Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów jeszcze silniejsza

Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów planuje kolejne przejęcia oraz inwestycje w infrastrukturę. W czwartek 29 września w siedzibie Zakładów Chemicznych "POLICE" S.A., na spotkaniu z dziennikarzami, o skutkach konsolidacji polskiej chemii oraz planach największej chemicznej grupy kapitałowej w Polsce poinformowali: Adam Leszkiewicz, Podsekretarz Stanu w MSP, Jerzy Marciniak, Prezes Zarządu Azotów Tarnów i Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Z.Ch "POLICE" S.A..

Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów planuje kolejne przejęcia oraz inwestycje w infrastrukturę. W czwartek 29 września w siedzibie Zakładów Chemicznych "POLICE" S.A., na spotkaniu z dziennikarzami, o skutkach konsolidacji polskiej chemii oraz planach największej chemicznej grupy kapitałowej w Polsce poinformowali: Adam Leszkiewicz,  Podsekretarz Stanu w MSP, Jerzy Marciniak, Prezes Zarządu Azotów Tarnów i Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Z.Ch "POLICE" S.A..

Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów jest od kilku tygodni największą grupą chemiczną w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. "Dziś wyraźnie widać, że decyzja Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie pozytywnej odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży akcji Zakładów Chemicznych "POLICE" była uzasadniona. Świadczy o tym nie tylko poprawiająca się kondycja polickiej spółki i ponad 115 mln zysk w pierwszym półroczu ale także pozytywna reakcja rynku na fuzję w ramach Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów" - powiedział podsekretarz stanu w MSP Adam Leszkiewicz. "Chcę także bardzo mocno podziękować prezesowi zarządu "POLIC" Panu Krzysztofowi Jałosińskiemu za pracę wykonaną w spółce bo już dziś wyraźnie widać jej efekty" - dodał podsekretarz Adam Leszkiewicz.

Reklama

Zarządy Spółek wchodzących w jej skład pracują nad ujednoliceniem struktury Grupy. W pierwszej kolejności podjęte zostały działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej w Policach. Rozpatrywany jest projekt budowy na terenie zakładu elektrociepłowni na gaz. Trwają również analizy dotyczące budowy elektrociepłowni w ZAK.

- Prowadzimy także rozmowy w sprawie umowy gazowej z PGNiG. Jako Grupa jesteśmy obecnie największym odbiorcą gazu w Polsce, w związku z tym liczymy na to, że uda się nam osiągnąć korzystne dla obu stron porozumienie" - powiedział Prezes Jerzy Marciniak. Istotne jest bowiem, że wraz z budową interkonektorów i otwarciem terminala LNG pojawiła się możliwość importu gazu przez inne niż obecnie podmioty. "Inwestycje będą prowadzone także na terenie Zakładów Chemicznych "POLICE". Liczymy, że wzrosną one z 40 milionów złotych do ponad 100 - dodał prezes Marciniak.

W najbliższych planach Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów jest również konsolidacja specjalistycznych spółek-córek ZAK, "POLIC" i Azotów Tarnów. Należą do nich firmy serwisowe oraz logistyczne, w szczególności zajmujące się logistyką kolejową.

W wyniku wejścia do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów "POLICE" zyskały silnego partnera, który w dłuższej perspektywie wzmocni bezpieczeństwo biznesowe spółki. - Podjęliśmy szereg działań, aby pozycja "POLIC" była na tyle silna, żeby w przyszłości nie zagroziła jej potencjalna dekoniunktura." - powiedział Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Z.Ch."POLICE" S.A.. "W "POLICACH" od 1 października będzie funkcjonować nowa struktura organizacyjna. Jej wdrożenie, to kolejny etap realizacji procesu restrukturyzacji naszej firmy - dodaje Prezes Jałosiński. Grupa Kapitałowa zamierza również odkupić część akcji ZAK, które nadal należą do Skarbu Państwa. Szacunkowo koszt zakupu pozostałych akcji ZAK wyniesie ok. 180-200 mln zł.

PEŁNE NOTOWANIA

Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą chemikaliów oraz tworzyw sztucznych, w szczególności: kaprolaktam - półprodukt do produkcji poliamidu 6 przy produkcji którego jako produkt uboczny powstaje też siarczan amonu będący jednym z nawozów sprzedawanych przez społkę, tworzywa konstrukcyjne (poliamid 6, polioksymetylen, tworzywa modyfikowane) oraz nawozy mineralne (saletrzak, saletra amonowa, siarczan amonu).

opr. MZB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: azot | Police
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »