GPW: Porozumienie z Haitong Bank wzmocni współpracę z chińskimi inwestorami
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały 20 czerwca br. porozumienie o współpracy. - Celem porozumienia z Haitong Bank jest nawiązanie bliższych, korzystnych dla obu stron relacji biznesowych - mówi Małgorzata Zaleska, prezes GPW, która w imieniu giełdy sygnowała porozumienie.
Porozumienie podpisane między GPW a Haitong Bank zakłada m.in. wymianę informacji na temat sytuacji na rynkach kapitałowych w celu wspierania ich rozwoju. Analogiczne porozumienie GPW zawarła również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hongkongu.
- Chiny poszukują w naszej części Europy bezpiecznej przystani, w której zacumują część swoich ogromnych aktywów. W dynamicznie zmieniającym się międzynarodowym układzie sił Warszawa jest dla Pekinu naturalnym wyborem. Oficjalna wizyta w Polsce Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, nie tylko to potwierdza, ale także pokazuje, że nasz kraj ma szansę włączyć się w globalne procesy - zauważa podczas podpisywania umowy Zaleska.
- Jako jedyny kraj UE nie tylko uniknęliśmy recesji, ale także odnotowaliśmy wzrost. Polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach i jest wolna od nierównowag makroekonomicznych. W naszej części Europy jesteśmy najwięksi, mamy najwięcej ludności. To potencjał, dzięki któremu chińskie firmy i inwestorzy mogą osiągnąć w Polsce większe korzyści niż w którymkolwiek innym kraju Europy - dodaje prezes GPW.
Haitong Bank jest międzynarodowym bankiem inwestycyjnym należącym do Haitong Securities, jednego z największych brokerów papierów wartościowych w Chinach. To pierwszy globalny uczestnik rynków kapitałowych mający właściciela wywodzącego się z Azji, prowadzący na dużą skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce.
- Bardzo cieszymy się z możliwości nawiązania bliższej współpracy z największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzymy, że wspólnie stworzymy platformę służącą efektywnej wymianie informacji na temat rynków finansowych, zacieśnianiu relacji oraz współpracy w wybranych obszarach - mówi José Maria Ricciardi, CEO Haitong Bank SA.
W dniach 19-21 czerwca z oficjalną wizytą w Polsce przebywa Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Na zaproszenie Haitong Bank 20 czerwca do Warszawy przyjechała również delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Chińskich Instytucji Finansowych w Hongkongu (Chinese Securities Association in Hong Kong, CSAHK) oraz grupa inwestorów z Szanghaju. Celem wizyty jest zapoznanie chińskich instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym w Polsce oraz jego najważniejszymi uczestnikami.
Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. przyszłe perspektywy nawiązania współpracy między chińskimi inwestorami a polskim biznesem, jak również możliwości wprowadzenia do obiegu na polskim rynku kapitałowym produktów finansowych denominowanych w RMB. Porozumienia GPW o współpracy z Haitong Bank i CSAHK mają na celu wspieranie tego rodzaju współpracy w przyszłości.
- Właściciel taki jak Haitong jest ważnym wyróżnikiem na polskim rynku - umożliwia wykorzystanie jego doświadczenia brokerskiego zdobytego na giełdach w Chinach, a także wysokiej kapitalizacji Grupy. Inicjatywy takie jak dzisiejsze porozumienie dowodzą, że Haitong wypełnia ważną niszę w usługach bankowości inwestycyjnej w Polsce i buduje most między rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej - zauważa Bartłomiej Dmitruk, Senior Country Officer Haitong Bank w Polsce.
- Chiny są jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata i miejscem, gdzie dynamicznie rozwijają się centra finansowe o globalnym znaczeniu. Celem porozumienia z Haitong Bank jest nawiązanie bliższych, korzystnych dla obu stron relacji biznesowych. Ich efektem, poza lepszym wzajemnym zrozumieniem sytuacji na rynkach, na których działamy, będzie pogłębienie relacji z kluczowymi interesariuszami nie tylko w Chinach, ale także w całej Azji - podsumowuje Zaleska.
Opr. BB