Reklama

Duże zainteresowanie zakupem Banku BPH?

Richard Gaskin, prezes Banku BPH ocenia, że jest duże zainteresowanie zakupem banku i liczy, że GE uzgodni transakcję z odpowiednim oferentem.

- Dostrzegamy duże zainteresowanie Bankiem, co świadczy o jego wartości i potencjale, budowanym przez wszystkich zaangażowanych w jego rozwój. Mamy nadzieję, że po długim okresie dyskusji GE uzgodni transakcję z odpowiednim oferentem - napisał w liście do akcjonariuszy Richard Gaskin, prezes Banku BPH.

Według wcześniejszych informacji General Electric Company analizuje strategiczne możliwości sprzedaży większościowego pakietu akcji Banku BPH.

- Globalna decyzja GE o wycofaniu się z sektora usług finansowych zapadła kilka miesięcy po decyzji o rozważaniu strategicznych opcji w zakresie większościowych udziałów w naszym Banku - napisał prezes. "Wobec braku dalszego zaangażowania inwestora strategicznego w sektor bankowy, musieliśmy zrezygnować z krytycznej dla nas opcji poszukiwania możliwości akwizycji, która miała przynieść nam większą skalę działania i przyspieszyć osiągnięcie wyższej zyskowności" - dodał.

Reklama

BPH poinformował, że w przypadku sprzedaży udziałów w Banku BPH, transakcja ta będzie obejmowała całkowite wydzielenie portfela kredytów hipotecznych w walucie obcej Banku BPH ze sprzedaży.

W poniedziałek bank podał, że po informacji Grupy GE, że prawdopodobieństwo, iż potencjalna transakcja sprzedaży banku osiągnie cenę przekraczającą wartość księgową netto jest małe, zdecydował o dokonaniu odpisu wartości firmy z bilansu 2015 roku w wysokości 155 mln zł na poziomie banku oraz dodatkowych 761 mln zł na poziomie grupy.

Według wcześniejszych informacji prasowych blisko przejęcia Banku BPH jest Alior Bank.

Sprawdź bieżące notowania BPH na stronach BIZNES INTERIA.PL

.........................

Strata netto grupy Banku BPH wwyniosła 1,09 mld zł

W całym 2015 roku strata netto grupy Banku BPH wynosiła 1,07 mld zł, podczas gdy rok wcześniej skonsolidowany zysk netto wynosił 111,8 mln zł. Bank podał, że strata wynikała głównie z dokonania odpisu wartości firmy (ang. goodwill) wynoszącego 915,6 mln zł.

Zarząd Banku BPH zdecydował o wdrożeniu planu transformacji biznesowej na lata 2015 - 2020, w tym transformacji sieci sprzedaży. W celu realizacji planu bank w 2015 r. utworzy do 211 mln zł rezerwy. Zarząd spodziewa się, że planowane działania przyczynią się do osiągnięcia ok. 200 mln zł oszczędności rocznie.W ramach planu przeprowadzona zostanie transformacja sieci sprzedaży. Bank utrzyma i będzie rozwijał sieć flagowych oddziałów własnych, skupiających się na obsłudze klientów średniozamożnych (mass affluent) oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Docelowo klienci będą mogli skorzystać z 53 oddziałów własnych, w których będzie oferowana pełna gama produktów, w tym kredyty hipoteczne i produkty inwestycyjne. Obsługa klientów korporacyjnych nadal będzie prowadzona w 12 dedykowanych centrach biznesowych.

Bank zamierza przekształcić 134 oddziały własne w placówki partnerskie, których właścicielami i menedżerami zostaną obecni pracownicy banku.

Zostanie w nich wdrożony uproszczony model działania, oparty o sprzedaż kredytów detalicznych, kont osobistych i kart kredytowych oraz obsługę transakcyjną. Jednocześnie zarząd Banku będzie dążył do przekształcenia pozostałych 65 oddziałów w placówki partnerskie zarządzane przez obecnych partnerów banku.

Jeśli przekształcenie tych oddziałów nie dojdzie do skutku, zostaną one zamknięte, a obsługa ich klientów przeniesiona do najbliższych placówek oraz kanałów zdalnych. Równolegle bank będzie prowadził kluczowe projekty rozwoju systemów IT, głównie poprzez kontynuację zmiany centralnego systemu bankowego. Łączne inwestycje w tym zakresie w latach 2015-2018 wyniosą blisko 250 mln zł.

Po zakończeniu tej fazy transformacji, zarząd banku zaplanował rozpoczęcie kolejnego etapu, którego celem będzie zbudowanie wielokanałowego modelu dystrybucji produktów i usług. Etap ten rozpocznie się w 2018 r. i zakończy w 2020 r., a planowane nakłady inwestycyjne wyniosą 100 mln zł.

"W celu realizacji Planu Transformacji Biznesowej, Bank zakłada poniesienie w 2015 roku kosztu rezerwy do wysokości 211 mln zł. Rezerwa ta zostanie przeznaczona na optymalizację zatrudnienia, która ma objąć pracowników sieci sprzedaży i centrali banku, nie więcej niż 1.706 osób, i zmianę modelu dystrybucji.

Przy czym Bank spodziewa się, że wiele spośród osób dotkniętych zmianami znajdzie zatrudnienie w nowych placówkach partnerskich. Optymalizacja zatrudnienia będzie przedmiotem negocjacji z działającymi w Banku związkami zawodowymi." - napisano w komunikacie. "Zarząd banku spodziewa się, że działania polegające na transformacji biznesowej przyczynią się do osiągnięcia przyszłych oszczędności kosztowych w wysokości ok. 200 mln zł rocznie przy jednoczesnym utrzymaniu i wzroście przychodów" - dodano.

...................

Bank BPH powstał na skutek wydzielenia w 1989 roku ze struktur NBP. Od stycznia 1995 roku akcje Banku BPH są notowane na GPW. Z końcem 2001 r. miała miejsce fuzja dwóch banków giełdowych BPH i PBK, która doprowadziła do powstania trzeciego co do wielkości pod względem sumy bilansowej, ogólnopolskiego banku uniwersalnego. W listopadzie 2007 roku Bank BPH został podzielony, a jego większa część (ponad 80 proc. aktywów) została włączona do Banku Pekao.

W czerwcu 2008 r. większościowy pakiet akcji okrojonego po podziale banku został zakupiony przez General Electric Company. W grudniu 2009 r. miała miejsce fuzja Banku BPH i GE Money Banku. Kapitalizacja banku na podstawie środowego zamknięcia notowań wynosi 3,16 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »