Reklama

Grupa Azoty negocjuje w sprawie przejęcia trzech firm zagranicznych

- Grupa Azoty prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z trzema zagranicznymi firmami - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński.

- Prowadzimy negocjacje w sprawie przejęć z trzema zagranicznymi podmiotami - powiedział Łapiński dziennikarzom.

Nie podał żadnych szczegółów, poinformował jedynie, że do końca 2018 roku jest możliwa finalizacja jednej, "znaczącej" transakcji.

Grupa Azoty informowała wcześniej, że negocjuje zakup 100 proc. udziałów w spółkach niemieckiej grupy zajmującej się produkcją nawozów specjalistycznych, Compo Export.

- - - - -

Inwestycje Grupy Azoty w 2018 wyniosą 1,6 mld zł, najwięcej trafi do Puław

Inwestycje w grupie kapitałowej Grupy Azoty wyniosą do końca 2018 roku 1,6 mld zł, z czego 445 mln zł zostało już wydane w pierwszej połowie roku - poinformował prezes Wojciech Wardacki. Największa część tej kwoty trafi do Puław.

Reklama

W pierwszym półroczu 2018 roku Grupa Azoty przeznaczyła na inwestycje 445 mln zł. Z tej kwoty 291 mln zł to koszt inwestycji związanych z rozwojem biznesu, 69 mln zł z utrzymaniem biznesu, a 15 mln zł z zakupami gotowych dóbr.

Z podziałem na spółki z grupy kapitałowej do Puław trafiło 44 proc. środków, do Tarnowa 20 proc., do Polic 9 proc., do Kędzierzyna 10 proc., a do pozostałych spółek 10 proc.

- Zgodnie z naszą strategią do 2026 roku najwięcej nakładów inwestycyjnych trafi do Zakładów Azotowych w Puławach - powiedział Wojciech Wardacki podczas środowej konferencji prasowej.

- Zwracamy przy tym uwagę, że inwestycja w kluczową dla nas wytwórnię polimerów w Policach będzie dla nas finansowo podobnym obciążeniem jak inwestycja w blok energetyczny w Puławach - dodał prezes Grupy Azoty.

Wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński poinformował, że w drugim kwartale 2019 roku może być wybrana grupa banków, które będą finansować realizację projektu wytwórni polimerów w Policach.

Wiceprezes zastrzegł jednak, że CAPEX w tym roku może być przedmiotem analiz. Z części z nich grupa może zrezygnować lub przesunąć je w czasie np. z powodu trudnej sytuacji na rynku nawozów.

- Poziom inwestycji analizujemy na bieżąco, uwzględniając stan naszej gotówki, nasze wyniki finansowe oraz otoczenie rynkowe - powiedział Łapiński.

- Inwestycje nie są sztuką dla sztuki, musimy dostosowywać się do sytuacji rynkowej. Nie mogę lekceważyć faktu, że po pierwszym półroczu mamy 200 mln zł wyniku EBITDA - dodał.

Łapiński poinformował, że zaplanowane na przyszły rok inwestycje w wysokości 1,6 mld zł powinny być wykonane.

- - - - - -

Prezes Grupy Azoty: Model biznesowy elektrowni w Puławach uwzględnia wysokie ceny CO2

- Model biznesowy planowanej budowy nowego bloku energetycznego w Puławach uwzględnia rosnące ceny emisji CO2 - poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Prezes pytany, czy rosnące koszty emisji CO2 mogą sprawić, że nowy blok energetyczny w Puławach opalany węglem kamiennym stanie się nieopłacalny, odpowiedział: - Ceny CO2 są wysokie, ale zostały one wkalkulowane w model biznesowy. Ta kwestia jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez zarząd Puław.

- Ryzykiem był wcześniej rozważany blok opalany gazem - dodał.

Nowy blok energetyczny opalany węglem energetycznym w Puławach o mocy 100 MWe ma powstać kosztem 890 mln zł. Harmonogram zakłada, że blok zostanie oddany do regularnej eksploatacji do końca 2021 roku.

Uprawnienia do emisji CO2 w europejskim systemie ETS w ciągu roku podrożały ponad trzykrotnie, we wtorek ceny rynkowe przekraczały 21 euro za tonę CO2. Polska ponad 70 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla kamiennego i brunatnego. Giełdowe ceny energii elektrycznej z dostawą w kolejnym roku w ciągu 12 miesięcy wzrosły z ok. 160 do 250 zł za MWh.

Sprawdź bieżące notowania ATT na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »