Reklama

Czwarta oferta przejęcia SABMillera przez belgijski browar Anheuser-Busch InBev

Wiele wskazuje, że czwarta oferta belgijskiego browaru Anheuser-Busch InBev (1. miejsce w świecie, ma m.in. browar Stella Artois, Budweiser) przejęcia konkurencyjnej spółki SABMiller (w ofercie m.in. Tyskie - tam akcjoinariuszami są dzieci Jana Kulczyka, Grolsch, Peroni) skończy się fiaskiem. Jeśli do środy nic się nie zmieni, upadnie transakcja za 65 mld funtów. Ofertę określono przez głównego właściciela SABMillera - Public Investment Corporation z RPA - jako zbyt niską.

Poprzednia oferta opiewała na 42,15 funta za akcję SABMillera, teraz oferowano 44 funty. Analitycy nie są przekonani, że A-B InBev będzie wobec obstrukcji SABMillera chcieć podwyższenia oferty do poziomu 45-46 funtów za walor.

Papiery SABMillera podrożały dzisiaj o 29 pensów, akcje A-B Inbev potaniały zaś o 0,29 euro.

Krzysztof Mrówka

- - - - -

7.10.2015 Interia informowała: Belgijski browar Anheuser-Busch InBev poprawił ofertę przejęcia SABMillera

Belgijski Anheuser-Busch InBev - największa firma piwowarska świata - nie poddaje się w walce o przejęcie swego rywala - brytyjskiego SABMillera (jest właścicielem m.in. Tyskiego).

Anheuser-Busch InBev poprawił swoją poprzednią ofertę na kupno SABMillera do 42,15 funtów za akcję (cała ta firma warta jest wtedy 68 mld funtów). Wcześniej oferowano 40 funtów za papier. To już trzecia oferta przejęcia SABMillera.

Reklama

Spółka utworzona wskutek tego połączenia do posiadanych i dobrze spenetrowanych przez Anheuser-Busch InBev obszarów działania w całej Ameryce, doda obszary SABMillera - Afrykę, Amerykę Łacińską, Azję. Gdy firmy się połączą pod jednym dachem będą takie marki jak Tyskie, Peroni, Grolsch, Pilsner Urquell, Budweiser, Stella Artois i Corona. Gdy fuzja wypali co trzecie piwo wypijane na świecie pochodzić będzie z tego przedsiębiorstwa.

Na dzisiejszej sesji giełdowej akcje SABMillera kosztowały 36,59 funtów po wzroście o 1,02 proc. (kapitalizacja 58,343 mld funtów). Walory Anheuser-Busch Inbev wyceniano na 73,52 funtów po zwyżce o 2,03 proc. (kapitalizacja - 115,03 mld funtów).

Krzysztof Mrówka, BB

- - - - -

Interia pisała wczoraj: SABMiller odrzucił ofertę wartą 100 miliardów dolarów

Największy światowy gracz na browarniczym rynku - Anheuser-Busch InBev - chciał przejąć wicelidera SABMiller. Do transakcji jednak nie dojdzie. SAB Miller odrzucił ofertę.

No i po fuzji największego na świecie producenta piwa - Anheuser-Busch InBev z największym konkurentem tej firmy, jakim jest SABMiller.

Źródła podają, że SABMiller odrzucił nieformalną ofertę przejęcia przez AB InBev.

Wartość takiej transakcji szacowano na 100 miliardów dolarów, ale SABMiller uznał ją za zbyt niską - podają źródła.

Kilka dni temu media podawały, że dwie największe na świecie firmy browarnicze rozpoczęły rozmowy w sprawie fuzji. "SABMiller, producent Peroni i Grolsch, prowadzi twardą grę z AB InBev w sprawie ceny" - wynikało z doniesień źródeł i, jak widać, właśnie się potwierdziło, jak twardym graczem jest SABMiller.

Gdyby doszło do fuzji AB InBev i SABMiller wartość rynkowa nowo powstałej grupy browarniczej wyniosłaby 275 miliardów dolarów. (PAP)

- - - - - - -

Wcześniej w Interii pisaliśmy

Największy światowy gracz na browarniczym rynku - Anheuser-Busch InBev - chce przejąć wicelidera SABMiller. Wartość firmy po ewentualnym połączeniu wyniosłaby 230 mld dol. Produkowałaby jedna trzecią światowego piwa.

Marki AB InBev to m.in. Budweiser, Stella Artois oraz Corona, marki SABMiller to m.in. Tyskie, Molson Coors, Peroni i Grolsch. Dla uzyskania zgody nadzorów antmonopolowych konieczna może być sprzedaż części biznesów w obu spółkach.

W USA SABMiller ma 25 proc. rynku - działa tam w joint venture z Molson Coors. Połączenie z AB InBev da 75 proc. amerykańskiego rynku. Podobnie będzie z rynkiem afrykańskim, gdzie SAB Miller dominuje na 15 rynkach i jest obecny na innych 21. Odbije się też w Ameryce Środkowej i Południowej.

Akcje SABMiller po opublikowaniu tej wiadomości podrożały na nowojorskiej giełdzie o 20 proc., papiery AB InBev zwyżkowały o 6 proc.

- - - - -

Światowa czołówka browarnicza

  • Anheuser-Busch InBev 20.8 proc.
  • SABMiller 9.7 proc.
  • Heineken 9.1 proc.
  • Carlsberg 6.1 proc.
  • China Resources Enterprise 6 proc.

Źródło: Euromonitor (dane z 2014 roku)

Krzysztof Mrówka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »