Reklama

Energa wstrzymuje plany budowy bloku w Ostrołęce

Grupa Energa, która poinformowała o zamrożeniu projektu budowy bloku węglowego w Ostrołęce, nie przewiduje rezygnacji z tej inwestycji. Spółka rozpoczyna proces poszukiwania partnera do projektu - poinformował PAP Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Grupa Energa, która poinformowała o zamrożeniu projektu budowy bloku węglowego w Ostrołęce, nie przewiduje rezygnacji z tej inwestycji. Spółka rozpoczyna proces poszukiwania partnera do projektu - poinformował PAP Mirosław Bieliński, prezes Energi.

"Wstrzymanie projektu w Ostrołęce nie oznacza jego likwidacji" - powiedział PAP Bieliński.

"Doprowadziliśmy projekt do momentu, do którego mogliśmy dojść sami, bez wsparcia inwestora" - dodał.

Przypomniał, że spółka już cztery lata temu zapowiadała, że będzie chciała budować blok w Ostrołęce z partnerem.

"Ogłaszana 4 lata temu Strategia Grupy Energa zakładała realizację inwestycji w Ostrołęce do momentu, w którym jego dalsza kontynuacja jest możliwa tylko przy współudziale partnera strategicznego. Biorąc pod uwagę etap, na którym jest obecnie inwestycja - umożliwiający fizyczną budowę nowego bloku - możemy stwierdzić, że założenie to zostało spełnione" - powiedział.

Reklama

"Równolegle podjęliśmy się próby sfinansowania projektu poprzez pozyskanie kapitału z rynku, jednak w obecnej sytuacji makroekonomicznej, okazało się nieopłacalne i nieefektywne. Teraz skupiamy się na znalezieniu partnerów zainteresowanych współpracą przy projekcie Ostrołęka C. Dzięki wykonanym pracom oraz zaangażowaniu partnera strategicznego kontynuacja inwestycji mogłaby być wznowiona w dowolnym momencie. Udział partnera jest jednak warunkiem koniecznym dla powodzenia takiej inwestycji. To co mogliśmy samodzielnie zrobić, zrobiliśmy. Dzięki wykonanym już pracom kontynuacja inwestycji może w przyszłości przebiegać znacznie sprawniej, nie będziemy rozpoczynać od punktu zerowego. Tak zaawansowany projekt jest też atrakcyjniejszym aktywem dla potencjalnego partnera lub nabywcy" - dodał.

Energa szuka partnera, który byłby zainteresowany posiadaniem bloku węglowego w Polsce.

"To duży projekt, skala ryzyka jest też duża. Szukamy partnera, który byłby zainteresowany udziałami w bloku węglowym w Polsce. Pewne rozmowy sondażowe są już prowadzone, teraz uruchomimy formalną procedurę. Rok na pewno wystarczy na znalezienie partnera" - powiedział.

"Najciekawsza koncepcja to pozyskanie dysponującego technologią partnera, który uczestniczyłby w budowie elektrowni w zamian za udziały w tej inwestycji" - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że nie można wykluczyć, że za jakiś czas, gdy warunki na rynku będą bardziej korzystne, spółka zdecyduje się na samodzielną kontynuację projektu.

Wcześniej w poniedziałek spółka podała, że zarząd Energi podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu prac przygotowawczych do budowy bloku węglowego w Ostrołęce. Jako przyczynę wstrzymania projektu spółka podała m.in. trudności z uzyskaniem finansowania w formule project finance oraz niekorzystną sytuację na rynku budowlanym. Spółka podała, że w przypadku niepowodzenia inwestycja zostanie zamrożona do czasu poprawy warunków na rynku.

Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm .

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP | bloki | ostrołeka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »