Część udziałów Energomontażu-Południe sprzedana
Znalazł się kupiec części operacyjnych grupy Energomontaż-Południe. Nabywcą okazała się firma Rafako z siedzibą w Raciborzu. Zatem, w ramach odrębnych transakcji, syndyk dokonał zarówno zbycia części udziałów spółki z grupy Energomontażu jak i zorganizowanych części katowickiego przedsiębiorstwa - stwarzając w ten sposób sieć perspektyw na utrzymanie miejsc pracy.
Od stycznia do sierpnia bieżącego roku Energomontaż Południe był objęty upadłością z możliwością zawarcia układu. 28 sierpnia 2013 r. z powodu braku rokowań na zawarcie układu, decyzją sądu zmieniono sposób prowadzenia postępowania upadłościowego na upadłość likwidacyjną. Dążenia Mirosława Możdżenia, syndyka masy upadłości Energomontaż-Południe S.A. w upadłości likwidacyjnej, od początku dotyczyły prób sprzedaży przedsiębiorstwa w całości. W ramach ogłoszonego przetargu syndyk od połowy września szukał kupców na majątek Energomontażu. W poprzednim okresie funkcjonowania upadłości z możliwością zawarcia układu przeprowadzono restrukturyzację i zwolniono 1,5 tys. osób. Łączne straty w tym okresie sięgały niebagatelnej kwoty 20 milionów złotych.
Wraz z objęciem przez syndyka funkcji Zarządcy Energomontażu-Południe S.A. w upadłości likwidacyjnej udało się powstrzymać proces masowych zwolnień, dzięki czemu pracę utrzymało ponad dwieście osób. Pozwoliło to przede wszystkim uniknąć zadłużenia Skarbu Państwa - zaoszczędzono kwotę ok. 2 mln złotych. W zakres działań syndyka weszło również rozwiązanie wszystkich nierentownych kontraktów, zawartych do końca sierpnia 2013 roku.
W wyniku ostatecznego zbycia spółki nabywcą zorganizowanych części przedsiębiorstwa jest firma Rafako S.A. Omawiane zbycie dotyczy przywoływanej już w tekście liczby 200 pracowników oraz tzw. środków trwale ruchomych. Akt przejęcia dotyczy także składników niematerialnych i prawnie związanych z zorganizowaniem części przedsiębiorstwa.
Działania syndyka dały możliwość przekazania pełnego wyposażenia, stanowiącego własność Energomontażu, które jest niezbędne do prowadzenia dalszej działalności przez nabywcę. - Konsekwencją zbycia zorganizowanych części przedsiębiorstwa jest istotne zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z ponoszonymi kosztami zatrudnienia znacznej części pracowników - podkreśla syndyk Mirosław Mozdżeń.
Łączna cena sprzedaży określonych powyżej zorganizowanych części Energomontażu Południe wyniosła 2 321 868 zł netto. Cena zbycia była równa cenie oszacowania.
- Bardzo istotne jest również zachowanie dziedzictwa firmy: nazwy, referencji czy wszelkich uzyskanych certyfikatów. Takich wartości nie można oszacować pieniężnie, jednak z pewnością stanowią one ważny aspekt w przyszłościowych planach nabywcy - mówi syndyk.
Opr. MM