Reklama

Bogdanka pokaże wyniki zbliżone do konsensusu - prezes

Bogdanka zaraportuje za 2012 r. wyniki zbliżone do oczekiwań analityków na poziomie 1,8 mld zł przychodów i 300 mln zł zysku netto. Dywidenda za 2012 r. ma być wyższa rdr - poinformował w TVN CNBC Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

Pytany o to, czy wyniki Bogdanki w 2012 r. były zbliżone do oczekiwań analityków na poziomie 1,8 mld zł przychodów i 300 mln zł zysku netto, Stopa odpowiedział: "analitycy są bardzo bliscy trafienia w ten wynik (...) Tak jak mówiłem wcześniej IV kwartał zwykle w górnictwie jest gorszy. Mówiliśmy, że wynik w tym okresie będzie około zera i tak trzeba przyjąć".

Dodał, że styczeń był dobrym okresem dla spółki.

"Jeśli chodzi o wydobycie, to realizujemy je z lekkim przekroczeniem, sprzedaż też idzie nieźle. Na razie styczeń mamy bardzo dobry. To dobry prognostyk na I kwartał" - skomentował.

Reklama

Po trzech kwartałach 2012 roku przychody Bogdanki wyniosły 1,392 mld zł, EBITDA 567,5 mln zł, a zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej 276,75 mln zł.

Stopa poinformował, że dywidenda za 2012 r. nie będzie niższa niż za 2011 r., kiedy wyniosła 4 zł na akcję.

Prezes przypomniał, że 2013 r. będzie kolejnym rokiem wzrostu wydobycia, a w 2014 Bogdanka zamierza osiągnąć wydobycie na poziomie ok. 11 mln ton.

"Kolejne lata przyniosą stabilizację wydobycia na poziomie około lub ponad 11 mln ton" - powiedział Stopa.

Dodał, że spółka podejmie także działania "zwiększające żywotność kopalni" i w zależności od sytuacji rynkowej będzie możliwe zwiększania wydobycia.

"Jesteśmy w procesie koncesyjnym (...) na pozyskanie pól sąsiadujących z obecnym obszarem wydobywczym. Proces uzyskania koncesji jest skomplikowany i długotrwały. Jeśli w tym roku go zakończymy to bardzo dobrze, ale myślę, że to się przeciągnie na dłużej" - poinformował prezes.

OPINIA DP PKO BP

Wyniki w 4Q będą słabe i naszym zdaniem zysk netto ukształtuje się trochę poniżej 300 mln PLN. Złożyły się na to czynniki geologiczny oraz jednorazowe koszty. W 2013 r. wyniki się poprawią, jednak ze względu na koszty otwierania kolejnej ściany nie będą tak dobre, jak można by oczekiwać jeszcze kilka miesięcy temu. Bogdanka jest na pewno dobrą spółką, ale pewne rozczarowanie wynikami i wymagająca wycena stanowią istotne ryzyko. (A. Iwański)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »