Giełdowa spółka zamknie Walcownię Rur Andrzej. "Przestarzała technologia, wysokie koszty"

Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem na Opolszczyźnie przestanie istnieć. Zarządzający spółką Alchemia (grupa Boryszew) doszli do wniosku, że produkcja nie będzie opłacalna i lepiej zlikwidować nierentowna walcownię.

Komunikat Boryszewa brzmi jak wyrok dla walcowni w Zawadzkiem.

Boryszew informuje o przewidywanej utracie zdolności konkurowania rynku walcownik Andrzej

Zarząd spółki zdecydował o zamiarze rozpoczęcia procesu likwidacji, mając na uwadze m.in. "przewidywaną utratę zdolności oddziału do konkurowania na rynku z uwagi na przestarzałą technologię produkcyjną, wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej oddziału i przewidywany stały wzrost tych kosztów, nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji oraz przewidywane wyższe korzyści ekonomiczne wynikające z likwidacji majątku oddziału względem korzyści wynikających z utrzymywania działalności produkcyjnej".

Reklama

Dodajmy, że w ub.r. Walcownia Rur Andrzej miała 183 mln zł przychodów ze sprzedaży, wobec 281 mln zł w 2022 r.

Alchemia w tarapatach - to kolejna likwidacja

Decyzja o likwidacji Walcowni Rur Andrzej to niejedyna drastyczna redukcja w grupie Boryszew prowadzona przez Alchemię. W grudniu ub.r. podobny los spotkał Kuźnię Batory w Chorzowie.

Powody w obu przypadkach są podobne. Przestarzała technologicznie zakłady nie rokowały nadziei na stała rentowność na bardzo trudnym dla hutnictwa rynku.  

BORYSZEW

5,6300 -0,0300 -0,53% akt.: 19.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 5,6000
  • Max 5,6900
  • Min 5,6000
  • Kurs odniesienia 5,6600
  • Suma wolumenu 10 032
  • Suma obrotów 56 302,3500
  • Widełki dolne 5,0400
  • Widełki górne 6,1600
Zobacz również: DMGROUP SOPHARMA GRUPAAZOTY

Przemysł metalowy ma problemy - rosnące koszty produkcji dobijają branżę

Przemysł metalowy wpadł w kłopoty z powodu rosnących cen energii i braku zamówień klientów, którzy nie byli w stanie zaakceptować rosnących cen wyrobów.

Portal wnp.pl, analizując przyczyny decyzji Alchemii o likwidacji najpierw Kuźni Batory, a obecnie Walcowni Rur Andrzej, zwraca uwagę na raport grupy Boryszew za 2023 r., w którym poinformowano, że "segment Metale zanotował w 2023 roku znaczny spadek wyników w porównaniu do 2022 roku". Spadek EBITDA (wynik przed opodatkowaniem, potrąceniem odsetek i amortyzacją) wystąpił prawie we wszystkich podmiotach tego segmentu.

"Największy spadek odnotowała grupa kapitałowa Alchemia. Na wynik osiągnięty przez grupę Alchemia w 2023 roku miała wpływ sytuacja rynkowa w branży stalowej" - informował Boryszew.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boryszew SA | Alchemia SA | walcownia | hutnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »