Deweloperska działalność TUP
Trans Universal Poland zatwierdził wczoraj nową działalność swojej firmy zależnej - Modena. To krok w stronę rozpoczęcia inwestycji deweloperskiej na terenie jej fabryki. Następnym może być emisja akcji TUP.
Należąca do TUP poznańska Modena była firmą odzieżową. Wkrótce jej marka będzie zapewne kojarzona z działalnością deweloperską, bo wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy Modeny zatwierdziło zmiany w statucie. Produkcja odzieży została przeniesiona do firmy Roda, której właścicielem również jest TUP.
WZA było kontynuacją posiedzenia z 3 marca. TUP wnioskował wtedy o przesunięcie terminu, ponieważ dostał zgodę na zakup 9,8 proc. akcji Modeny od Skarbu Państwa. Teraz ma 70,6 proc. walorów poznańskiej spółki.
Zmiany w statucie to kolejny krok, żeby na działce, na której znajduje się fabryka Modeny, TUP zrealizował projekt deweloperski. Spółka chce wznieść budynki mieszkaniowo-usługowe i odrestaurować obecne zabudowania. Połowa z nich to XIX-wieczne zabytki, dlatego wymagane będzie zezwolenie konserwatora. Najpierw jednak musi powstać projekt architektoniczny. Zostanie opracowany 29 maja podczas warsztatów planistycznych zorganizowanych przez TUP i belgijskie biuro architektoniczne (spółka nie zdradza jego nazwy). Zdaniem prezesa Jacka Moritza, pierwsze prace mogą ruszyć w IV kwartale. Roboczy budżet inwestycji to 120 mln zł. - Przynajmniej połowę chcielibyśmy pokryć ze środków własnych. Nie wykluczamy emisji akcji o wartości 30 mln zł - zdradza R. Moritz. Do emisji mogłoby dojść na początku przyszłego roku.
Adam Roguski