Dwa polskie banki planują połączenie

ING Bank Śląski planuje połączyć się z ING Bankiem Hipotecznym, którego jest obecnie właścicielem - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie na ING Bank Śląski całego majątku ING Banku Hipotecznego. Połączenia odbędzie się bez podwyższenia kapitału zakładowego.

Spółka podała, że połączenie obu banków umożliwi ograniczenie szeregu ryzyk w otoczeniu ING Banku Hipotecznego, a także dalszy rozwój finansowania nieruchomości komercyjnych w grupie kapitałowej ING Banku Śląskiego, oraz m.in. umożliwi efektywniejsze wykorzystanie kapitału.

ING Bank Hipoteczny jest bankiem hipotecznym w rozumieniu przepisów ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych i wykonuje czynności, do wykonywania których uprawnione są banki hipoteczne na podstawie przepisów tej ustawy. Działalność ING Banku Hipotecznego koncentruje się na sprzedaży produktów na rynku kredytów hipotecznych.

Reklama

ING Bank Śląski jest bankiem uniwersalnym, który prowadzi działalność komercyjną w różnych obszarach rynku bankowego, w pełnym zakresie wynikającym z ustawy - Prawo bankowe, w tym również w obszarze produktów hipotecznych.

ING Bank Śląski jest właścicielem 100 proc. akcji ING Banku Hipotecznego.

Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 20 maja, podnieśli rekomendację dla ING BSK do "kupuj" z "akumuluj", pozostawiając cenę docelową akcji tego banku na poziomie 975 zł.

W dniu wydania raportu kurs akcji ING BSK wyniósł 833 zł, a w czwartek koło godz. 16.33 za jedną akcję banku płacono 834,5 zł.

- Informacja, że ING BSK zostaje usunięty z indeksów MSCI, wpłynęła negatywnie na kurs akcji banku, który tracił 3,2 proc. w ciągu zaledwie trzech dni. W naszej opinii, spółka konsekwentnie buduje wartość dla akcjonariuszy poprzez zdobywanie udziałów w rynku kredytów oraz zmianę struktury bilansu, co skutkuje systematycznym wzrostem rentowności aktywów. Zalecamy wykorzystanie krótkoterminowych wahań kursu, w celu zbudowania pozycji przy atrakcyjnych poziomach wyceny, 12,0x 2011 P/E - 12 proc. poniżej średniej dla sektora. Podwyższamy rekomendację do Kupuj - napisali analitycy w raporcie.

ING Bank Śląski chce zmniejszyć wartość nominalną akcji do 1 zł

ING Bank Śląski zamierza przeprowadzić procedurę zmierzającą do podziału wartości nominalnej akcji Banku w stosunku 1:10. W jej wyniku kapitał zakładowy banku pozostanie na niezmienionym poziomie, jednak dzielić się będzie na 130,1 mln akcji o wartości nominalnej 1 zł, zamiast 13,01 mln akcji o wartości 10 zł - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Swoją decyzję zarząd ING Banku Śląskiego motywuje chęcią zwiększenia dostępności akcji banku dla większego grona inwestorów, zwłaszcza inwestorów indywidualnych oraz zwiększenia płynności walorów banku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zarząd postanowił wystąpić o wyrażenie zgody odnośnie wprowadzenia zmian w statucie w części dotyczącej kapitału zakładowego do Komisji Nadzoru Finansowego. Następnie stosowną uchwałę podejmie WZA spółki.

Propozycja zarządu została pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą ING Banku Śląskiego.

Zgodnie z założonym przez zarząd harmonogramem działań pierwsze notowanie akcji na giełdzie po podziale wartości nominalnej planowane jest przed końcem bieżącego roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | Nieplanowane | Polskie | ING Bank Śląski | polskie banki | fuzja | bańki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »