Enron to tylko szczyt góry lodowej
Sprawa koncernu Enron nie jest odosobniona - uważają amerykańscy menedżerowie. Tak wynika z sondy przeprowadzonej przez tygodnik Bussiness Week.
To ekstremalny przykład nieprawidłowości w praktykach księgowych - zgadzają się pytani biznesmeni. Ich zdaniem jednak znacznie więcej firm korzysta z niedoskonałości systemu, nawet jeśli na mniejszą skalę.
Zdecydowana większość menedżerów zgadza się, że Ameryka potrzebuje nowych, ostrzejszych przepisów regulujących stosunki miedzy audytorem a jego klientem.
65 proc. ankietowanych menedżerów (głównie szefów finansów, skarbników i kontrolerów) uważa, że powinno się zabronić firmom zlecania innych zadań (niezwiązanych ze sprawami podatkowymi) swoim audytorom.
Oferty lukratywnego kontraktu są często wykorzystywane przez wielkie koncerny jako narzędzie nacisku na audytora. Inną, powszechną formą łapówki jest proponowanie pracownikom firm audytorskich wysokich stanowisk we własnym koncernie. Dlatego 58 proc. menedżerów opowiada się za wprowadzeniem okresu karencji (od 2 do 5 lat), w którym pracownicy firm audytorskich nie mogliby zatrudniać się u swoich klientów.
Ponad połowa ankietowanych widzi też konieczność stworzenia nowej organizacji kontrolującej księgowość firm.