Reklama

​GPW coraz bliżej kupna 65 proc. udziałów armeńskiej giełdy

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podpisał porozumienie term sheet z Central Bank of Armenia (CBoA) w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange (AMX, dawniej NASDAQ OMX Armenia). Informacja o podpisaniu umowy została opóźniona 6 marca 2020 r.

W piątek spółka podała, że podpisała umowę o zachowaniu poufności z Central Bank of Armenia (CBoA) w zakresie potencjalnej współpracy kapitałowej, w tym m.in. transakcji odkupienia udziałów w Armenia Securities Exchange (AMX). 

W komunikacie podano, że w 2019 r. w przeliczeniu na złote, skonsolidowane przychody Grupy AMX wyniosły 6,4 mln zł, EBITDA 2,0 mln zł, a zysk netto 1,3 mln zł. Na 31 grudnia 2019 r. aktywa ogółem Grupy AMX wyniosły 6,5 mln zł.

"Wstępna niewiążąca wycena 100 proc. udziałów w AMX wynosi jednokrotność wartości księgowej spółki na 30 czerwca 2020 r., tj. w przeliczeniu na złote około 5,8 mln zł" - dodano.

Ewentualna cena zakupu przez GPW udziałów w AMX ma zostać potwierdzona po zakończeniu procesu due diligence. 

Reklama

- Dostrzegamy wiele obszarów, w których moglibyśmy wesprzeć rozwój rynku kapitałowego w Armenii. Najważniejszym z nich jest cyfryzacja i automatyzacja procesów, które są już podstawowym elementem giełd w krajach rozwiniętych. Potencjalne przejęcie AMX pozwoli nam na ekspansję naszych usług oraz przyspieszenie realizacji strategii #GPW2022. Z drugiej strony da armeńskiej giełdzie możliwość skorzystania z know-how Grupy Kapitałowej GPW - podkreśla Marek Dietl, prezes GPW.

- Cieszymy się, że doszło do porozumienia w kwestii podstawowych ram naszej przyszłej współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Ta wzajemnie korzystna transakcja ma długofalowe znaczenie strategiczne dla obu stron. Z zadowoleniem stwierdzam, że postrzegamy GPW jako partnera, który podziela naszą wizję dalszego rozwoju rynków kapitałowych. Jako lider tego przedsięwzięcia, GPW ma możliwość przekazania swoich doświadczeń i know-how, dzięki czemu AMX może stać się sprawną, innowacyjną i przyjazną dla użytkownika platformą, służąc inwestorom jako droga wejścia na nowe rynki. Prowadzi to również do realizacji naszych wspólnych ambicji w obszarze rozwoju w całym regionie - powiedział Martin Galstyan, przewodniczący Centralnego Banku Armenii.

Podstawową działalnością Grupy AMX jest organizowanie obrotu instrumentami finansowymi oraz prowadzenie izby depozytowo-rozliczeniowej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii. Siedziba spółki mieści się w stolicy Armenii, Erywaniu. Obecnie Centralny Bank Armenii posiada 85% akcji AMX. Pozostałe 15% są akcjami własnymi AMX. W ramach podpisanego porozumienia CBoA zwiększy swój udział do 90%, po czym GPW odkupi od niego pakiet  65% akcji. W wyniku tej transakcji CBoA będzie posiadać 25% akcji w AMX, a pozostałe 10% nabędzie podmiot trzeci, wskazany przez GPW. 

GPW

41,3800 -0,3000 -0,72% akt.: 24.09.2021, 17:51
  • Otwarcie 41,9000
  • Max 41,9000
  • Min 41,3000
  • Kurs odniesienia 41,6800
  • Suma wolumenu 66 447
  • Suma obrotów 2 763 607,2400
  • Widełki dolne 37,7200
  • Widełki górne 46,0800
Zobacz również: AIGAMES YOLO KRUKBiznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »