Reklama

Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni. Zyskają inwestorzy z udziałami w funduszach dywidendowych

Dzięki poprawie gospodarki wzrosną dywidendy wypłacane przez spółki. Wypłaty dla akcjonariuszy za 2013 rok powinny być wyższe niż za poprzedni. Wzrost wartości dywidend to szansa dla osób inwestujących w fundusze dywidendowe.

- Poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna znajduje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej spółek. To jest już widoczne w wynikach za III kwartał, więc wydaje się, że dywidendy za 2013 rok, czyli te, które zostaną wypłacone w 2014 roku, powinny być wyższe od tych, które były wypłacane za poprzedni rok - przewiduje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI.

Szczególnie wysokie dywidendy wypłacą firmy, które nie planują wysokich nakładów inwestycyjnych w nadchodzącym okresie. Matras przyznaje że niewiadomą co do wysokości dywidend pozostaje sektor energetyczny, bo już w przyszłym roku ruszą w tym obszarze wielomilionowe inwestycje.

Reklama

Matras podkreśla, że wypłata dywidend to indywidualna decyzja każdej spółki, dlatego trudno generalizować i mówić o polityce dywidendowej całej gospodarki.

- Na razie 2013 rok jak i poprzedni wskazuje, że dobra sytuacja finansowa spółek, poprawiające się wyniki i nadpłynność powodują, że dużo spółek dzieli się dywidendami. Natomiast jedne spółki mają przyjętą politykę dywidendową, inne spółki po prostu wypłacają dywidendę w zależności od sytuacji w danym roku - mówi Matras.

Poprawiająca się sytuacja finansowa spółek wypłacających dywidendę jest szansą dla inwestorów, którzy mają udziały w funduszach dywidendowych. Potencjał zysku tego typu funduszy wynika nie tylko ze wzrostu wyceny giełdowej spółek, lecz także z wypłacanych przez nich dywidend.

UniAkcje Dywidendowy to subfundusz dywidendowy Union Investment TFI, który poza Polską inwestuje także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Polityka inwestycyjna zakłada dobór do portfela perspektywicznych spółek o najwyższych stopach dywidendy, spełniających zarówno szereg wymogów jakościowych, jak również płynności ich akcji.

- Spółki energetyczne, telekomunikacyjne oraz banki to są spółki, które w ostatnim czasie dzielą się dywidendami i należy założyć, że taka polityka również będzie utrzymywana w kolejnych latach. Do tego grona dołączyła w ostatnim czasie także liczna grupa mniejszych i średnich spółek. Jest to duża grupa spółek przemysłowych, które korzystają na poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej - wylicza Matras.

Z płacenia dywidend mogą zrezygnować spółki, które znajdą ciekawe możliwości inwestycyjne, takie jak: budowa nowych zakładów, przejęcia lub rozbudowa mocy produkcyjnych. Matras prognozuje jednak, że spore dywidendy wypłacą spółki z udziałem Skarbu Państwa. Dzielenie się zyskami przez te spółki to ważny element dla procesu łatania dziury budżetowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »