CEZ nie złoży oferty wiążącej na aktywa EDF w Polsce
Grupa CEZ postanowiła nie składać wiążącej oferty zakupu aktywów francuskiego koncernu EDF w Polsce.
W czerwcu CEZ złożył ofertę na aktywa ciepłownicze EdF w Polsce. Oferta dotyczyła ciepłowni w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Czechnicy, Toruniu i Zawidawie, o łącznej mocy 1,4 GWe i 4,4 GWt.
W połowie września PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika złożyły wspólnie wstępną, niewiążącą ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce.
EDF posiada w Polsce konwencjonalne aktywa wytwórcze oraz prowadzące działalność usługową.
Aktywa te obejmują Elektrownię Rybnik, Elektrociepłownię w Krakowie, Elektrociepłownię w Gdańsku, Elektrociepłownię w Gdyni, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, Elektrociepłownie i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze (należące do spółki Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz jej spółki zależnej Elektrociepłownia Zielona Góra), inwestycję w blok gazowy w Toruniu.
Grupa EDF w Polsce posiada blisko 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Elektrownia węglowa w Rybniku ma moc osiągalną 1.780 MW.
EDF Polska zostało niedawne wpisane na listę spółek strategicznych. Minister energii tłumaczył w ubiegłym tygodniu, że chce mieć w ten sposób prawo weta w sprawie wyboru inwestora dla krajowych aktywów energetycznych.