Gdzie jest prospekt?
Podział Optimusa został przeprowadzony zgodnie z prawem. Zarówno emitenci, jak i ich doradcy dopełnili swoich obowiązków, ale inwestorzy ani analitycy nie dysponują danymi Grupy Onetu, na podstawie których można by ocenić ryzyko inwestycji. Zdaniem specjalistów, to efekt luki legislacyjnej.
W obliczu prawa Grupa Onetu - od dziś w notowaniach giełdowych (i składzie WIG20) - stanowi kontynuację działalności dawnego Optimusa. Jednak inwestorzy nie znajdą w prospektach emisyjnym spółki (pierwszy wydany w 1994 r.) informacji, pozwalających ocenić ryzyko inwestycji w Grupę Onet.pl. W przeciwieństwie do zarządu Optimusa Technologie, medialna grupa nie przeprowadziła też poprzedzających giełdowy debiut spotkań z analitykami czy prasą. Sobiesław Pająk, dyrektor departamentu rekomendacji i analiz CDM Pekao, uznał brak informacji za jeden z najważniejszych elementów ryzyka. Kolejne może stanowić konieczność zapłaty połowy z 18 mln zł, o które w czwartek upomniał się w Optimusie urząd skarbowy.
W skład Grupy Onetu wchodzi nie tylko największy w Polsce portal. Aby wycenić grupę, analitycy powinni dysponować zarówno danymi finansowymi firmy DRQ, jak i wydawnictwa Pascal i OPM - oddziałów Onet.pl, mających znaczny udział w przychodach. Konieczne do oceny ryzyka byłyby m.in. dane o rynkach, na których działają poszczególne segmenty Grupy Onet.pl, itd. Analizy grupy na podstawie danych liczbowych zawartych w prospekcie emisyjnym Optimusa Technologie nie podjął się żaden analityk.
W czwartek - zgodnie z zapowiedziami PARKIETU - Grupa Onetu poinformowała o wybraniu nowego zarządu. Prezesem spółki został oddelegowany z rady nadzorczej Paweł Kosmala, oprócz niego do zarządu weszły dwie prawniczki: Maria Jasińska i Renata Kacprzak.
- Nowy zarząd ma charakter tymczasowy. NWZA spółki, które odbędzie się w II połowie lutego, powoła radę nadzorczą, a ta wybierze docelowy skład zarządu - powiedział PARKIETOWI Michał Broniatowski, wiceprezes ITI, który pełni także rolę rzecznika prasowego Grupy Onetu.
- Chcąc uniknąć błędów wielu firm, które dwa lata temu przedstawiały świetlane prognozy, staramy się mówić o faktach. Już niedługo poinformujemy o konkretnych dokonaniach - zapewnia, zapytany o strategię Grupy Onet i prognozy na najbliższy okres.
Jak zapewnił PARKIET, zarówno Wydawnictwo Pascal, spółka OPM, jak i DRQ są rentowne. Straty generuje jedynie portalowa część grupy. - Naszym celem jest doprowadzenie do znacznej redukcji tej straty w jak najkrótszym czasie - mówi M. Broniatowski. - Wydawnictwo Pascal jest przedsięwzięciem wysoce dochodowym i liderem w rynku przewodników i map turystycznych, mającym w nim ok. 40-proc. udział. Chcemy utrzymać tę pozycję i poszerzyć działalność oddziału także o inny rodzaj publikacji - dodał.
Zapewnił też PARKIET, że w miarę pojawiających się ze strony inwestorów pytań spółka będzie starała się na nie odpowiedzieć. W jakiej formie? Tego na razie nie wiadomo.
Mimo tych wszystkich znaków zapytania analitycy spodziewają się udanego debiutu Grupy Onetu.