GE zakończyło przejęcie działu energetycznego i działu sieci przesyłowych Alstomu

General Electric poinformowało dzisiaj o sfinalizowaniu przejęcia działu energetycznego i działu sieci przesyłowych Alstomu. Ostateczne zamknięcie transakcji wymagało szeregu zezwoleń wydanych przez organy regulacyjne w ponad 20 krajach i regionach, w tym w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Japonii i Brazylii. To największe przejęcie aktywów przemysłowych w historii GE.

GE i Alstom osiągnęły porozumienie w sprawie zakupu działu energetycznego oraz działu sieci przesyłowej Alstomu za cenę 12,35 miliarda euro. Biorąc pod uwagę planowane utworzenie joint ventures ogłoszone w czerwcu 2014 roku (w obszarze odnawialnych źródeł energii, sieci przesyłowych i energetyki jądrowej), zmiany w strukturze transakcji, korektę ceny spowodowaną wprowadzeniem wymaganych środków zaradczych, a także dostępne środki pieniężne, ostateczna cena zakupu wyniesie 9,7 miliarda euro (około 10,6 miliarda dolarów). Uwzględnia to wykorzystanie w październiku kapitału obrotowego netto w wysokości około 0,6 miliarda euro. GE spodziewa się, że w wyniku zawartej transakcji zysk z akcji w roku 2016 wzrośnie o 0,05-0,08 dolara, natomiast już w okresie do roku 2018 wzrost ten wyniesie w granicach 0,15-0,20 dolara. GE przewiduje, że piąty rok przyniesie wysoką stopę zwrotu, a uzyskana synergia spowoduje oszczędności rzędu 3 miliardów dolarów. Przesłanki ekonomiczne i strategiczne planowanego przejęcia ogłoszone w kwietniu 2014 roku pozostają w mocy.

Reklama

- Sfinalizowanie przejęcia Alstom Energy to kolejne znaczące wydarzenie w procesie transformacji GE - powiedział Jeff Immelt, prezes i dyrektor generalny GE. "Wzajemnie uzupełniające się technologie, globalne możliwości, zainstalowane technologie energetyczne i utalentowani pracownicy Alstom Energy dadzą nam impuls do dalszego rozwoju aktywów przemysłowych GE. Jesteśmy otwarci na nowe możliwości biznesowe i chcemy dostarczyć naszym klientom jedną z najbardziej kompleksowych ofert w obszarze energetyki - dodał Immelt.

Połączenie GE i Alstom od razu zaowocuje korzyściami klientów, w tym między innymi dla następujących projektów, które znajdują się teraz w trakcie realizacji:

· PSEG Sewaren (elektrownia gazowo-parowa w stanie New Jersey): turbina gazowa GE 7HA + kocioł odzyskowy Alstom

· Punjab Pakistan Bhikki (elektrownia gazowo-parowa w Pakistanie): dwie turbiny gazowe GE 9HA + turbina parowa Alstom

· Exelon Power Plants (projekty energetyczne w stanie Teksas): cztery turbiny gazowe GE 7HA + cztery kotły odzyskowe Alstom

· Chempark (projekt w zakresie skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Leverkusen w Niemczech): turbina gazowa GE 9HA.

Ponadto, GE i Alstom są preferowanymi oferentami w projekcie gazowo-parowym w Azji, w którym zastosowane będą dwie turbiny gazowe GE 7HA, dwa kotły odzyskowe Alstom i jedna wytwornica pary Alstom. Z kolei Alstom jest preferowanym oferentem w przetargu na dostawę turbin parowych Arabelle dla dwóch brytyjskich reaktorów jądrowych, a także preferowanym oferentem w przetargu na dostawę kotłów, turbin parowych i wytwornic parowych w projekcie realizowanym na Bliskim Wschodzie przy wykorzystaniu czystych technologii węglowych. W ostatnim czasie Alstom dostarczył również transformator wysokonapięciowy prądu stałego na napięcie 800kV dla projektu Champa-Kurukshetra, wprowadzając tym samym tę technologię do Indii.

GE poinformowało dziś także o sfinalizowaniu sprzedaży biznesu GE dostarczającego rozwiązań dla kierowania ruchem kolejowym. Zostanie on przejęty przez Alstom za sumę około 800 milionów dolarów.

GE konsekwentnie realizuje swoją strategię upraszczania struktur i tworzenia spółki skupionej wokół rozwiązań dla przemysłu. Równolegle do przejęcia działów Alstomu realizowany jest plan wyzbycia się aktywów finansowych należących do GE Capital. Proces przebiega w tempie szybszym od zakładanego, potwierdzono już rozporządzenie zasobami o wartości 126 miliardów dolarów. Ponadto zainicjowano proces wydzielania Synchrony Financial. Za sprawą utworzonego w ostatnim czasie GE Digital, GE rozpoczęło również proces konsolidacji zasobów z obszaru rozwiązań cyfrowych. Pozwoli to na tworzenie najlepszych rozwiązań i oprogramowania dla przemysłu. O słuszności obranego kierunku świadczy wysoka pozycja GE na rynku, co potwierdzają doskonałe wyniki finansowe.

Spotkanie dla inwestorów, celem poinformowania ich o bieżących działaniach GE, zwołane zostało na 3 grudnia 2015 roku. Więcej informacji na stronie www.ge.com/investor.

Informacje o GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę "GE Store" - globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów.

Dowiedz się więcej na temat: Alstom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »