Reklama

Elemental Holding - wyniki finansowe III Q 2018

Elemental Holding - europejski lider w recyklingu elektroniki i katalizatorów - w trzecim kwartale 2018 roku osiągnął skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 428 mln zł, co oznacza wzrost o 26 proc. rok do roku. Wynik EBITDA za trzeci kwartał wyniósł 17,5 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 7 mln zł. Narastająco po trzech kwartałach 2018 roku spółka wygenerowała przychody na poziomie 1,24 mld zł - o 22 proc. więcej rok do roku, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 23 mln zł.

Elemental Holding - europejski lider w recyklingu elektroniki i katalizatorów - w trzecim kwartale 2018 roku osiągnął skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 428 mln zł, co oznacza wzrost o 26 proc. rok do roku. Wynik EBITDA za trzeci kwartał wyniósł 17,5 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 7  mln zł. Narastająco po trzech kwartałach 2018 roku spółka wygenerowała przychody na poziomie 1,24 mld zł - o 22  proc. więcej rok do roku, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 23 mln zł.

- Elemental ma silne fundamenty - zarówno w Polsce, jak i w Europie. Partnerzy na całym świecie doceniają jakość naszego recyklingu. W naszym przekonaniu możemy być ważnym graczem w światowej czołówce i uczestniczyć w konsolidacji branży. Jestem przekonany, że takie perspektywy są dostrzegane zarówno przez naszych klientów, jak i w końcu zostaną dostrzeżone przez rynek finansowy w Polsce. Recykling - zwłaszcza w obszarze sprzętu chłodniczego, elektronicznego i katalizatorów ma przed sobą wiele lat wzrostu - to pokazuje, jakie mamy możliwości w długiej perspektywie - powiedział Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.

Reklama

W listopadzie 2018 Elemental Holding podpisał 3 listy intencyjne w sprawie sprzedaży zdolności produkcyjnych nowej fabryki do przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), ze szczególnym uwzględnieniem recyklingu sprzętu chłodniczego. Spółka rozważa budowę nowej fabryki o rocznej zdolności około 30 000 ton. Listy intencyjne zostały zawarte z wiodącymi organizacjami odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce. Łączny wolumen popytu na usługi recyklingu, wynikający z zawartych listów przekracza 40.000 ton rocznie.

W lutym 2018 Elemental Holding sfinalizował zakup 85 proc. udziałów niemieckiej spółki z branży przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Niemiecka spółka RECAT zbiera oraz przetwarza rocznie około 350 ton zużytych katalizatorów samochodowych i przemysłowych, generując przychody na poziomie 20 mln euro.

Grupa Elemental działa na 35 rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, poza Polską w oparciu o własne oddziały (m.in. na Litwie, w Słowacji, Turcji, Emiratach Arabskich, Finlandii, Estonii i Wielkiej Brytanii) oraz przedstawicielstwa handlowe. Spółki Elemental Holding SA pozyskują złom metali nieżelaznych, odpady elektroniczne oraz zużyte katalizatory na ok. 50 rynkach na świecie.

W latach 2016-2017 roku Elemental Holding sfinalizował:

" umowę inwestycyjną z PFR TFI SA w ramach Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ AN. W wyniku umowy Fundusz zakupił 49 proc. udziałów w spółce zależnej Grupy - UAB "EMP recycling" na Litwie.

" uruchomienie zakładu w Bydgoszczy - budowę linii samplingowej dla układów drukowanych oraz 4 -5 linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych.

" transakcję zakupu 100 proc. udziałów w litewskiej spółce UAB "EMP recycling" - lidera na rynku krajów bałtyckich w branży ZEEE, świadczącego pełne portfolio usług obejmujących e-scrap, recykling zużytych katalizatorów samochodowych i złomu metali nieżelaznych.

" zakup 51 proc. udziałów w spółce AWT Recycling Ltd. z Wielkiej Brytanii, specjalizującej się w recyklingu katalizatorów samochodowych. Brytyjska spółka planuje osiągnięcie ok. 30-40 proc. udziałów w rynku dzięki wzmocnieniu sieci zakupowej na terenie Anglii oraz dalszej ekspansji w Irlandii, Szkocji i Walii.

" zakup 51 proc. udziałów w zakładach recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych i płytek drukowanych w fińskiej spółce Kat-Metal Oy z siedzibą w Tervajoki. Skandynawska firma planuje ekspansję w Estonii, Szwecji oraz pozyskanie strategicznych partnerów w Norwegii i Danii.

" zakup 75 proc. udziałów polskiej spółki Platinium M.M z branży recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych.

Elemental Holding

Elemental Holding jest grupą kapitałową działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi oraz czołowym dostawcą surowca do hut i rafinerii. Prowadzi działalność za pośrednictwem zakładów recyklingu oraz szerokiej sieci punktów skupu. Holding specjalizuje się w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych, metali szlachetnych, w tym głównie pochodzących z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów. Grupę tworzą obecnie następujące spółki: w Polsce Syntom, Tesla Recycling, Terra Recycling, PCBTech Sp. z o.o., PGM Group, Platinium M.M; za granicą: UAB EMP recycling (Litwa), Metal Holding (Słowacja), Evciler Kimya (Turcja), Evciler & Elemental Recycling Middle East DMCC (Emiraty Arabskie), AWT Recycling Limited (Wielka Brytania), Kat-Metal Oy (Finlandia), Kat-Metal Estonia Ou (Estonia), Recat GmbH (Niemcy).

Od 18 grudnia 2013 roku akcje Elemental Holding SA notowane są na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »