Ekonomia na maturze
Komisja Nadzoru Finansowego nieformalnie zaleca bankom, by jak największą część zysków osiągniętych w 2007 roku zatrzymać, a nie przeznaczać na wypłatę dywidendy - poinformował Stanisław Kluza, przewodniczący KNF.
- Zalecamy, by znaczna część zysków została zatrzymana, by podniosła kapitały instytucji finansowych - powiedział na wtorkowym spotkaniu prasowym Kluza. - Zachęcamy by zysk zatrzymywać. Implementacja Nowej Umowy Kapitałowej trochę obniża współczynniki - dodał. Przewodniczący dodał jednak, że zalecenie to nie ma postaci formalnej regulacji.
Zdaniem Kluzy, KNF chce działać w kierunku poprawy edukacji ekonomicznej uczniów szkół średnich. Komisja Nadzoru przygotowała projekt rozszerzenia w programie szkół średnich przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" i chce, by przedmiot ten został wprowadzony do matury. Ocena maturalna z tego przedmiotu mogłaby być traktowana jako kryterium przyjęcia na studia ekonomiczne. Jednak przedmiot ten mógłby zostać wprowadzony do szkół w szerszym zakresie za dwa lata, zaś na maturach - za 5 lat.
Szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza uważa, że kondycja sektora bankowego w Polsce jest dobra i wydarzenia na zagranicznych rynkach nie będą miały bezpośredniego wpływu na jego płynność i wypłacalność. "Nie dostrzegamy przesłanek dla niestabilności finansowej oraz dla zwiększenia zagrożeń i ryzyka" - powiedział Kluza na konferencji poświęconej polskiemu sektorowi bankowemu w kontekście sytuacji na rynkach międzynarodowych.
Przewodniczący KNF odniósł się do kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, tzw. subprime. Chodzi o kredyty o podwyższonym ryzyku, udzielane osobom o niższej zdolności kredytowej. Według niego, w Polsce takie ryzyko nie istnieje, ponieważ nie mamy takich instrumentów finansowych. KNF przyznaje jednak, że zawirowania na światowych rynkach wprowadzają dużą nerwowość. Podnoszą też wrażliwość na bodźce płynące z otoczenia. Według szefa Komisji, wyzwaniem dla sektora bankowego mogłoby być m.in. ewentualne spowolnienie tempa wzrostu polskiej gospodarki. "Jeżeli zostanie utrzymany trwały i stabilny wzrost gospodarczy, będzie on neutralizował sytuacje o charakterze kryzysowym" - powiedział Kluza. Dodał, że instytucje finansowe powinny wyciągnąć wnioski z zawirowania na zagranicznych rynkach.
KNF zaleca m.in. konsekwencję i długoterminowe działania w zarządzaniu ryzykiem, właściwe mechanizmy wyceny ryzyka (ratingi), zapewnienie przejrzystości i zrozumiałości instrumentów finansowych oraz konieczność posiadania planów awaryjnych. Według przewodniczącego KNF, należy wykorzystać okres dobrej koniunktury i dokończyć budowę struktur zarządzania stabilnością finansową oraz m.in. wdrożyć rozwiązania Nowej Umowy Kapitałowej. Umowa określa metody lepszego zarządzania ryzykiem w bankach, uzależnia m.in. poziom kapitału banków od ponoszonego ryzyka. Kluza powiedział też, iż Komisja zachęca instytucje finansowe, aby w spółkach pozostawiały jak najwięcej zysku osiągniętego w 2007 roku, zamiast przeznaczać go na wypłatę dywidendy. Powiedział, że zatrzymanie zysku jest najprostszą formą dokapitalizowania. Dodał jednak, że nie jest to formalna regulacja.