Fundusz AIP Seed Capital wychodzi z inwestycji w CallPage i zgarnia ponad 2 mln zł

Fundusz AIP Seed Capital osiągnął 22-krotny zwrot z inwestycji sprzedając po trzech latach udziały w startupie CallPage. To jedna z najwyższych kwot zwrotu z inwestycji seed w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sprzedaż 100 proc. udziałów w CallPage dotychczas przyniosła funduszowi zysk w kwocie 2,2 miliona złotych. To kolejny inwestor, który zarobił na tym projekcie. Rok temu swoje udziały odsprzedał z 10 - krotnym zwrotem Anioł Biznesu. Jednak AIP Seed Capital posiada dodatkowy, 15 proc. przychód ze sprzedaży udziałów przez kolejnego inwestora, co może zwiększyć zwrot z inwestycji początkowej nawet 30-krotnie. To kolejna duża transakcja w spółce portfelowej AIP Seed Capital. Wcześniej fundusz zrealizował między innymi 10-krotny zwrot z inwestycji w startup Qpony.

- Sprzedaż udziałów w CallPage to jeden z najwyższych zwrotów w inwestycjach seedowych w Europie Środkowo - Wschodniej i dotychczas najwyższa uzyskana przez fundusz stopa zwrotu. Kolejne tak spektakularne wyjście z inwestycji w startup potwierdza skuteczność tworzonego przez nas ekosystemu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, business.linków oraz funduszy AIP Seed Capital i bValue w ramach którego funkcjonowali twórcy CallPage - mówi Dariusz Żuk, założyciel i prezes AIP Seed Capital

Reklama

Od inwestycji w 2015 roku, CallPage ewoluował od pomysłu do spółki o globalnym zasięgu, która obsługuje blisko 4 tysiące firm, w tym gigantów takich jak Virgin Mobile oraz Mercedes. Firma zatrudnia ponad 50 pracowników i aktualnie rozwija produkt o funkcjonalności oparte o machine learning i sztuczną inteligencję. Plany rozwoju zakładają dalszą ekspansję zagraniczną.

- Kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy z AIP Seed Capital, nie mieliśmy nawet zarejestrowanej spółki. Mieliśmy tylko pomysł. Cel inwestycji był prosty - zbudować działający produkt i wprowadzić go na rynek. Dzisiaj niebieski przycisk ze słuchawką zna prawie każdy. Tylko w zeszłym roku przez wtyczkę CallPage zostało zamówionych prawie 2 miliony rozmów od potencjalnych klientów - mówi Ross Knap, prezes CallPage

- Cieszę się, że kolejny inwestor zyskał na współpracy z CallPage - to dobry znak dla rynku i przyszłych inwestorów. Myślę że przeszłości damy zarobić dobrą stopę zwrotu dla każdego z naszych inwestorów - dodaje Ross Knap

Dotychczas fundusz AIP Seed Capital wyszedł z 42 inwestycji na 109 podmiotów, w które zainwestował kwotę łączną około 15 milionów złotych. Teraz ma w portfelu 67 spółek, a wartość zarządzanych przez niego aktywów to ponad 30 milionów złotych.

- Wyjście z CallPage obrazuje strategię, jaką przyjęliśmy dla inwestycji, w które się angażujemy. Szukamy zdeterminowanych twórców i pomysłów o globalnym potencjale. Pomagamy im na samym początku zaistnieć na rynku i zrealizować szybkie wzrosty, aby wyjść z inwestycji szybko, z możliwie dużym zyskiem, a tym samym pozwolić firmom dalej samodzielnie realizować ich biznesplan, a zarobione przez fundusz środki przeznaczyć na dalszy rozwój naszego ekosystemu - podkreśla Dariusz Żuk.

- W ciągu ostatniego roku zainwestowaliśmy w cztery star-tupy, które uzupełniły nasze portfolio spółek i aktualnie bardzo mocno skupiamy się na pracy nad posiadanym portfelem oraz przygotowaniem do kolejnych wyjść - dodaje.

AIP Seed Capital

Fundusz działa od 2011 r., inwestując w spółki na wczesnym etapie rozwoju (seed). Stworzył nowy na polskim rynku, uproszczony model inwestowania w start-upy. Kwoty wynoszą od 100 000 do 500 000 złotych, w zamian za 10-30 proc. udziałów w spółce.

CallPage

Krakowski startup, którego głównym produktem jest działający w modelu Saas system przeznaczony do zwiększenia konwersji na stronach internetowych. System umożliwia namierzanie i oddzwanianie do osób odwiedzających stronę internetową firmy, w ciągu zaledwie 28 sekund od rozpoczęcia wizyty przez potencjalnego klienta. Eliminuje tym samym dodatkowe koszty inwestycji w reklamę.

Opr. KM

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »