Reklama

Bloomberg: PKO BP planuje złożyć ofertę na zakup Raiffeisen Bank Polska

PKO BP planuje złożyć niewiążącą ofertę na zakup Raiffeisen Bank Polska - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje. Jakub Papierski, wiceprezes banku, odmówił komentarza w tej sprawie.

W maju Zbigniew Jagiełło zapowiadał, że bank w nowej strategii planuje, oprócz rozwoju organicznego, także akwizycje, nie będzie tutaj jednak miał agresywnego podejścia.

Na początku czerwca PKO BP informował, że zarząd banku rekomenduje warunkowo przeznaczenie na dywidendę 1,25 mld zł, czyli 1 zł dywidendy na akcję. Jeśli jednak do 8 grudnia bank przejmie kontrolę nad innym podmiotem lub nastąpią zmiany regulacyjne, dywidendy nie będzie.

Część analityków oceniała wówczas, że PKO BP może być właśnie zainteresowany przejęciem Raiffeisena po wydzieleniu części portfela kredytów we frankach.

Reklama

Pod koniec maja Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że uzna zobowiązanie dotyczące przeprowadzenia IPO Raiffeisen Bank Polska na GPW za wykonane, jeśli do końca 2016 r. bank zostanie podzielony, a część banku bez kredytów we frankach zostanie nabyta przez giełdowy bank krajowy. Jeśli transakcja nie będzie możliwa, Raiffeisen BP przeprowadzić ma IPO do połowy 2017 r.

- - - - -

Alior Bank nadal będzie przejmować

Alior Bank spodziewa się, że pomimo kosztów integracji z Bankiem BPH, 2017 rok zakończy zyskiem, koszty te są szacowane na 900 mln zł-1 mld zł na lata 2017-2018.

Przy braku kolejnych przejęć, spółka mógłby wypłacić dywidendę za 2018 rok. Emisja akcji Alior Banku związana z przejęciem podstawowej działalności Banku BPH będzie trochę większa niż wynikałoby to z samej transakcji - poinformował Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Alior Bank, po zakupie podstawowej działalności Banku BPH, może być zainteresowany kolejnymi przejęciami w sektorze bankowym i będzie gotowy do takich transakcji od 3Q'16.

W wielu przypadkach to banki z kapitałem rodzinnym lepiej zniosły kryzys i zwiększały akcję pożyczkową, także w Polsce - powIedział Rzeczpospolitej Michał Krupiński, prezes PZU.

- Także jako ekonomista jestem zwolennikiem udomowienia banków - powiedział. - Uważam, że istnienie oprócz lidera, czyli PKO BP, drugiego podmiotu kontrolowanego przez kapitał krajowy, wzmacnia polski sektor bankowy - informuje prezes. Dodaje, że dokapitalizowanie Aliora w ramach transakcji zakupu BPH nie będzie miało wpływu na politykę dywidendową PZU.

Sprawdź bieżące notowania PKO BP na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »