Reklama

Cena maksymalna akcji Energi wynosi 20 zł

Cena maksymalna akcji spółki Energa w ofercie publicznej, na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych, została ustalona na 20 zł - poinformowała Energa w prospekcie emisyjnym. Debiut akcji spółki na GPW planowany jest na około 11 grudnia.

Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych i dużych inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Energi odbędą się od 19 listopada do 2 grudnia, a dla inwestorów instytucjonalnych od 4 do 6 grudnia. Zapisy dla instytucji zostaną poprzedzone budową księgi popytu, która rozpoczyna się 18 listopada i potrwa do 3 grudnia.

Oferta publiczna Energi obejmuje do 141 mln 522 tys. 67 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki.

Cena sprzedaży akcji Energi oraz ostateczna liczba sprzedawanych w ramach oferty akcji, z podziałem na transze, zostanie podana 3 grudnia. Przydział zaplanowano na około 9 grudnia.

Reklama

W prospekcie podano, że w dniu ustalenia ceny sprzedaży oraz ostatecznej liczby akcji oferowanych zostanie ustalona ostateczna liczba akcji oferowanych inwestorom indywidualnym, która będzie stanowiła mniejszą z następujących liczb: (i) 15 proc. ostatecznej łącznej liczby akcji oferowanych i stabilizujących (zaokrąglonej w dół do najbliższej liczby całkowitej) albo (ii) liczby akcji oferowanych, na jaką złożyli ważne zapisy inwestorzy indywidualni.

Ostateczna liczba akcji oferowanych dużym inwestorom indywidualnym będzie stanowiła mniejszą z następujących liczb: (i) 7.076.103 akcje oferowane albo (ii) liczby akcji oferowanych, na jaką złożyli ważne zapisy duzi inwestorzy indywidualni. Natomiast ostateczna liczba akcji oferowanych inwestorom indywidualnym i dużym inwestorom indywidualnym łącznie będzie wynosiła do 35.380.516 akcji.

- Zwiększenie wspomnianej liczby może nastąpić, w stosunku do jednej kategorii inwestorów lub w stosunku do obu kategorii inwestorów, jednakże w każdym przypadku o nie więcej niż o łącznie 7.076.103 akcje oferowane - napisano.

Inwestor Indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na akcje oferowane. Liczba akcji oferowanych, którą może obejmować zapis złożony przez takiego inwestora, nie może być większa niż 1.500 akcji.

Polityka dywidendowa

W prospekcie poinformowano również, że polityka dywidendowa Energi zakłada przeznaczanie na dywidendę 92 proc. jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł.

Energa poinformowała, że zarząd zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy, uwzględniając przede wszystkim wysokość wypracowanych przepływów pieniężnych i jednostkowego zysku netto, a także potrzeby inwestycyjne grupy oraz możliwość i koszt pozyskania przez spółkę finansowania dłużnego.

Na koniec września tego roku kwota kapitału zakładowego firmy wyniosła 4.521,6 mln zł, a kwota kapitału zapasowego 521,5 mln zł. Zgodnie z prawem, spółka ma obowiązek przelewać co najmniej 8 proc. zysku za rok obrotowy na kapitał zapasowy, dopóki nie osiągnie on wartości co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.

- W okresie poprzedzającym osiągnięcie przez kapitał zapasowy spółki wielkości co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego, w przypadku osiągnięcia przez spółkę zysku netto pozwalającego na dokonanie wypłaty dywidendy, zarząd zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie 92 proc. zysku netto wykazanego w rocznym jednostkowym sprawozdaniu finansowym spółki sporządzonym zgodnie z MSSF, przy czym maksymalna kwota dywidendy, jaką zamierza rekomendować Zarząd za lata zakończone 31 grudnia 2013 i 2014 roku, nie przekroczy odpowiednio 400 mln zł za rok zakończony 31 grudnia 2013 oraz 500 mln zł za rok zakończony 31 grudnia 2014 - napisano.

- W kolejnych latach, o ile spełnione zostaną wskazane wyżej warunki, zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy w kwocie równej kwocie dywidendy wypłaconej za rok zakończony 31 grudnia 2014 zindeksowanej o poziom równy bądź wyższy od stopy inflacji w Polsce - dodano.

Energa zastrzega, że jej zdolność do wypłaty dywidendy w konkretnym roku będzie uzależniona od wysokości uzyskanych przez nią dywidend od spółek zależnych i od ich kondycji finansowej.

W 2012 roku spółka wypłaciła 0,10 zł dywidendy na akcję (na dywidendę trafiło 497 mln zł z 547 mln zł zysku oraz niepodzielonego wyniku z lat ubiegłych), w 2011 roku 0,13 zł na akcję (646 mln zł z 754,7 mln zł zysku), a w 2010 roku 0,03 zł na akcję (149 mln zł z 348 mln zł zysku).

Spółka podała też w prospekcie hipotetyczną wartość dywidendy w tych latach, przy założeniu, że jej wypłata nastąpiłaby po scaleniu akcji w stosunku 12:1. W tej sytuacji wyniosłaby ona w roku 2012 1,2 zł, w 2011 r. 1,56 zł i w 2010 r. 0,36 zł.

JP Morgan i Bank Inwestycyjny UBS pełnią rolę globalnych współkoordynatorów i współprowadzących księgę popytu. Dom Maklerski PKO BP jest oferującym akcje spółki. Banco Espirito Santo, BofA Merrill Lynch, Citi, DM PKO BP i UniCredit pełnią rolę współprowadzących księgę popytu. Pozostałymi menedżerami oferty są Biuro Maklerskie Alior Banku, DM BOŚ, DI BRE Banku i Ipopema Securities.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni kraju. Eksploatuje około 190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii.

W najbliższej przyszłości MSP nie planuje dalszej sprzedaży akcji Energi - poinformował na konferencji prasowej wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

"W dającej się przewidzieć przyszłości nie planujemy dalszej sprzedaży akcji Energi" - powiedział Tamborski.

Wiceminister pytany o zainteresowanie Energą Polskiej Grupy Energetycznej, powiedział: "Cieszy nas zainteresowanie każdego inwestora, ale na dziś koncentrujemy się na sprzedaży przede wszystkim do inwestorów finansowych". Dodał, że resort nie prowadził rozmów z EBOiR ws. udziału w IPO Energi.

Z informacji PAP wynika, że przedział cenowy dla akcji spółki wynosi 15-20 zł. Cena maksymalna na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych została ustalona na 20 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »