Reklama

BOŚ Bank chce z emisji ok. 282 mln zł

BOŚ Bank planuje z emisji akcji serii P pozyskać około 282 mln zł, które chce przeznaczyć na rozwój banku, głównie obszaru klientów korporacyjnych, a także na rozwój Domu Maklerskiego BOŚ - poinformował bank w prospekcie emisyjnym.

"Pozyskane środki pozwolą Bankowi na wzmocnienie pozycji rynkowej względem konkurencji, podniesienie wiarygodności wobec klientów (poprzez wzmocnienie bazy kapitałowej) oraz zwiększenie dynamiki rozwoju Banku" - napisano w prospekcie.

"Ponadto, Zarząd oczekuje, że zaoferowanie Akcji Oferowanych w drodze Oferty Publicznej skierowanej do nowych akcjonariuszy, z wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszy dotychczasowych, pozwoli na osiągnięcie większej płynności obrotu akcjami Banku na GPW, co z kolei stworzy warunki do osiągnięcia w pełni rynkowej wyceny akcji Banku." - dodano.

Reklama

Bank podał, że wpływy z emisji umożliwią utrzymanie współczynnika wypłacalności banku na poziomie powyżej 12 proc.

Bank zakłada, że około 50-55 proc. wpływów z oferty trafi do końca 2015 roku do obszaru klientów korporacyjnych. Do głównych kierunków rozwoju ma być tutaj finansowanie projektów związanych z ochroną środowiska, produkty kredytowe, w szczególności kredyty i instrumenty pozabilansowe (gwarancje, promesy kredytowe), oferta faktoringowa, produkty skarbowe (m.in. wymiana walut) oraz produkty rozliczeniowe (m.in. obrót gotówkowy).

"Bank planuje zwiększyć udział produktów proekologicznych w portfelu klientów korporacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie finansowania odnawialnych źródeł energii, przedsięwzięć efektywności energetycznej oraz gospodarki odpadami" - napisano w prospekcie.

Około 25 proc. pozyskanych z oferty środków zostanie wykorzystanych na przyrost akcji kredytowej w obszarze detalicznym. Obok oferty dla mikroprzedsiębiorstw bank planuje zwiększyć akcję kredytową wśród klientów indywidualnych, oferując m.in. pożyczkę gotówkową, karty kredytowe oraz limity i debety w rachunkach bieżących.

Około 15 proc. wpływów z oferty zostanie wydane na poszerzenie współpracy z podmiotami z segmentu finansów publicznych z akcentem na finansowanie infrastruktury komunalnej służącej gospodarce wodno-ściekowej, gospodarce odpadami oraz efektywnemu wykorzystaniu energii.

Pozostałe środki, około 5-10 proc. wartości oferty, BOŚ przeznaczy na rozwój działalności DM BOŚ, w szczególności na rozwój infrastruktury informatycznej oraz wprowadzenie nowych produktów i narzędzi.

BOŚ Bank prowadzi ofertę publiczną do 6,5 mln akcji serii P. Transza skierowana do inwestorów detalicznych obejmuje do 1 mln akcji, a transza inwestorów instytucjonalnych do 5,5 mln akcji.

Maksymalna cena akcji w transzy inwestorów detalicznych została ustalona na 45 zł.

Harmonogram oferty publicznej akcji serii P BOŚ Banku

12-19 kwietnia - przyjmowanie zapisów w transzy dla inwestorów detalicznych;

18-19 kwietnia - budowanie księgi popytu w transzy dla inwestorów instytucjonalnych;

nie później niż 20 kwietnia - ustalenie ceny emisyjnej;

nie później niż 21 kwietnia - publikacja ceny emisyjnej oraz informacji o liczbie akcji oferowanych w poszczególnych transzach;

23-25 kwietnia - przyjmowanie zapisów w transzy dla inwestorów instytucjonalnych;

26 kwietnia - przydział akcji;

nie później niż 2 maja - rozliczenie transakcji zawartych w ramach przydziału akcji w transzy inwestorów detalicznych; 4 maja - planowany pierwszy dzień notowania na GPW praw do akcji.

BOŚ nie planuje wypłacać dywidendy za 2011 i 2012 r.

Zarząd BOŚ Banku będzie rekomendował, by z zysku za 2011 i 2012 rok nie wypłacać dywidendy, natomiast w kolejnych latach będzie proponował przeznaczenie na dywidendę 30 proc. zysku - poinformował bank w prospekcie emisyjnym. "Polityka w zakresie proponowanej wypłaty dywidendy będzie w następnych latach przedmiotem analiz Zarządu, a propozycje Zarządu w tej sprawie uzależnione będą od wielu czynników dotyczących Banku, w tym między innymi od perspektyw dalszej działalności, wielkości zysków, poziomu współczynnika wypłacalności, sytuacji finansowej, planów rozwoju oraz wymogów prawa bądź rekomendacji i wystąpień organów nadzoru, w szczególności Urzędu KNF, w tym zakresie" - napisano w prospekcie.

"Na Datę Prospektu, z zastrzeżeniem ograniczeń wskazanych w zdaniu poprzedzającym, zamiarem Zarządu jest zaproponowanie Walnemu Zgromadzeniu zatrzymanie całego zysku za rok 2011 i 2012 w Banku, jednocześnie w latach kolejnych Zarząd zamierza proponować Walnemu Zgromadzeniu przeznaczenie do podziału między akcjonariuszy w formie dywidendy 30% zysku przeznaczonego do podziału, osiągniętego za dany rok obrotowy" - dodano. W 2011 roku zysk netto banku wynosił 58,7 mln zł. W latach 2009-2010 bank nie wypłacał dywidendy.

Dowiedz się więcej na temat: IPO | zapisy na akcje | BOŚ SA | rynek pierwotny | bańki | BOŚ Bank | prospekt emisyjny | Akcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »