Reklama

Bogdanka - najnowocześniejsza kopalnia w Polsce w ogromnych tarapatach?

Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Kurs Bogdanki zaraz po otwarciu spadł o ok. 30 proc.

Kurs Bogdanki pikuje w poniedziałek po otwarciu, tracąc około 30 proc. Inwestorzy nerwowo zareagowali na wypowiedzenie przez Eneę długoterminowej umowy na dostawy węgla.

Po pół godzinie równoważenia kursu notowania Bogdanki otworzyły się ponad 30 proc. na minusie. O godz. 09.30 kurs Bogdanki traci ponad 30 proc. do 37 zł.

Sprawdź bieżący kurs spółki LW Bogdanka

Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance w piątek umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z początkiem 2018 roku.

Reklama

Enea uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki.

Prezes Bogdanki Zbigniew Stopa poinformował w wywiadzie dla PAP, że spółka jest zaskoczona wypowiedzeniem przez Eneę umowy na dostawy węgla. Liczy, że strony porozumieją się w kwestii cen na 2016 rok, ale nie zgadza się na sprzedaż węgla poniżej kosztów produkcji. Szacuje, że jeśli do porozumienia nie dojdzie, spółka będzie musiała w dwa lata znaleźć odbiorców na ponad 1 mln ton węgla.

Oficjalny komunikat Zbigniewa Stopy, prezesa zarządu LW Bogdanka S.A. Tegoroczne negocjacje cenowe z ENEĄ odbywały się w takim samym trybie jak w latach poprzednich. Zgodnie z wieloletnią praktyką, ostatnia runda negocjacji przewidziana była na październik tego roku. W latach poprzednich porozumienie dotyczące cen na rok kolejny uzyskiwano zwykle w czwartym kwartale. Dlatego wypowiedzenie umowy było dla nas zaskoczeniem. W naszej opinii wykazywaliśmy się i wykazujemy elastycznością negocjacyjną. Jako firma prywatna, z powodów oczywistych, nie możemy sobie jednak pozwolić na sprzedaż węgla poniżej kosztów jego wytworzenia. W konsekwencji nie możemy jako podstawy negocjacji przyjąć cen oferowanych przez spółki węglowe subsydiowane przez państwo, które są częstokroć znacząco niższe nie tylko niż koszty produkcji tych przedsiębiorstw, ale nawet niż koszty produkcji LW Bogdanka, które są przecież najniższe na polskim rynku. W warunkach normalnie funkcjonującego rynku, jesteśmy naturalnym dostawcą dla elektrowni w naszym okręgu ze względu na wysokie koszty transportu węgla. Biorąc pod uwagę naszą wieloletnią umowę z ENEĄ jesteśmy otwarci na powrót do rozmów i szukanie porozumienia. Wierzymy, że kompromis jest możliwy. Warto przypomnieć, że z ENEĄ wiąże nas także umowa na dostawy węgla do powstającego bloku 1075 MW, którego uruchomienie przewiduje się na czwarty kwartał 2017 roku. Przewidywany poziom dostaw do tego bloku to ok. 2 mln ton węgla rocznie (wobec ponad 3 mln ton dostarczanych do ENEI obecnie). Oceniam, że dwuletni okres wypowiedzenia obecnej umowy pozwoli nam na ewentualne zastąpienie ponad 1 mln ton utraconych wolumenów, w przypadku jeśli nie doszłoby do osiągnięcia porozumienia z naszym odbiorcą. W ostatnim czasie rozbudowaliśmy i nadal rozbudowujemy dział sprzedaży i aktywnie szukamy nowych klientów, również wśród mniejszych firm. Prowadzimy rozmowy z odbiorcami w Polsce i za granicą. Nie wyobrażam sobie żeby obecna sytuacja na polskim rynku utrzymywała się jeszcze długo, o ile zapowiedzi rządu, że Nowa Kompania Węglowa ma być rentowna od 2017 roku są prawdziwe. Przy obecnie oferowanych przez KW cenach nie jest bowiem możliwe prowadzenie rentownej działalności. Nie jest również realne zmniejszenie kosztów wytworzenia w ciągu jednego roku. Wydajność na jednego pracownika w Bogdance jest trzy razy wyższa niż w KW SA i tego dystansu nie można pokonać w krótkim czasie i bez poniesienia znaczących nakładów finansowych.

- - - - - - - - - -

Enea wypowiada umowę kopalni Bogdanka

Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z początkiem 2018 roku - podała Enea w komunikacie. Przedmiotem umowy były dostawy węgla energetycznego z Bogdanki do Enea Wytwarzanie od 4 marca 2010 roku do 31 grudnia 2025 roku.

Jak podano w komunikacie prasowym, Enea uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki.

- Nie stać nas na tak drogi węgiel, a warunki handlowe dotychczasowej umowy znacznie odbiegają od aktualnej sytuacji na rynku - powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Orlof, wiceprezes Enei.

- Rozwiązanie umowy przyczyni się do długoterminowej poprawy konkurencyjności całej naszej grupy - dodał.

Orlof przypomniał również, że Eneę nadal wiąże inna umowa z Bogdanką, dotycząca przyszłych dostaw węgla do powstającego bloku 1.075 MW, który ma rozpocząć pracę w 2017 roku.

W komunikacie Enei podano, że obecnie energetyczna grupa jest głównym odbiorcą produktów kopalni Bogdanki, a Bogdanka z kolei największym dostawcą paliwa dla koncernu.

W marcu Bogdanka podawała, że wartość całej umowy wieloletniej na dostawy do Elektrowni Kozienice wynosi ok. 10,6 mld zł netto. Szacowana wówczas wartość umowy na 2015 rok to 766 mln zł. Tymczasem w ubiegłym roku łączne przychody Bogdanki wyniosły 2,01 mld zł.

Komentarz dla INTERIA.PL - Będziemy szukać nowych sposób na pozyskanie węgiel, by kupować surowiec po optymalnej cenie. Ta zaś wynika bezpośrednio z sytuacji na rynku węgla kamiennego. Musi być korzystna dla naszych klientów, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie na ceny produktów i usług, które im oferujemy - powiedział dla Interii Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Grupy Enea.

_ _ __ _ _ _

LW BOGDANKA S.A. - najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia węgla kamiennego w Polsce.

GK LW Bogdanka wypracowała wyniki na poziomie EBITDA, EBIT i zysku netto lepsze zarówno od osiągniętych w drugim kwartale 2014 roku jak i pierwszym kwartale tego roku. Wyniosły one odpowiednio: EBITDA: 147,4 mln zł, EBIT: 53,2 mln zł, a zysk netto: 42,8 mln zł.

Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację na rynku, utrzymującą się nadpodaż węgla energetycznego i jego wyraźnie spadające od stycznia br. ceny, wyniki osiągnięte w drugim kwartale oraz pierwszym półroczu tego roku należy ocenić jako dobre.

Spółka zakłada sprzedaż węgla w 2015 r. na poziomie ok. 8,5 mln ton, przy jednoczesnym zabezpieczeniu mocy produkcyjnych na kolejne lata. Spółka kontynuuje działania mające na celu dostosowanie działalności do obecnego poziomu wydobycia, dla którego kluczowym czynnikiem są możliwości sprzedaży na coraz trudniejszym rynku.

Program dostosowawczy obejmuje optymalizację struktury wydobycia, dalszą redukcję kosztów działalności oraz obniżenie nakładów inwestycyjnych. Jego realizacja w I połowie 2015 r. przyniosła obniżkę kosztów rodzajowych o 11,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., całkowitych kosztów produkcji o 6,2 proc. i kosztu własnego produkcji sprzedanej o 8,8 proc. Jednocześnie Spółka obniżyła o 199,4 mln zł plan inwestycyjny zakładany na rok bieżący (redukcja o kolejne 80 mln zł wobec założeń z czerwca br).

Równocześnie z ww. działaniami kontynuowane są prace mające na celu pozyskiwanie nowych klientów - Spółka wzmocniła zespół handlowy i pracuje nad pozyskaniem kontraktów z małymi i średnimi odbiorcami. W dalszym ciągu prowadzone są także rozmowy handlowe na Ukrainie.

Głównym źródłem przychodów ze sprzedaży Grupy jest produkcja i sprzedaż węgla energetycznego.

Działalność ta generuje w każdym z porównywanych okresów sprawozdawczych ponad 95 proc. osiąganych przez Grupę przychodów ze sprzedaży. Około 95 proc. ze zrealizowanej sprzedaży węgla (w ujęciu wartościowym) w omawianym okresie odbywało się na podstawie długoterminowych umów handlowych zawartych między LW BOGDANKA S.A. a jej głównymi odbiorcami, tj. Elektrownią "Kozienice" S.A., GDF Suez Energia Polska S.A., ENERGĄ Elektrownie Ostrołęka S.A., PGNiG Termika S.A., Grupą Azoty Zakładami Azotowymi Puławy S.A. i EDF Paliwa Sp. z o.o.

W związku z prognozami zakładającymi dalszą presję na globalne ceny węgla oraz nadpodażą na rynku polskim spółka wyznaczyła sobie jako podstawowy cel na 2015 r. zabezpieczenie gotówki, poprzez znaczące oszczędności w kosztach i planach inwestycyjnych. W ramach optymalizacji działalności spółki w pierwszym półroczu 2015 r. poczyniono następujące działania: zredukowano prace przygotowawcze do 10,2 km wyrobisk w 1H2015 wobec 16,4 km w 1H2014 w oparciu o plan produkcyjny na poziomie ok. 8,5 mln ton. Jednocześnie zachowany został potencjał produkcyjny na kolejne lata. Uzyskano spadek zatrudnienia o 210 osób do 30 czerwca 2015 r. i 300 na koniec lipca 2015 (4630 pracowników w stosunku do 4930 na początku roku).

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | LW Bogdanka SA | Enea Wytwarzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »