Reklama

Grupa Azoty negocjuje w sprawie przejęcia trzech firm zagranicznych

- Grupa Azoty prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z trzema zagranicznymi firmami - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński.

- Prowadzimy negocjacje w sprawie przejęć z trzema zagranicznymi podmiotami - powiedział Łapiński dziennikarzom.

Reklama

Nie podał żadnych szczegółów, poinformował jedynie, że do końca 2018 roku jest możliwa finalizacja jednej, "znaczącej" transakcji.

Grupa Azoty informowała wcześniej, że negocjuje zakup 100 proc. udziałów w spółkach niemieckiej grupy zajmującej się produkcją nawozów specjalistycznych, Compo Export.

- - - - -

Inwestycje Grupy Azoty w 2018 wyniosą 1,6 mld zł, najwięcej trafi do Puław

Inwestycje w grupie kapitałowej Grupy Azoty wyniosą do końca 2018 roku 1,6 mld zł, z czego 445 mln zł zostało już wydane w pierwszej połowie roku - poinformował prezes Wojciech Wardacki. Największa część tej kwoty trafi do Puław.

W pierwszym półroczu 2018 roku Grupa Azoty przeznaczyła na inwestycje 445 mln zł. Z tej kwoty 291 mln zł to koszt inwestycji związanych z rozwojem biznesu, 69 mln zł z utrzymaniem biznesu, a 15 mln zł z zakupami gotowych dóbr.

Z podziałem na spółki z grupy kapitałowej do Puław trafiło 44 proc. środków, do Tarnowa 20 proc., do Polic 9 proc., do Kędzierzyna 10 proc., a do pozostałych spółek 10 proc.

- Zgodnie z naszą strategią do 2026 roku najwięcej nakładów inwestycyjnych trafi do Zakładów Azotowych w Puławach - powiedział Wojciech Wardacki podczas środowej konferencji prasowej.

- Zwracamy przy tym uwagę, że inwestycja w kluczową dla nas wytwórnię polimerów w Policach będzie dla nas finansowo podobnym obciążeniem jak inwestycja w blok energetyczny w Puławach - dodał prezes Grupy Azoty.

Wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński poinformował, że w drugim kwartale 2019 roku może być wybrana grupa banków, które będą finansować realizację projektu wytwórni polimerów w Policach.

Wiceprezes zastrzegł jednak, że CAPEX w tym roku może być przedmiotem analiz. Z części z nich grupa może zrezygnować lub przesunąć je w czasie np. z powodu trudnej sytuacji na rynku nawozów.

- Poziom inwestycji analizujemy na bieżąco, uwzględniając stan naszej gotówki, nasze wyniki finansowe oraz otoczenie rynkowe - powiedział Łapiński.

- Inwestycje nie są sztuką dla sztuki, musimy dostosowywać się do sytuacji rynkowej. Nie mogę lekceważyć faktu, że po pierwszym półroczu mamy 200 mln zł wyniku EBITDA - dodał.

Łapiński poinformował, że zaplanowane na przyszły rok inwestycje w wysokości 1,6 mld zł powinny być wykonane.

- - - - - -

Prezes Grupy Azoty: Model biznesowy elektrowni w Puławach uwzględnia wysokie ceny CO2

- Model biznesowy planowanej budowy nowego bloku energetycznego w Puławach uwzględnia rosnące ceny emisji CO2 - poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Prezes pytany, czy rosnące koszty emisji CO2 mogą sprawić, że nowy blok energetyczny w Puławach opalany węglem kamiennym stanie się nieopłacalny, odpowiedział: - Ceny CO2 są wysokie, ale zostały one wkalkulowane w model biznesowy. Ta kwestia jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez zarząd Puław.

- Ryzykiem był wcześniej rozważany blok opalany gazem - dodał.

Nowy blok energetyczny opalany węglem energetycznym w Puławach o mocy 100 MWe ma powstać kosztem 890 mln zł. Harmonogram zakłada, że blok zostanie oddany do regularnej eksploatacji do końca 2021 roku.

Uprawnienia do emisji CO2 w europejskim systemie ETS w ciągu roku podrożały ponad trzykrotnie, we wtorek ceny rynkowe przekraczały 21 euro za tonę CO2. Polska ponad 70 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla kamiennego i brunatnego. Giełdowe ceny energii elektrycznej z dostawą w kolejnym roku w ciągu 12 miesięcy wzrosły z ok. 160 do 250 zł za MWh.

Sprawdź bieżące notowania ATT na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »