Braster przedstawi wyniki badań klinicznych THERMACRAC podczas 18. Światowego Kongresu Chorób Piersi w USA
Braster - polska, innowacyjna spółka wykorzystująca ciekłokrystaliczną termografię kontaktową w obszarze diagnostyki raka piersi - została zakwalifikowana do prezentacji wyników przeprowadzonych badań klinicznych podczas 18th SIS World Congress on Breast Healthcare. Spółka Braster po raz pierwszy zaprezentuje wnioski płynące z raportu z badania THERMACRAC międzynarodowemu środowisku medycznemu specjalizującemu się w chorobach piersi. Prestiżowy Kongres poświęcony zdrowiu piersi odbędzie się w dniach 16-19 października w Orlando, na Florydzie (USA).
Wyniki przeprowadzonych przez Braster SA badań klinicznych - których celem było porównanie efektywności metody kontaktowej ciekłokrystalicznej termografii (CLCT) do standardowych metod diagnostycznych w profilaktyce raka piersi - zostaną zaprezentowane podczas sesji plakatowej SIS-0928, 18 października br. przez dr n. med. Pawła Bastę koordynatora badania THERMACRAC z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum.
Środowisko medyczne obecne podczas Światowego Kongresu w Orlando to doskonała grupa docelowa do dyskusji nt. innowacyjnych metod diagnostycznych patologii gruczołu piersiowego. Dlatego jest to dla nas bardzo istotne by to właśnie w tym gronie podzielić się wynikami badania THERMACRAC- komentuje dr n. med. Paweł Basta z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Badanie Kliniczne THERMACRAC zostało przeprowadzone w 2013 roku na grupie 736 pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi. Bezpośrednim celem badania było porównanie skuteczności urządzenia Braster Tester w diagnostyce i różnicowaniu patologii piersi u kobiet, względem standardowych metod diagnostycznych tj. ultrasonografii i mammografii.
Obecność podczas sesji plakatowej na 18-ym Światowym Kongresie Chorób Piersi w Orlando, organizowanym przez Senologic International Society (SIS) i American Society of Breast Disease (ASBD), to dla nas niezwykle ważny krok potwierdzający, że nasza metodologia jest uznawana przez międzynarodowe środowisko medyczne i zyskuje jego zainteresowanie. Już samo umożliwienie nam prezentacji wyników prowadzonych badań jest nie tylko nobilitujące, lecz szczególnie istotne także biznesowo. Stanowi bowiem niezbędny etap wprowadzania urządzenia Braster Tester na rynek profesjonalny tj. do lekarzy specjalistów na wybranych rynkach referencyjnych w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Mamy świadomość, że przed komercjalizacją naszego innowacyjnego urządzenia konieczne jest uwiarygodnienie wykorzystywanej w nim metodologii kontaktowej termografii ciekłokrystalicznej w diagnostyce raka piersi właśnie poprzez prezentację wyników badań klinicznych wśród lekarzy - podkreśla prezes zarządu Braster SA Krzysztof Pawelczyk.
Spółka Braster została utworzona w 2008 roku przez grupę pięciu polskich naukowców, którzy opracowali unikatowy w skali świata sposób zastosowania ciekłych kryształów w diagnostyce raka piersi. Naukowcy opracowali jedyną w swoim rodzaju mieszaninę związków ciekłokrystalicznych oraz innowacyjną formułę ciekłokrystalicznej emulsji, które zostały wykorzystane w autorskiej technologii produkcji matryc ciekłokrystalicznych w oparciu o metodę Continuous Liquid Crystal Film (CLCF). W oparciu o tę metodologię Spółka Braster SA opracowała prototyp urządzenia Braster Tester - innowacyjny medyczny tester termograficzny przeznaczony do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi.
Braster - jako jedyna firma na świecie - posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych do wykorzystania w obrazowaniu patologii piersi, w szczególności raka piersi. Celem Braster SA jest opracowanie i przygotowanie do seryjnej produkcji urządzenia Braster Tester. W 2012 roku spółka została wprowadzona do obrotu publicznego na rynku NewConnect.
Braster SA została nagrodzona Złotym Laurem Innowacyjności przyznanym przez Naczelną Organizację Techniczną, prestiżowym tytułem Rynkowego Lidera Innowacyjności Dziennika Gazety Prawnej oraz otrzymała wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Braster Tester jest pierwszym na świecie, wynalezionym przez polskich naukowców urządzeniem wykorzystującym ciekłokrystaliczne matryce termograficzne w diagnostyce raka piersi. Jak potwierdziło Badanie THERMACRAC przeprowadzone w 2013 roku, Braster Tester jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, komplementarnym wobec mammografii i ultrasonografii, które znacząco zwiększa możliwość wykrycia raka na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Urządzenie jest zbudowane z trzech matryc z folią pokrytą mieszaniną ciekłokrystaliczną, która umożliwia obrazowanie termiczne. Braster Tester jest prosty w użyciu, bezinwazyjny, a przez to bezbolesny i bezpieczny dla pacjentów. Urządzenie nie emituje ani nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania i jest obojętne biologicznie dla skóry. Braster Tester może stanowić uzupełnienie diagnostyki przesiewowej u szerokiego spectrum pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi.
Opr. KM
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze