Reklama

BofA/ML obniża wyceny spółek energetycznych

Analitycy Bank of America/Merrill Lynch obniżyli drastycznie wyceny spółek z sektora energetycznego. Analitycy obniżyli również swoje szacunki co do cen energii w Polsce w 2016 r. o 6,4 proc. do 147 zł/MWh.

Reklama

BofA/ML wskazała także CEZ i Energę jako "top picks" wśród spółek z sektora w Europie Środkowej i podtrzymała dla nich zalecenia "kupuj". Analitycy obniżyli swoje szacunki co do cen energii w Polsce w 2016 r. o 6,4 proc. do 147 zł/MWh, a w Czechach o 2,9 proc. do 33 euro/MWh.

Analitycy dokonali następujących przecen:

Wyceny obniżono o:

- Tauronu o 32 proc. do 3,6 zł,

- PGE o 24 proc. do 14 zł,

- Energi o 12 proc. do 25,5 zł,

- CEZ-u o 8 proc. do 635 CZK.

Globalni inwestorzy agresywnie niedoważają surowce i towary (zaangażowanie kapitału najniższe od 2002 r.), rekordowo negatywna pespektywa szczególnie widoczna w przypadku surowców energetycznych, ale też spółek z sektora energii.

Globalni inwestorzy zdecydowanie niedoważają akcje z rynków wschodzących - najwyższy odczyt od 2001 r.

BofA Merrill Lynch obniża cenę ropy - "Global Energy Weekly".

Obniżamy naszą prognozę dla ropy naftowej Brent na lata 2016 i 2017 do poziomu odpowiednio 55 i 61 USD za baryłkę. Główne czynniki to słabnący popyt, również na rynkach wschodzących, spodziewana podaż ze strony Iranu i silny USD, a także spadające koszty wydobycia (o 14% w ciągu ostatniego roku).

Nadal jednak spodziewamy się odbicia cen ropy naftowej przed końcem roku. Zakładamy, że różnice w cenach ropy Brent oraz WTI średnio zmniejszą się w latach 2016 i 2017 do poziomu 2 USD za baryłkę.

Dokonujemy także korekty naszej prognozy dla gazu naturalnego NYMEX US na rok 2016 do poziomu 3,5 USD.

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | rekomendacje | 2016 | R. | 2016 r. | ceny energii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »