Bogdanka nie wiedziała o akcie oskarżenia przeciw swoim pracownikom po analizach CBA
Lubelski Węgiel Bogdanka SA nie wiedziała o złożonym w sądzie po analizach CBA akcie oskarżenia przeciw czterem pracownikom Bogdanki - jednocześnie akcjonariuszom Korporacji Gwareckiej SA, którzy decydowali o przetargach na rzecz Korporacji.
W przesłanym w piątek po południu oświadczeniu w reakcji na informacje o sprawie zarząd spółki deklaruje przeprowadzenie wewnętrznej kontroli i wsparcie dla organów państwa przy jej wyjaśnieniu.
Po wynikach analizy przedkontrolnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lubelskim Węglu Bogdanka SA, do sądu trafił akt oskarżenia przeciw czterem akcjonariuszom Korporacji Gwareckiej SA - dowiedziała się PAP. Pierwszą rozprawę w świdnickim sądzie wyznaczono na październik.
Agenci CBA sprawdzali umowy zawierane przez Lubelski Węgiel Bogdanka w latach 2012-2017 z Korporacją Gwarecką SA.
- Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Biura ustalili, że czterech członków komisji przetargowych w Bogdance złożyło fałszywe oświadczenia o bezstronności w przetargach o zamówienia publiczne w latach 2014-2015 - powiedział w piątek naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski. - Dotyczyło to przetargów na prowadzenie w kopalni prac w dniach wolnych - w soboty, niedziele i święta, które wygrywała Korporacja - wyjaśnił.
- Okazało się, że czterej członkowie komisji decydującej o wyniku przetargu byli akcjonariuszami Korporacji Gwareckiej, a jeden z nich również pracował w tym czasie dla Korporacji - poinformował Brodowski. Zaznaczył, że wartość umów zawartych w 2014 i 2015 r. przez Bogdankę z Korporacją - jak sprawdzili agenci Biura - wynosiła ponad 400 mln zł.
Z informacji PAP wynika, że CBA swoją analizę przedkontrolną prowadziło od listopada 2017 r. do końca października 2018 r., a w listopadzie 2018 r. lubelska delegatura CBA skierowała do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie. W kwietniu 2019 r. Prokuratura Rejonowa w Lublinie wysłała do sądu akt oskarżenia przeciw tym czterem pracownikom LW Bogdanka - dowiedziała się PAP.
Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego Lublin - Wschód z siedzibą w Świdniku. - Pierwszy termin rozprawy wyznaczono na 8 października - powiedziała w piątek starszy inspektor Magdalena Dobosz z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Lublinie.
Według nieoficjalnych informacji, oskarżeni to osoby nadal zatrudnione na stanowiskach kierowniczych w LW Bogdanka i emerytowany już inżynier górnik, a lubelska prokuratura rejonowa zarzuciła im w akcie oskarżenia, że w oświadczeniach podczas przetargów zapewniali, że nie pozostają w żadnym stosunku prawnym lub faktycznym z oferentami - Korporacją Gwarecką. Jak ustaliła CBA mieli od 5 do 100 akcji tej Korporacji - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
"W związku z opublikowanymi informacjami dotyczącymi postępowania karnego przeciwko pracownikom spółki, Zarząd LW Bogdanka podjął decyzję o natychmiastowym wszczęciu wewnętrznego postępowania wyjaśniającego" - napisała spółka w oświadczeniu przesłanym w piątek po południu PAP.
W ramach postępowania wyjaśniającego m.in. zarząd zwróci się do prokuratury o udostępnienie aktu oskarżenia, "co pozwoli na uzyskanie informacji, którymi dotąd spółka nie dysponowała" - zapewniła Bogdanka.
"Równocześnie zarząd deklaruje pełne wsparcie dla działań organów państwa, w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ewentualne nieprawidłowości" - zapewnia LW Bogdanka w piątkowym oświadczeniu.
Za fałszywe oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej grozi kara od pół roku do ośmiu lat więzienia.