Reklama

Budimex liczy na inne rynki

Budimex spodziewa się poprawy wyników grupy w I kw. 2011 roku w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. W całym roku spodziewany jest istotny wzrost przychodów, ale ciężko będzie powtórzyć zysk z 2010 r.

W tym roku grupa chce przeprowadzić analizy dotyczące wejścia przez akwizycję na inne rynki geograficzne, a potencjalna transakcja możliwa jest w 2012 roku - poinformował na konferencji prasowej Dariusz Blocher, prezes spółki.

"Styczeń był dla nas bardzo dobry i spodziewam się, że I kw. będzie dla grupy lepszy rok do roku" - powiedział prezes.

W I kw. 2010 r. Budimex miał 53,3 mln zł zysku netto, 67,6 mln zł zysku operacyjnego i 577,2 mln zł przychodów.

"W całym bieżącym roku spodziewam się istotnego wzrostu sprzedaży. Nie wiem, czy wzrost będzie aż taki jak w 2010 r., ale będzie istotny. Ciężko będzie jednak powtórzyć zysk z 2010 r." - dodał.

Reklama

Prezes powiedział, że spadek zysku w 2011 r. będzie wynikał z niższego wolumenu przychodów z segmentu deweloperskiego, a rentowność grupy w części budowlanej w 2011 roku nie będzie istotnie niższa.

Budimex w związku ze spodziewanym w kolejnych latach spadkiem wydatków na budownictwo planuje dywersyfikację działalności, w tym dywersyfikację geograficzną.

"W tym roku będziemy prowadzić analizy pod kątem wejścia na inne rynki geograficzne. Rozważamy kierunek południowy - Bułgarię lub Rumunię, oraz kierunek wschodni - Rosję lub Ukrainę. Jeśli zdecydujemy się gdzieś wejść to przez akwizycję" - powiedział prezes.

Dodał, że ewentualna transakcja mogłaby mieć miejsce w 2012 roku oraz, że zainteresowany jest jedną, ale znaczącą transakcją.

Budimex planuje w marcu złożyć ofertę na zakup 100 proc. udziałów Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury, specjalizującego się w realizacji zadań inwestycyjnych w zakresie projektowania, budowy, modernizacji i remontów infrastruktury kolejowej.

Rozmawia też z 2-3 innymi spółkami z tego segmentu.

Blocher poinformował, że Budimex ma obecnie dobrą sytuację gotówkową i proces zakupu PNI nie będzie miał wpływu na poziom wypłaty dywidendy z zysku za 2010 r.

"Należy spodziewać się maksymalizacji dywidendy ze względu na potrzeby naszego głównego akcjonariusza. Myślę, że rekomendacja będzie większa niż 75 proc. zysku i znacznie większa na akcję niż rok temu" - powiedział.

Inne pomysły Budimeksu na dywersyfikację działalności to m.in. usługi letniego utrzymania dróg, usługi tzw. facility management, czy usługi miejskie jak np. sprzątanie ulic.

Oznacza to, że plany zostały zrealizowane w całości. Perspektywy na rok 2011 deweloper ocenia równie optymistycznie. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników. Osiągnęliśmy je dzięki wysokiej sprzedaży gotowych mieszkań z już ukończonych inwestycji oraz dobremu przyjęciu przez klientów naszych nowych projektów." - mówi Ewa Perkowska, dyrektor handlowy w Budimeksie Nieruchomości.

W 2010 roku Budimex Nieruchomości rozpoczął pięć nowych projektów w trzech miastach, w których prowadzi działalność - w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. W stolicy, w drugiej połowie roku ruszyła budowa III etapu Apartamentów Murano oraz Osiedla Wólczyńska - zlokalizowanego na Bielanach projektu z segmentu popularnego. W Krakowie Budimex Nieruchomości przystąpił do budowy II etapu Osiedla Nad Wilgą w Łagiewnikach i Osiedla Myśliwska na Podgórzu. Z kolei w poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto rozpoczęła się realizacja Osiedla Na Smolnej. W 2011 roku Budimex Nieruchomości nie zamierza zwalniać tempa. "Spodziewamy się wysokiego poziomu sprzedaży zarówno mieszkań gotowych, jak i dopiero powstających. Zamierzamy również wprowadzić do oferty kolejne, atrakcyjne cenowo inwestycje w dobrych lokalizacjach. Liczymy na to, że tak jak projekty z 2010 roku, spotkają się z dużym zainteresowaniem klientów." - zapowiada Ewa Perkowska.

Budimex Nieruchomości podsumował wyniki sprzedaży za ubiegły rok. Spółka osiągnęła bardzo dobry wynik - w 2010 roku swoich nabywców znalazło prawie 1000 mieszkań z oferty firmy.

Portfel zamówień grupy Budimex

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów: 4.430.269 tys. zł w porównaniu do 3.289.866 tys. zł w roku 2009. Zysk z działalności operacyjnej: 331.259 tys. zł. w porównaniu do 200.511 tys. zł w roku 2009. Zysk brutto: 331.892 tys. zł w porównaniu do 224.184 tys. zł w roku 2009.

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej: 267.561 tys. zł w porównaniu do 173.658 tys. zł w roku 2009. Jak podał PAP, portfel zamówień grupy Budimex na koniec 2010 r. miał wartość 6.895 mln zł - poinformował Budimex w komunikacie. W 2010 r. Budimex zwiększył zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej do 267,56 mln zł, z 173,66 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny w minionym roku wzrósł do 331,26 mln zł z 200,51 mln zł w 2009 r., a przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów zwiększyły się do 4,43 mld zł z 3,3 mld zł. W komunikacie podano, że w 2010 r. Budimex Nieruchomości przedsprzedał 975 mieszkań i sprzedał notarialnie 946 lokali.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »