Czy zakręcenie kurka przez Ukrainę powali PGNiG?

PGNiG i Gaz-System twierdzą, że są przygotowane na wstrzymanie dostaw gazu przez Ukrainę.

Dziś premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że Rosja zamierza wstrzymać w zimie dostawy gazu do Unii Europejskiej przez terytorium jego kraju.

Jak powiedział IAR Rafał Pazura z biura prasowego PGNiG, Polska ma alternatywne scenariusze na taką ewentualność. Jest to przede wszystkim, jak zaznaczył, zwiększenie dostaw gazu przez połączenie z Białorusią w miejscowości Wysokaje, ale też rewers na gazociągu jamalskim przy granicy zachodniej. Do tego, jak podkreślił Rafał Pazura 1/3 gazu pochodzi z wydobycia krajowego. Ponadto magazyny gazu zapełnione są w 99 procentach.

Reklama

Rafał Pazura zaznaczył, że PGNiG ma od pół roku specjalny zespół reagowania, który na bieżąco monitoruje i ocenia dostawy gazu ze wschodu.

- - - - -

- Polska jest bezpieczna - tak prezes Gaz-Systemu komentuje informację, że Rosja planuje całkowite wstrzymanie w zimie przesyłu gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej. Mówił o tym ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Jan Chadam powiedział IAR, że jest to hipotetyczna sytuacja. Jak zaznaczył, wszystkie dostawy gazu z kierunku ukraińskiego docierają do Polski zgodnie z

planem. Do zimy jesteśmy przygotowani dobrze i nie przewidujemy żadnych przerw dostaw tego surowca - podkreślił.

Mamy prawie w 100 procentach zapełnione magazyny gazu, ponadto przez Ukrainę płynie około 1/3 błękitnego paliwa sprowadzanego do Polski, oprócz tego od kilku lat pracujemy nad nowymi połączeniami z innych krajów niż kierunek wschodni. Mamy możliwość dostaw zarawóno z południa, jak i zachodu - chodzi o 2 niemieckie połączenia.

Arsenij Jaceniuk rządu oświadczył, że Ukraina oczekuje od Zachodu praktycznej pomocy. Wyraził nadzieję, że kluczowe decyzje w tej sprawie zapadną na szczycie NATO, który ma się odbywać w Newport w Walii 4 i 5 września.

_ _ _ _ _ _

Kolejna próba zorganizowania negocjacji gazowych Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy. Trójstronne konsultacje mogą być kontynuowane we wrześniu. Wcześniej, już w najbliższy piątek komisarz ds. energii Guenther Oettinger spotka się w tej sprawie z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.

Guenther Oettinger problem gazowy poruszył we wtorek podczas szczytu krajów Unii Celnej i Ukrainy w Mińsku. Jego zdaniem, konieczne jest "przejściowe" rozwiązanie obecnego sporu między Moskwą a Kijowem, by uniknąć problemów z dostawami surowca w najbliższych miesiącach. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie trzy strony mogłyby spotkać się ponownie przy jednym stole.

Komisja Europejska nie potwierdziła daty 6 września, o której poinformował wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin. "Nie mamy jeszcze ostatecznej daty, ale zdaniem komisarza Oettingera do spotkania dojdzie najprawdopodobniej we wrześniu" - powiedziała jego rzeczniczka Marlene Holzner. To, co jest pewne - jak dodała - to piątkowe spotkanie z ministrem Nowakiem, które ma służyć przygotowaniu trójstronnych negocjacji.

"Komisarz przedstawił pewne propozycje kompromisu i chce sprawdzić, co Rosjanie na ten temat myślą" - dodała Holzner. Dotychczas rozmowy gazowe były bardzo trudne. W obliczu braku porozumienia w połowie czerwca Gazprom wstrzymał dostawy surowca na Ukrainę. Tranzyt do Unii Europejskiej na razie przebiega bez zakłóceń.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | dostawy gazu | wstrzymanie | PGNiG | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »