Gorące wakacje z akcjami

Pięć spółek może zadebiutować w tym miesiącu na giełdzie. To byłby najlepszy pod tym względem lipiec w historii GPW. Całe wakacje również mogą być rekordowe.

W piątek do notowań wejdą akcje Travelplanet.pl. Na poniedziałek zaplanowany jest debiut Variantu. Giełda chce, aby 14 lipca na parkiecie pojawiły się papiery Zakładów Chemicznych Police, a 19 lipca - Spraya. To jednak nie koniec. Trwa budowa księgi popytu na walory Neonetu. Jeśli oferta się powiedzie, spółka również wejdzie na giełdę w lipcu.

Bez urlopu na giełdzie

GPW nie może sobie pozwolić na odpoczynek także w sierpniu. Na drugą połowę lipca oferty pierwotne planują EMC Instytut Medyczny, a także Internetowy Dom Maklerski. Można więc oczekiwać, że ich akcje lub prawa do akcji wejdą do notowań w sierpniu. W sumie w czasie wakacji może zadebiutować co najmniej siedem spółek. Do tej pory większy wysyp był tylko w wakacje 1994 r. i 1997 r. Wtedy w okresie lipiec-sierpień debiutowało po sześć firm. Licowy rekord został ustanowiony w 2004 r. - do grona giełdowych spółek dołączyły cztery nowe, sierpniowy - w 1997 r., kiedy na giełdę weszło pięć firm. - Liczymy, że te wakacje będą lepsze od ubiegłorocznych pod względem liczby debiutów - mówi Ryszard Czerniawski, wiceprezes GPW.

Reklama

WIG też będzie bić rekordy?

Zarówno latem 1994 r., jak i 1997 r., kiedy debiutowało najwięcej przedsiębiorstw, WIG w wakacje zyskiwał na wartości. Czy w tym roku będzie podobnie? - WIG rozpoczął lipiec od rekordów, a kolejne nowe spółki w notowaniach tylko mogą wzmocnić te pozytywne tendencje - twierdzi R. Czerniawski.

Lepiej niż w 2004 roku

Od początku roku w notowaniach pojawiło się już 19 nowych firm. Giełda jest na dobrej drodze do poprawienia ubiegłorocznego wyniku, kiedy weszło na parkiet 36 nowych spółek. - Spodziewamy się, że w tym roku zadebiutuje około 30 firm - mówi R. Czerniawski. To są jednak ostrożne plany. Wiele spółek już poinformowało o zamiarze przeprowadzenia oferty jesienią. W sumie zatwierdzonych przez KPWiG jest 12 prospektów emisyjnych. Wszystkie stracą ważność w tym roku, a więc oferty publiczne powinny być przeprowadzone jeszcze w 2005 r.

Wiele przedsiębiorstw opublikowało dokumenty jeszcze w czerwcu, ale niektóre - jak PC Guard, Bolix, Odratrans, Anica System - zdecydowały się na przełożenie oferty na jesień ze względu na duży tłok na rynku pierwotnym, a także okres wakacyjny. Z przyczyn politycznych debiut na jesień musiały przesunąć PGNiG i Zakłady Azotowe Puławy.

Wśród giełdowych kandydatów są też spółki, które dopiero złożą prospekt do KPWiG. Na liście są m.in. Cash Flow, Kross czy Toora Poland. Firm, które w tym półroczu zadebiutują na Giełdzie Papierów Wartościowych, może być zatem jeszcze ponad 20.

Łukasz Wójcik

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć się o rynku pierwotnym, znajdziecie tutaj

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: gorąc | WIG | wakacje | gorąca | GPW | Goraca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »