Reklama

Eksperci: Są szanse na 15 mld zł z prywatyzacji w tym roku

Są szanse, że przychody z prywatyzacji w tym roku wyniosą 15 mld zł, czyli tyle, ile zakłada resort skarbu - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Stanisław Gomułka z BCC oraz Ireneusz Jabłoński z Centrum im. A.Smitha mówią, że nie jest to ambitny plan.

Od początku tego roku do końca marca przychody z prywatyzacji wyniosły ponad 1 mld 595 mln zł.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka uważa, że uzyskanie z prywatyzacji w tym roku 15 mld zł jest możliwe. - Kwota ta nie jest specjalnie ambitnym celem. Bardzo wiele zależy od decyzji politycznej, bo ona jest ważniejsza od okoliczności rynkowych - zaznaczył.

Podkreślił, że planowane wpływy z prywatyzacji zawsze są niepewne, bo nie wszystkie transakcje muszą dojść do skutku.

- Jest kilka dużych firm - takich jak PKO BP czy PZU, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, w których sprzedaż pakietów Skarbu Państwa jest praktycznie możliwa w każdej chwili. Wycena tych firm jest wysoka, wszystko zależy od woli politycznej. Są więc okoliczności rynkowe, sprzyjające uzyskaniu dużych dochodów przez Skarb Państwa - ocenił.

Reklama

30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września ma dojść do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP. W resorcie są przygotowywane również oferty publiczne: Banku Gospodarki Żywnościowej i Polskiego Holdingu Nieruchomościowego.

Gomułka pytany, czy któraś z ofert czy procesów prywatyzacyjnych może być zagrożona, odparł:

- W Polsce o prywatyzacji decyduje rząd, w tym minister skarbu, a nie związkowcy. Potencjalnemu inwestorowi zawsze zależało na rozwiązaniu, które ma akceptację strony społecznej i pracowników. To rzeczywiście jest okoliczność, która może wpłynąć nie tyle na ostateczną prywatyzację, ile na jej termin. Byłoby nierozsądne ze strony załóg blokowanie jakichkolwiek prywatyzacji.

- Chodzi przecież o to, by znalazł się inwestor branżowy z prawdziwego zdarzenia, o środki inwestycyjne, o oderwanie przedsiębiorstwa od wpływów politycznych. To leży w interesie długofalowym każdej załogi - dodał główny ekonomista BCC.

Również Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha ocenił, że planowana kwota z prywatyzacji w wysokości 15 mld zł nie jest zagrożona. - Jest ona niższa od tego, co udało się uzyskać w ubiegłym roku (18,4 mld zł - PAP). Zatem możliwości praktyczne i techniczne do osiągnięcia wpływów są. Nawet mogą znacznie przewyższyć 15 mld zł - powiedział.

Według Jabłońskiego, tegoroczne przychody z prywatyzacji mogą wynieść nawet 25 mld zł pod warunkiem, że Skarb Państwa sprzeda akcje dwóch największych swoich spółek, czyli PKO BP i PZU, zachowując w nich pakiet kontrolny.

- Jeśli tego nie zrobi, to znaczne przekroczenie zakładanego poziomu może być trudne do osiągnięcia. Natomiast sama kwota bazowa wydaje się realna - jeżeli nie nastąpią istotne, niekorzystne zmiany natury politycznej - powiedział.

Jabłoński zaznaczył, że rząd ostrożnie planuje tegoroczne przychody z dwóch powodów:

- Po pierwsze - nastąpiło już pewne nasycenie dużymi inwestycjami na polskim rynku, a potencjalni inwestorzy są nad wyraz ostrożni. Drugi element to ostrożność rządu przy sprzedaży spółek posiadających de facto kluczową czy wręcz strategiczną pozycję rynkową, przedsiębiorstwom państwowym z innych krajów.

Jego zdaniem, planowane na ten rok przez resort skarbu oferty publiczne nie są zagrożone. - Jeżeli nie będzie istotnych zaburzeń natury politycznej, co w roku wyborczym może się zdarzyć, to czynniki techniczne i rynkowe raczej nie stwarzają szczególnego zagrożenia dla ofert publicznych - ocenił Jabłoński.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »