Reklama

DM BOŚ podtrzymał rekomendację dla PGE

Analitycy DM BOŚ S.A., w raporcie z 15 lipca, podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Jednocześnie podwyższyli cenę docelową do 25,04 zł z 24,33 zł.

Rekordowe wyniki w 2011 r.

Według naszych prognoz w 2011 r. PGE osiągnie rekordowe wyniki finansowe. Na skokowy wzrost przychodów wpływa wprowadzenie "obliga giełdowego". Konieczność sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poprzez giełdę przekłada się na wzrost przychodów i kosztów prezentowanych przez PGE w sprawozdaniu skonsolidowanym. Szacujemy, że w 2011 r. przychody ze sprzedaży wyniosą 28 810,1 mln PLN (40,7% r/r). Z kolei rekordowe zyski Grupy wesprze sprzedaż akcji Polkomtela. Oczekujemy, że w 2011 r. PGE wypracuje EBIT na poziomie 6 689,4 mln PLN (61,3% r/r) oraz zysk netto przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej równy 5 500,4 mln PLN (82,4% r/r). Do tak wysokiej dynamiki zysku dla akcjonariuszy dominujących przyczynią się przeprowadzone w zeszłym roku transakcje wykupu kapitałów mniejszościowych. Zatem względem poprzedniej rekomendacji nasze obecne prognozy zysków zostały podniesione o 52,4% EBIT (z 4 388,6 mln PLN) oraz o 75,7% zysk netto (z 3 130,6 mln PLN).

Reklama

Sprzedaż Polkomtela

PGE sprzedała 4 479,2 tys. akcji Polkomtela za kwotę 3 289,5 mln PLN. Transakcja wymaga zgody UOKiK, która zgodnie z warunkami porozumienia ma zostać uzyskana do końca 2011 r. Według naszych kalkulacji PGE powinna wykazać zysk na transakcji sprzedaży na poziomie 1 633,0 mln PLN (1 322,7 mln PLN po opodatkowaniu). Dodatkowo do 31 lipca PGE otrzyma 224,0 mln PLN dywidendy z zysku Polkomtela za 2010 r. Nie należy jednak naszym zdaniem oczekiwać, że PGE wypłaci z tego tytułu dodatkową dywidendę.

IPO PGE Energia Odnawialna

W IV kwartale planowany jest debiut na GPW PGE Energia Odnawialna. Spółka będzie sprzedawać nowe akcje, które pozwolą sfinansować zarówno zakup gotowych projektów jak i inwestycje własne. Wielkość emisji nie jest na razie znana, jednak PGE będzie chciała zapewne utrzymać pełną kontrolę nad spółką. Oczekujemy, że spółka pozyska z emisji kwotę 1,1 - 1,3 mld PLN.

Akwizycje

PGE nie bierze już udziału w procesie prywatyzacji SPEC. Grupa nie będzie prawdopodobnie zainteresowana przejęciem Vattenfall Heat Poland. Nabycie tych aktywów i tym samym jeszcze większa konsolidacja rynku, mogłoby stanowić dodatkową przeszkodę w pozytywnym rozstrzygnięciu akwizycji Energii, która to transakcja jest dla PGE priorytetem. Naszym zdaniem rozstrzygnięcie w kwestii przejęcia Energii poznamy dopiero w przyszłym roku.

Wycena

Przeprowadzone przez nas wyceny pozwalają ustalić cenę docelową akcji PGE na poziomie 25,04 PLN, co oznacza, że akcje posiadają 9,4% potencjał wzrostu. Podtrzymujemy zatem naszą rekomendację TRZYMAJ, przy czym cena docelowa została podwyższona z 24,33 PLN.

Pełna treść raportu w załączniku.

Michał Stalmach, analityk, makler papierów wartościowych

Załączniki

Dokument.pdf
Dowiedz się więcej na temat: PGE Polska Grupa Energetyczna SA | Akcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »