Elektrownia Opole: PGE ma pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

Jak poinformował w czwartek Maciej Gelberg z biura prasowego PGE, nowa instalacja będzie mogła rocznie wyprodukować około 1100 MWh energii elektrycznej.

PGE otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej na terenach należących do Elektrowni Opole. Inwestycja powstanie na wydzierżawionych od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ponaddwuhektarowych gruntach przy rezerwowym składowisku odpadów paleniskowych "Groszowice".

Jednomegawatową farmę fotowoltaiczną planuje zbudować należąca do Grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna. Roczna produkcja instalacji na poziomie ok. 1100 MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 500 gospodarstw domowych. Zdaniem Marcina Karlikowskiego, prezesa PGE Energia Odnawialna, inwestycja w Opolu jest częścią realizowanego w grupie PGE programu PV, którego celem jest zbudowanie do 2030 roku instalacji słonecznych o łącznej mocy 3 GW.

Reklama

Do tej pory spółka PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel blisko 2500 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ok. 1400 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe projekty, jak i znacznie większe przedsięwzięcia realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, tak jak w przypadku Opola, ale również na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych, a także na gruntach spółek skarbu państwa.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

PGE przypomina, że Elektrownia Opole, której pierwszy blok uruchomiono w 1993 roku, odgrywa strategiczną rolę w polskim systemie elektroenergetycznym. Po oddaniu w 2019 r. do eksploatacji dwóch nowoczesnych bloków energetycznych nr 5 i 6, Elektrownia Opole może zaspokoić do 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Elektrownia Opole jest trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach, w której pracują m.in. dwa nowoczesne bloki energetyczne o mocy 900 MW każdy. Technologia zastosowana w Elektrowni Opole pozwala uzyskać sprawność w produkcji energii elektrycznej na poziomie co najmniej 45,5 proc. Efektywność nowych bloków w Elektrowni Opole sprawia, że wytwarzanie energii elektrycznej wiąże się z ok. 25 proc. niższą emisją CO2 w porównaniu do starszej generacji bloków pracujących w Polsce.

PGE

5,8880 0,0440 0,75% akt.: 20.12.2024, 17:56
  • Otwarcie 5,9000
  • Max 5,9240
  • Min 5,7900
  • Kurs odniesienia 5,8440
  • Suma wolumenu 6 621 425
  • Suma obrotów 38 800 472,73
  • Widełki dolne 5,3100
  • Widełki górne 6,4900
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS



PAP
Dowiedz się więcej na temat: ekologia biznes | energetytka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »