Reklama

DM BPS docenia Bogdankę

Dom Maklerski Bank BPS w raporcie z 29 lutego wydał dla akcji Bogdanki rekomendację "kupuj", ustalając cenę docelową akcji spółki na 144,8 zł.

Zdaniem analityków BM BPS, inwestorów czeka czas "zbierania żniw". Wydobycie Bogdanki w 2012 roku ma wynieść ok. 8 mln ton, co wg naszych projekcji przełoży się na wzrost przychodów do poziomu blisko 1,8 mld PLN (+ 40% r/r). Zysk netto grupy powinien wzrosnąć na koniec 2012 roku o 124% r/r i wynieść ok. 331 mln PLN. W 2013 roku potencjał produkcyjny powinien wzrosnąć do 9-10 mln ton, a rok później spółka ma osiągnąć już pełny docelowy poziom wydobycia na poziomie 11,5 mln ton, co przy bieżących cenach pozwoli na osiągnięcie przychodów na poziomie ok. 2,4 mld PLN i ponad 470 mln PLN zysku netto.

Reklama

Warto dodać, że pod koniec ubiegłego roku spółka zawarła serię aneksów do wieloletnich umów na dostawy węgla do swoich głównych odbiorców. Dzięki podpisanym umowom w okresie 2014-2016 jedynie ok. 2 mln ton nie jest na chwilę obecną zakontraktowane. Dlatego też ryzyko, że spółka może mieć w przyszłości problemy ze sprzedażą wydobytego węgla jest niewielkie. Realizowany od 2008 roku poziom wydobycia zapewnia obecnie Bogdance prawie 7% udział w krajowym rynku węgla kamiennego.

Realizacja zaplanowanych inwestycji (udostępnienie nowych zasobów węgla i uruchomienie w październiku ub. r. wydobycia w polu Stefanów), pozwoli grupie do 2014 roku zwiększyć ten udział do 12%. Ponadto spółka ma w tym roku złożyć wniosek o koncesję wydobywczą na kolejne pole ("SAWIN"), które zwiększyłoby dwukrotnie dotychczasową bazę zasobów Bogdanki (z ok. 247 mln ton do blisko 0,5 mld ton węgla).

W związku ze skokowym wzrostem potencjału wydobywczego Bogdanki w najbliższych latach oraz wyjątkowo dobrymi perspektywami dotyczącymi przyszłych wyników finansowych zdecydowaliśmy się rozpocząć wydawanie rekomendacji dla tej spółki. Nasza cena docelowa wynosi 144,8 PLN. Przy kursie z dnia wydania rekomendacji (129,5 PLN) potencjał wzrostu kursu akcji wynosi 12%.

NOTOWANIA PEŁNE

Obszar działalności Bogdanki

Obejmuje działalność górniczą w zakresie gospodarczego wydobywania węgla kamiennego, wzbogacania wydobywanego węgla surowego, sprzedaży węgla i rekultywacji terenów górniczych. Sortymenty węgla znajdujące się w ofercie Spółki obejmują węgiel energetyczny (głównie typ 32.2): groszek, orzech oraz miał. Spółka prowadzi sprzedaż przede wszystkim do odbiorców przemysłowych, w głównej mierze do podmiotów prowadzących działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

źródło BM DI BRE - opr MZB

Załączniki

Dokument.pdf

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »