Famur z pierwszym kontraktem na urządzenia do Indonezji

FAMUR - wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa - zawarł w dniu 30 stycznia z indonezyjska spółką PT Pesona Khatulistiwa Nusantara umowę, której przedmiotem jest wykonanie projektu, dostawa urządzeń, nadzór nad ich montażem oraz rozruch i szkolenie personelu obsługującego kompletny system przeładunku węgla.

FAMUR - wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa - zawarł w dniu 30 stycznia z indonezyjska spółką PT Pesona Khatulistiwa Nusantara umowę, której przedmiotem jest  wykonanie projektu, dostawa urządzeń, nadzór nad ich montażem oraz rozruch i szkolenie personelu obsługującego kompletny system przeładunku węgla.

W dniu 14 lutego 2014 roku FAMUR otrzymał wpłatę depozytu, która była warunkiem wejścia w życie kontraktu. Przewidywana wartość umowy może wynieść niemal 12,9 mln USD, czyli blisko 40,2 mln złotych w przeliczeniu według kursu średniego NBP z dnia 30 stycznia 2014 roku.

"Rozwój sprzedaży zagranicznej jest dla nas priorytetem.

Węgiel kamienny pozostaje wciąż najważniejszym surowcem energetycznym na świecie. Jest to konkurencyjne cenowo i wydajne źródło energii, które stoi u podstaw szybkiego rozwoju wielu rynków wschodzących - do ich grona z całą pewnością można zaliczyć Indonezję, gdzie aż 87% energii elektrycznej pochodzi właśnie z paliw kopalnych.

Reklama

Cieszymy się, że podpisaliśmy pierwszy kontrakt ze spółką pochodzącą z tego niezwykle perspektywicznego rynku. FAMUR od lat dostarcza sprawdzone i zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia na potrzeby polskiego i światowego górnictwa. Po osiągnięciu pozycji lidera w Polsce, naszym zamiarem jest budowa silnej, globalnej marki, a zdobywanie kolejnych zagranicznych obszarów przybliża nas do tego ambitnego celu. Z radością przyjmujemy fakt, że nasze portfolio autorskich rozwiązań będzie teraz bogatsze o realizację w tym południowoazjatyckim kraju" - mówi Rafał Milinkiewicz, Zastępca Prezesa ds. Sprzedaży Eksportowej.

Famur

Famur należy do czołówki światowych producentów maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru, które istotnie przyczyniają się do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa pracy górników. Maszyny Famuru są przystosowane do pracy w szczególnie trudnych warunkach górniczo-geologicznych, co pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych zleceń na całym świecie.

Produkowane przez Famur zmechanizowane kompleksy ścianowe umożliwiają wydobycie złóż węgla o grubości od 1,0m do 6m. W ich skład wchodzą kombajny ścianowe, zmechanizowane obudowy ścianowe oraz przenośniki zgrzebłowe. Działalność Famuru obejmuje również produkcję i dostawę szerokiej gamy maszyn wykorzystywanych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym oraz urządzeń do ciągłego transportu poziomego i przeładunku materiałów masowych, a także do przeróbki węgla. Ponadto, Famur produkuje kombajny chodnikowe i realizuje roboty górnicze, przygotowujące do rozpoczęcia wydobycia węgla. Spółka konsekwentnie zwiększa skalę działalności.

Odbiorcami produkowanego przez Famur sprzętu są nie tylko największe spółki węglowe w Polsce, ale także kontrahenci z całego świata. W 2006 roku Famur zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2011 roku w wyniku podziału w formie dywidendy z Famuru zostały wydzielone grupy kapitałowe: Polska Grupa Odlewnicza i Zamet Industry, które zadebiutowały na GPW w październiku 2011 roku.

Większościowym właścicielem Famur SA jest spółka TDJ SA.

Opr. MZB

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urządzenia | górnictwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »