Reklama

Grupa Auto Partner: Rekordowa sprzedaż, dynamiczzny rozwój

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, po I półroczu 2019 roku utrzymała dwucyfrową dynamikę sprzedaży i wypracowała rekordową wielkość przychodów: wyniosły one 719,6 mln zł, czyli były wyższe o 29 proc. rok do roku. Wpłynęła na to głównie sprzedaż zagraniczna, która wzrosła o 53 proc. r/r (do 273,1 mln zł), a także 18-proc. wzrost sprzedaży w kraju (do 446,5 mln zł). Poziom sprzedaży w II kwartale 2019 r. również był rekordowy w historii spółki i wyniósł 392,9 mln zł.

Reklama

Grupa odnotowała w I półroczu 2019 wzrost zysku brutto ze sprzedaży (+25 proc. r/r). Wskaźniki rentowności grupy były niższe na wszystkich poziomach r/r, na co wpływ miały przede wszystkim przejściowo wyższe koszty związane z dynamicznym rozwojem grupy (rozbudowa sieci sprzedaży, pozyskiwanie nowych rynków) oraz presja płacowa i wzrost zatrudnienia w II kwartale 2019. Pomimo spadku rentowności grupa wypracowała solidne wyniki finansowe. Zysk netto grupy po 6 miesiącach 2019 roku wyniósł blisko 29,0 mln zł i był zbliżony do ubiegłorocznego poziomu (29,6 mln zł.). W samym II kwartale zysk wyniósł 13,5 mln zł.

Reklama

Grupa inwestuje w rozwój w odpowiedzi na rosnący popyt zarówno na rodzimym rynku jak i za granicą. W I półroczu spółka uruchomiła 5 nowych filii oraz rozpoczęła dystrybucję części na nowych rynkach zbytu. Grupa realizuje obecnie sprzedaż w większości krajów europejskich.

Auto Partner kontynuuje dynamiczny rozwój organiczny. Stale rozbudowuje ofertę produktową oraz rozszerza sieć dystrybucji, otwierając nowe filie i zdobywając nowe kierunki eksportowe. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji grupa ma coraz gęstsze pokrycie wszystkich regionów Polski, co pozwala stale ulepszać dostawy, w tym skracać ich czas. Mimo wysokiej ubiegłorocznej bazy grupa zanotowała rekordowy poziom sprzedaży zarówno w I półroczu jak i II kwartale 2019 roku. 62 proc. przychodów grupa wypracowała w Polsce, z kolei 38 proc. na rynkach zagranicznych.

W I półroczu 2019 roku wzrósł udział (o 5 pp.) sprzedaży eksportowej w łącznych przychodach grupy charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami stałymi. Dynamiczny rozwój, działania związane z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu i odbiorców, w połączeniu z widocznymi już wcześniej czynnikami rynkowymi (presja płacowa, rosnące stawki w transporcie) skutkowały niższą rentownością w II kwartale i I półroczu br.

- Utrzymujemy szybkie, dwucyfrowe tempo rozwoju, dostosowując się do popytu rynkowego. Liczba rejestracji aut utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie zarówno w kraju, jak i w Europie. Silna dywersyfikacja produktowa i geograficzna pozwala nam na wzrost skali działania i większą elastyczność na stale zmieniającym się rynku. II kwartał obarczony czynnikami związanymi z rozwojem, jak i rynkowymi, był słabszy rok do roku pod względem rentowności, niemniej jednak wypracowaliśmy solidny zysk netto w wysokości 13,5 mln zł. Pracujemy nie tylko nad skalą, ale także dobrą rentownością. Chcemy ją poprawić w kolejnych okresach. Nowe filie oraz nowe rynki zbytu stopniowo będą pozytywnie przekładały się na nasze wyniki. Inwestujemy w dalszą informatyzację procesów, co jest naszą silną przewagą - mówi Aleksander Górecki, prezes zarządu Auto Partner SA.

- Zdobywamy wiele nowych rynków zbytu, pozyskujemy kolejnych klientów. Mamy dobre perspektywy rozwoju. Sprzyja nam rosnąca siła nabywcza zarówno w Polsce, jak i Europie oraz stale rosnący park samochodowy. Właściciele aut, niezależnie od koniunktury, będą sięgać po nowe części samochodowe, a my chcemy być jednym z największych beneficjentów rosnącego rynku części samochodowych w Polsce i Europie - dodaje Górecki.

--------

RYNEK CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH W POLSCE

Rynek automotive w Europie regularnie rośnie, co sprzyja branży części samochodowych.

W Polsce branża ta napędzana jest zarówno przez import aut używanych, jak i rejestrację nowych pojazdów. W I półroczu 2019. liczba rejestracji nowych aut (według PZPM) wzrosła o 3 proc. r/r.

Rosnąca siła nabywcza oraz rekordowo niskie bezrobocie w Polsce i Europie przekłada się na wysoką liczbę rejestrowanych samochodów zarówno używanych jak i nowych. W II kwartale 2019 roku PKB Polski wzrósł o 4,4 proc. r/r. Polska gospodarka - według prognoz NBP - w najbliższych latach będzie rozwijać się szybciej niż europejska: w 2019 roku na poziomie +4,0 proc., w 2020 r. +3,7 proc., a w 2021 r. na poziomie +3,5 proc.

Interia, opr. MD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »