Reklama

Grecja wywalczyła gwarancje

Problemy Grecji tymczasowo rozwiązane, droga na nowe szczyty otwarta. Do czasu kiedy strefą euro nie wstrząśnie np. Hiszpania, inwestorzy mogą udawać, że wszystko wróciło do normy.

W czwartek wieczorem dowiedzieliśmy się, że Grecja wywalczyła gwarancję wsparcia finansowego krajów strefy euro oraz Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Na szczycie w Brukseli politycy ustalili, że dwie trzecie środków z puli przekraczającej 20 mld euro pochodzić będzie z bilateralnych pożyczek, które w razie konieczności Grecja będzie zawierać z poszczególnymi członkami unii walutowej. Resztę środków dostarczy MFW, przed którego interwencją wyraźnie wzbraniała się m.in. Francja obawiająca się nadmiernego uzależnienia strefy euro od Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Inwestorzy na rynku walutowym przyjęli tę wiadomość z umiarkowanym optymizmem: euro odbiło się od poziomu 1,327 USD i w piątek rano kurs poruszał się w okolicy 1,334 USD. W Azji na rynkach akcji indeksy rosły o ponad 1 proc. Wczoraj wieczorem, kiedy nie wiadomo było czy Grecja znajdzie potrzebne poręczenia, na wartości zyskiwał dolar, a taniały surowce. Tuż przed zakończeniem sesji na Wall Street indeksy oddały całe ponad jednoprocentowe wzrosty, głównie za sprawą spółek energetycznych i surowcowych.

Na rynku obligacji inwestorzy pozbywali się amerykańskich papierów o długim terminie zapadalności, co sprawia, że krzywa dochodowości staje się rekordowo stroma. Jest to rezultat wspólnego działania kilku czynników: rosnących oczekiwań inflacyjnych, olbrzymich emisji długu przez wszystkie największe gospodarki świata czy negatywnego wpływu reformy zdrowotnej na budżet USA. W tym tygodniu wyraźnie osłabił się popyt na nowe emisje pięcio- i siedmioletnich obligacji USA.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Dowiedz się więcej na temat: Grecja | gwarancje | inwestorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »