Getin Noble Bank rozważa emisję długu

Getin Holding po wynikach II kwartału spodziewa się, że w 2010 roku jego zysk oraz zawiązane rezerwy będą wyższe niż w 2009 roku - poinformował PAP Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu.

Getin Holding po wynikach II kwartału spodziewa się, że w 2010 roku jego zysk oraz zawiązane rezerwy będą wyższe niż w 2009 roku - poinformował PAP Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu.

W I połowie 2010 roku zysk netto grupy wyniósł 215 mln zł, czyli był o 17 proc. wyższy niż rok wcześniej.

"Podtrzymujemy, że zyskowność w 2010 roku poprawi się w porównaniu z 2009 rokiem. Pracujemy nad obniżaniem kosztów depozytów, panujemy na kosztami. Cały czas zwiększamy sprzedaż, rośniemy bardzo dynamicznie, rosną przychody z odsetek, z prowizji, w II kwartale mamy 17 mln zł zysku z działalności zagranicznej" - powiedział Boniecki.

W I połowie 2010 roku rezerwy wzrosły do 600,7 mln zł z 413,4 mln zł rok wcześniej. Odpisy w 2009 roku wyniosły 841,8 mln zł. "Zakładamy, że rezerwy w 2010 roku będą wyższe, o ile wyższe, pokaże drugie półrocze, efekty prac nad tym portfelem" - powiedział Boniecki.

Reklama

- Getin Noble Bank chce zwiększyć współczynnik wypłacalności i rozważa emisję długu podporządkowanego o wartości do 500 mln zł. W perspektywie 6-9 miesięcy odpisy, jakie zawiązuje bank nie powinny tak mocno ciążyć na jego wynikach - poinformowali przedstawiciele banku.

"Rozważamy emisję długu podporządkowanego o wartości do 500 mln zł" - powiedział dziennikarzom Krzysztof Rosiński, prezes spółki.Prezes poinformował, że alternatywnie bank rozważa także sekurytyzację portfela kredytów samochodowych. Krzysztof Spyra z zarządu banku dodał, że decyzja o ewentualnej emisji długu o wartości 300-500 mln zł powinna zapaść do końca tego roku.

"Decyzję o tym będziemy podejmować przy budżetowaniu, które rozpoczynamy we wrześniu" - dodał.Współczynnik wypłacalności grupy wynosi 9,48 proc. Prezes poinformował, że planowane jest utrzymywanie tego wskaźnika powyżej 10 proc.W I połowie 2010 roku rezerwy Getin Holdingu wzrosły do 600,7 mln zł z 413,4 mln zł rok wcześniej.Prezes poinformował, że w perspektywie 6-9 miesięcy rezerwy banku powinny spaść. "W perspektywie 6-9 miesięcy odpisy nie powinny tak mocno ciążyć na wynikach banku. Odpisy w ciągu tego okresu powinny się unormować na rozsądnym poziomie" - powiedział Rosiński.

- Getin Noble Bank rozważa emisję długu podporządkowanego o wartości do 500 mln zł - poinformowali przedstawiciele banku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca roku."Rozważamy emisję długu podporządkowanego o wartości do 500 mln zł" - powiedział dziennikarzom Krzysztof Rosiński, prezes spółki. Dodał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca tego roku.

Getin Holding pozytywnie zaskakuje

Getin Holding opublikował w piątek wyniki za pierwsze półrocze tego roku. Zysk netto grupy finansowej w II kwartale wzrósł o 30,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, sięgając 104,8 mln zł. Jest on również znacznie wyższy od oczekiwań, które ukształtowały się na poziomie 65 mln zł.Wynik z tytułu odsetek wzrósł z 198,6 mln zł osiągniętych w II kwartale 2009 do 316,3 mln zł. Ankietowani przez PAP analitycy oczekiwali rezultatu na poziomie 305 mln zł. Poprawie uległa zarówno strona przychodowa, jak i kosztowa. Przychody odsetkowe wyniosły w minionym kwartale 762,6 mln zł wobec 666,7 mln zł w analogicznym okresie 2009 (wzrost o 14,3% r/r), natomiast koszty spadły o 4,6% r/r z 468 mln zł do 446,3 mln zł. Poprawę po stronie kosztowej grupa zawdzięcza niższym kosztom finansowania.

Również wyższy był wynik z tytułu opłat i prowizji, który sięgnął w II kwartale 115 mln zł (wzrost o 45% r/r). Pokryło się to z konsensusem rynkowym, który kształtował się w okolicach 117 mln zł. Poprawę w tej dziedzinie grupa zawdzięcza przede wszystkim dobrym wynikom pośrednika finansowego Open Finance.

Czynnikiem sprzyjającym poprawie wyniku była ponadto poprawa efektywności działania holdingu. Ogólne koszty administracyjne wzrosły w minionym kwartale o 21,4% r/r, przy poprawie przychodów operacyjnych netto o 40,9% r/r. Dzięki temu obniżeniu o 5,5 pkt. proc. r/r uległa relacja kosztów do dochodów, która ukształtowała się w II kwartale na poziomie 34,4% wobec 39,9% w analogicznym okresie 2009.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wzrosły w II kwartale do 321,4 mln zł z 279 mln zł osiągniętych w między początkiem kwietnia a końcem czerwca 2009. Rynek spodziewał się wyniku na poziomie 276 mln zł.

Cena akcji spółki Getin (symbol GTN.PL na platformie XTB-Trader) znajduje się obecnie w kluczowym miejscu, gdyż testuje dolne ograniczenie niebieskiego kanału wzrostowego. Jeśli zostanie on przełamany, wtedy istotnymi będą wsparcia w rejonie lokalnych minimów 8,60 oraz 7,80. Oporem pozostaje szczyt 11,10 zł za akcję oraz górne ograniczenie niebieskiego kanału wzrostowego.

Daniel Kostecki

Analityk Techniczny Rynków Finansowych

daniel.kostecki@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rezerwy | bank | Getin Noble Bank SA | noble | Holding | PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »