Bogdanka przygląda się bacznie cenom węgla

Zysk netto Bogdanki, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2012 roku 73,75 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto w II kwartale na poziomie 79,6 mln zł.

Oczekiwania analityków co do zysku netto wahały się w przedziale 68,1 - 89,6 mln zł, a mediana wyniosła 81,7 mln zł.

Zysk operacyjny grupy w II kwartale 2012 roku wyniósł 93,5 mln zł i okazał się o 4,4 proc. niższy od oczekiwań analityków na poziomie 97,8 mln zł. EBITDA wyniosła 166,3 mln zł i była niższa od konsensusu na poziomie 176,3 mln zł.

Przychody ze sprzedaży netto wyniosły natomiast 429,2 mln zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody na poziomie 422,5 mln zł.

W całym I półroczu 2012 roku przychody wyniosły 906,5 mln zł, co stanowi wzrost rdr o 55,7 proc. Zysk operacyjny wzrósł o ponad 200 proc. rdr do 212,8 mln zł. EBITDA wyniosła 365,3 mln zł wobec 145,2 mln zł w analogicznym okresie 2011 r. Zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł 172,9 mln zł wobec 61,9 mln zł przed rokiem.

Reklama

Duże dynamiki wzrostu wyników to efekt uruchomienia w październiku 2011 roku wydobycia w Polu Stefanów. Bogdanka podała, że w I półroczu 2012 r. wydobycie węgla handlowego wzrosło o 64,5 proc. rdr i wynosiło 4,175 mln ton.

"Wzrost wydobycia węgla handlowego o niemal 65 proc. nastąpił przy wzroście o niecałe 46 proc. wydobycia brutto - oznacza to, że w I półroczu 2012 roku jednostka dominująca uzyskała wyższy wskaźnik uzysku ogółem, niż to miało miejsce w analogicznym okresie roku poprzedniego" - napisano w komentarzu do wyników spółki.

Spółka sprzedała w I półroczu 2012 roku 46 proc. węgla więcej rok do roku, sprzedaż wyniosła 3,88 mln ton. Zapasy węgla handlowego wyniosły na koniec czerwca 321,4 tys. ton wobec 27,8 tys. ton na koniec 2011 roku i 14,8 tys. ton rok wcześniej.

Z wyliczeń PAP wynika, że w samym drugim kwartale produkcja węgla wyniosła 1,99 mln ton, a sprzedaż prawie 1,8 mln ton.

Bogdanka podała w raporcie, że na główne inwestycje rzeczowe w I połowie roku poniesiono nakłady w kwocie 205,5 mln zł.

Bogdanka widzi oznaki pogorszenia koniunktury na rynku węgla i spodziewa się presji na ceny. Spółka nie zamierza jednak obniżać cen węgla na 2013 rok - poinformował na konferencji prezes spółki Mirosław Taras.

- Koniunktura na rynkach surowcowych jest nie najlepsza. Spadek cen węgla będzie mieć wpływ na strategie negocjacyjne spółek kupujących i sprzedających węgiel. Presja na ceny będzie na pewno, ale jaką taktykę negocjacyjną zastosujemy, to nasza tajemnica - powiedział prezes Taras.

Powtórzył, że Bogdanka ma swoją własną politykę handlową, odmienną od innych krajowych spółek w branży.

- Większość naszych konkurentów stara się maksymalnie wykorzystać korzyści, jakie daje wzrost cen na rynku, ale i spadek cen maksymalnie na nich wpływa. Nasza polityka handlowa polega na tym, że staramy się nie odbierać wszystkich korzyści, gdy rosną ceny, ale też nasi odbiorcy muszą liczyć się z tym, że w przypadku spadku cen nie odbiorą wszystkiego albo nic - powiedział prezes.

- W naszej ocenie poziom spadku cen jest na tyle mały, że nie zamierzamy obniżać cen. Jesteśmy optymistycznie nastawieni do negocjacji z odbiorcami - dodał.

Pytany, w jakiej sytuacji spółka zmuszona byłaby jednak do obniżki cen węgla w przyszłym roku, odpowiedział: "tylko w przypadku gdyby nasi konkurenci, wpadając w straty, zaczęli dramatycznie obniżać ceny. Na razie nie ma takiej potrzeby, nie widać takiej perspektywy. Nie jesteśmy skłonni obniżać cen, tylko dumpingowe ceny naszych konkurentów by nas do tego zmusiły".

Zapasy

Zapasy Bogdanki zmniejszają się, ale tempo ich spadku będzie zależne od sytuacji na rynku, gdzie widać z kolei sygnały dekoniunktury - powiedział prezes Bogdanki Mirosław Taras.

"Nasze zapasy, które na koniec pierwszego półrocza wyniosły ponad 300 tys. ton, teraz się nieco zmniejszają. To konsekwencja harmonogramu dostaw" - powiedział prezes na konferencji.

"Nasz normalny zapas to 150 tys. ton, ale to, do jakich poziomów zejdziemy, jest zależne także od sytuacji na rynku. A widać symptomy dekoniunktury" - dodał.

Na koniec czerwca poziom zapasów węgla handlowego w Bogdance wyniósł 321,4 tys. ton wobec 27,8 tys. ton na koniec 2011 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP | ceny węgla | węgiel | górnictwo | GK Lubelski Węgiel Bogdanka SA | Netto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »