Firma windykacyjna Kruk rozpoczyna ofertę

Firma windykacyjna Kruk chce sprzedać w ofercie publicznej 1,1 mln akcji serii D nowej emisji oraz od 3,3 mln do 8,2 mln akcji należących do funduszu Enterprise Investors - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Firma windykacyjna Kruk chce sprzedać w ofercie publicznej 1,1 mln akcji serii D nowej emisji oraz od 3,3 mln do 8,2 mln akcji należących do funduszu Enterprise Investors - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Spółka oczekuje, iż z emisji akcji serii D uzyska wpływy brutto w wysokości około 46,7 mln zł oraz wpływy netto w wysokości ok. 43,3 mln zł.

Celem przeprowadzenia emisji akcji serii D jest pozyskanie środków finansowych na zakupy pakietów wierzytelności na własny rachunek w związku z realizowaną przez Grupę strategią rozwoju. Intencją spółki jest wykorzystanie środków z oferty w roku 2011. Zakupy pakietów wierzytelności realizowane będą przez spółkę bądź też przez jeden z podmiotów zależnych spółki.

Akcje oferowane zostaną zaoferowane w transzy inwestorów indywidualnych oraz transzy inwestorów instytucjonalnych. Intencją spółki oraz Enterprise Investors jest przydzielenie w transzy inwestorów instytucjonalnych około 80 proc. akcji oferowanych.

Reklama

Oferującym akcje Kruka jest DI BRE Banku.

Zapisy na akcje Kruka w transzy inwestorów indywidualnych potrwają od 14 do 18 kwietnia. Budowa księgi popytu odbywać się będzie od 7 do 18 kwietnia. Cena emisyjna i sprzedaży akcji zostanie podana 19 kwietnia. Zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych potrwają od 19 do 21 kwietnia.

W 2010 roku Kruk miał 36,1 mln zł zysku netto i 164 mln zł przychodów.

"W perspektywie średnioterminowej strategia spółki zakłada reinwestowanie wszystkich realizowanych zysków w zakup wierzytelności w celu jak najszybszego wzrostu wartości spółki. W związku z tym, z uwagi na plany dotyczące dynamicznego rozwoju działalności związanej z nabywaniem pakietów wierzytelności na własny rachunek, spółka nie przewiduje wypłat dywidendy z zysku za 2011" - napisano w prospekcie.

Właścicielem 79 proc. akcji spółki fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, 17 proc. należy do prezesa Piotra Krupy, a 4 proc. posiadają menadżerowie firmy.

Kruk działa w dwóch obszarach. Prowadzi windykację na zlecenie banków, telekomów itp., w zamian za wynagrodzenie za odzyskane kwoty (ok. 30 proc. przychodów) oraz skupuje od banków oraz innych instytucji finansowych i usługowych, np. telekomów, portfele tzw. złych długów (pozostałe 70 proc. przychodów).

- - - - -

Największa firma windykacyjna w Polsce, z emisji 1,1 mln akcji chce pozyskać ponad 43 mln zł. Pieniądze przeznaczy na rozwój biznesu i zagraniczną ekspansję. W tym roku ruszy z biznesem w Czechach, w przyszłym na Węgrzech.

Od 14 do 18 kwietnia 2011 roku inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje spółki KRUK w punktach obsługi klienta Domu Inwestycyjnego BRE Banku oraz Domu Maklerskiego BZ WBK na terenie całej Polski.

Spółka poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej, że dzięki pieniądzom z emisji (46,6 mln zł brutto i 43,3 mln zł netto) "w jeszcze większym stopniu skorzysta z prognozowanego w najbliższych latach tsunami złych kredytów i dynamicznego wzrostu rynku zarządzania należnościami".

Pieniądze z emisji akcji zostaną przeznaczone na zakup portfeli wierzytelności do windykacji, głównie bankowych.

- Rynek złych kredytów rośnie. W ciągu trzech lat zwiększył się trzykrotnie z 11 mln zł w 2007 roku, do 33 mln zł w 2010 roku. Chcemy utrzymać pozycję lidera i zwiększyć udziały. Według szacunków, w najbliższych czterech latach na rynek trafi 4 mld zł wierzytelności od banków. To oznacza, że spółka, by nie tracić udziału w rynku musi wydać 1 mld zł - powiedział prezes Grupy KRUK Piotr Krupa

Jego ambicją jest, aby KRUK stał się największą firmą windykacyjną w tej części Europy.

- Chcemy realizować plany dalszej ekspansji zagranicznej. Po sukcesie w Rumunii (firma ma 30-procentowy udział w rynku, co daje jej pierwszą pozycję na rumuńskim rynku - PAP) widzimy duże możliwości zajęcia w krótkim czasie wiodącej pozycji na rynku zarządzania wierzytelnościami w Czechach i na Węgrzech. Naszym celem jest stworzenie największej firmy windykacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi Krupa.

Spółkę w tym roku zasilić mają nie tylko pieniądze z emisji akcji.

- Możliwa jest emisja obligacji, która da nam dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych - powiedział członek zarządu KRUK Michał Zasępa.

Pieniądze mają być przeznaczone, również na rozwijanie dotychczasowej działalności Grupy KRUK, m.in kredytów "NOVUM".

Grupa KRUK jest multioperatorem windykacyjnym. W 2010 roku zanotowała 164,3 mln zł przychodów, czyli o 28 proc. więcej niż w 2009 roku, które wyniosły 128,6 mln zł.

Jeszcze mocniej wzrósł zysk netto Grupy KRUK. W 2010 roku wyniósł on 36,1 mln zł i był o 54 proc. wyższy niż w 2009 roku. Na poprawę osiąganych marż w ubiegłym roku duży wpływ miała polityka systematycznego zmniejszania relacji kosztów operacyjnych do osiąganych przychodów.

W 2010 roku grupa Kruk przyjęła do windykacji i obsługi w Polsce oraz Rumunii pakiety spraw o wartości 5,9 mld zł. W samej Polsce było to 3,8 mld zł.

Teraz właścicielem ponad 78 proc. akcji spółki jest fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, 16,8 proc. należy do prezesa Piotra Krupy, a 4 proc. posiadają menadżerowie firmy.

Harmonogram oferty publicznej spółki Kruk

7 kwietnia - otwarcie oferty publicznej (publikacja prospektu);

13 kwietnia - podanie do publicznej wiadomości ceny maksymalnej;

14-18 kwietnia - przyjmowanie zapisów na akcje oferowane w transzy inwestorów indywidualnych;

7-18 kwietnia - w dniu 18 kwietnia do godziny 15.00 CET proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;

Do godz. 8:00 w dniu 19 kwietnia - podanie do publicznej wiadomości ceny akcji, ostatecznej liczby akcji oferowanych oraz ostatecznej liczby i rodzaju akcji oferowanych oferowanych w poszczególnych transzach;

19-21 kwietnia - przyjmowanie zapisów na akcje oferowane w transzy inwestorów instytucjonalnych;

22 kwietnia - skierowanie przez spółkę lub akcjonariusza sprzedającego do inwestorów instytucjonalnych ewentualnych zaproszeń do złożenia zapisów w przypadku nieobjęcia akcji oferowanych w transzy inwestorów instytucjonalnych oraz w przypadku przesunięcia akcji oferowanych z transzy inwestorów indywidualnych do transzy inwestorów instytucjonalnych na zasadach określonych w prospekcie, oraz przyjmowanie ewentualnych zapisów złożonych w odpowiedzi na w/w zaproszenia;

Do 26 kwietnia - przydział akcji oferowanych w transzy inwestorów indywidualnych oraz w transzy inwestorów instytucjonalnych;

5 maja lub w zbliżonym terminie - pierwszy dzień notowania akcji istniejących oraz praw do akcji na rynku regulowanym GPW.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: firmy windykacyjne | firma windykacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »