Górniczy gigant ma umowy zawarte do 2028 roku

Jastrzębska Spółka Węglowa ma portfel sprzedaży węgla pokryty umowami wieloletnimi do 2028 roku. Jak poinformowali przedstawiciele grupy, po raz pierwszy w historii spółka posiada w 100 proc. pokrytą sprzedaż węgla na bazie umów długoterminowych. Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

JSW ma portfel sprzedaży węgla w pełni wieloletnimi umowami

- Odnosząc się do węgla i do tego co mamy zakontraktowane na węglu, to możemy powiedzieć, że chyba po raz pierwszy w historii JSW posiada w 100 proc. pokrytą sprzedaż węgla na bazie umów długoterminowych sięgających horyzontu 2028 roku" - powiedział wiceprezes Sebastian Bartos na konferencji prasowej.

Jak przypomniał, niedawno JSW zawarła aneks do umowy wieloletniej z ArcelorMittal Poland i uzgodniła warunki współpracy ws. dostaw węgla koksowego w latach 2023-25, z możliwością przedłużenia do 2029 r.

Reklama

 - Nasze portfolio sprzedaży węgla jest w pełni pokryte umowami wieloletnimi. Jest to o tyle istotne, że wkraczając teraz w okres trudny, który w Unii Europejskiej będzie wyzwaniem w stalownictwie, spółka ma solidne podstawy funkcjonowania jako lokalny dostawca, co jest poparte umowami wieloletnimi - powiedział Bartos.

Skomplikowana sytuacja w segmencie koksowym

Zauważył, że w trzecim kwartale produkcja stali na świecie spadła o ok. 7,5 proc. kdk, a w samej UE blisko 14 proc. Ceny energii w UE od stycznia do października wzrosły o 45 proc., a ceny gazu o ok. 90 proc.

- Jeśli mamy w UE zintegrowane stalownictwo razem z koksowniami, to biorąc pod uwagę ceny gazu, logiczne jest, że te koncerny wykorzystują te koksownie na 100 proc. zdolności produkcyjnych. Tym samym doprowadzają do nadpodaży koksu, bo produktem ubocznym jest gaz koksowniczy, który jest +odpadem+, a ma dziś ogromną wartość - powiedział wiceprezes ds. handlu.

JSW

41,6000 -1,9900 -4,57% akt.: 28.02.2024, 17:51
  • Otwarcie 43,6000
  • Max 43,6000
  • Min 41,6000
  • Kurs odniesienia 43,5900
  • Suma wolumenu 291 373
  • Suma obrotów 12 318 694,93
  • Widełki dolne 39,2400
  • Widełki górne 47,9600
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG

Wyniki JSW na dużym plusie

JSW po poniedziałkowej sesji opublikowało wyniki za III kw. 2022. EBITDA grupy JSW w III kwartale 2022 r. wyniosła 2,910 mld zł wobec 2,615 mld zł konsensusu. Przed rokiem EBITDA wynosiła 659,2 mln zł. Zysk netto jednostki dominującej grupy JSW w III kw. 2022 roku wyniósł 2,136 mld zł wobec 252,6 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus przewidywał 1,87 mld zł zysku.

Jak dodał, dodatkową barierą dla JSW jest obecnie brak możliwości zmagazynowania wolumenów koksu pod sprzedaż spotową w polskich portach, gdyż teraz są one obłożone przez węgiel energetyczny.

- Będziemy szukali rozwiązań, bo celem jest, by nasze koksownie pracowały z blisko 100 proc. zdolnościami produkcyjnymi - powiedział wiceprezes.

- Sytuacja w zakresie koksu wielkopiecowego pozostanie trudna do końca roku. Mamy parę pomysłów co z tym zrobić od przyszłego roku, będziemy informować później - dodał.

Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych po 9 miesiącach 2022 roku wyniosła 7,6 mln ton, co oznacza wzrost o 0,4 proc. rdr. Sprzedaż koksu spadła o 9,3 proc. rdr do blisko 2,5 mln ton. W samym III kw. sprzedaż koksu spadła o 15,8 proc. kdk do 698,6 tys. ton.

Jak zauważył wiceprezes, obecnie za duży dopływ gotówki do spółki odpowiada sprzedaż węglopochodnych, np. gazu koksowniczego, smoły, których ceny przekraczają ceny głównych produktów grupy.

Bartos poinformował, że spółka od kilku kwartałów systematycznie schodzi z zapasami węgla. Na koniec września zapasy wynosiły 440,2 tys. ton, 8,2 proc. mniej niż na koniec czerwca.

Wiceprezes ocenił, że zapas węgla stanowi operacyjny zapas w kopalniach niezbędny do planowej realizacji wysyłek oraz zapas technologiczny w koksowniach niezbędny do bezpiecznego funkcjonowania baterii koksowniczych.

- Zeszliśmy do kompletnego minimum zapasu, by realizować sprzedaż - powiedział Bartos. W koksie zapasy w JSW wynosiły na koniec września 309,9 tys. ton, 35,9 proc. więcej niż na koniec czerwca.

- Mamy przyrost zapasów, spowodowany tym, co nas zastało w trzecim kwartale, a pewne rzeczy już się działy w drugim kwartale. Koncerny stalowe, obserwując, co się dzieje z ceną gazu, nie patrząc, czy jest zbyt, zwiększyły produkcję koksu we własnych koksowniach, by uzyskać tani gaz koksowniczy - powiedział Bartos.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »