Grupa LOTOS z Azotami Tarnów

Grupa LOTOS S.A. podpisała porozumienie z Zakładami Azotowymi w Tarnowie - Mościcach (Azoty Tarnów), dotyczące wykonania wstępnego studium wykonalności dla dwóch potencjalnych projektów inwestycyjnych: instalacji krakingu parowego i produkcji polietylenu oraz kompleksu instalacji aromatów.

Pozytywne wyniki studium wykonalności pozwolą na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem, a tym samym Grupa LOTOS oraz Azoty Tarnów mogą stać się beneficjentami nowo powołanego programu "Inwestycje Polskie".

Współpraca gdańskiego koncernu oraz Azotów Tarnów ma na celu powołanie do życia konsorcjum, którego partnerzy wykonają prace studialne, obejmujące przeanalizowanie technologicznych i ekonomicznych możliwości wybudowania instalacji petrochemicznych i chemicznych na terenie Grupy LOTOS i Azotów Tarnów.

Pierwszy z badanych wariantów będzie dotyczył instalacji krakingu parowego. Technologia ta umożliwia produkcję lekkich olefin etylen, propylen i butylen - podstawowych surowców do produkcji tworzyw sztucznych. Natomiast drugi z wariantów obejmuje instalację aromatów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Kompleks instalacji do produkcji petrochemicznych surowców aromatycznych składałby się potencjalnie z kilku nowych instalacji współpracujących ze sobą i z istniejącą już infrastrukturą Grupy LOTOS. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty.

Reklama

Wyniki analizy powyższych inwestycji pozwolą obu Spółkom na podjęcie do końca 2013 roku decyzji o powołaniu spółki celowej oraz stworzeniu możliwości wspólnej realizacji jednego z dwóch wariantów projektu.

- Zawarcie porozumienia ze spółką Azoty Tarnów to dla Grupy LOTOS otwarcie na nowe obszary rozwoju. Mam nadzieję, że wyniki wstępnego studium wykonalności będą satysfakcjonujące dla obu stron i pozwolą na podjęcie głównych prac nad projektem. Dodatkowym atutem może być program "Inwestycje Polskie". Ze wstępnych szacunków wynika, że nasz projekt mógłby być do niego zakwalifikowany - komentuje Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Na podstawie zawartego porozumienia Grupa LOTOS oraz Azoty Tarnów dokonają wyboru optymalnej technologii oraz opracują model biznesowy wraz z kluczowymi warunkami umów projektu. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona wstępna ocena efektywności inwestycji, a konsorcjanci dokonają wyboru najlepszej lokalizacji dla tej inwestycji.

- Realizacja jednego z wariantów projektu jest kluczowa nie tylko z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski poprzez realizację największych projektów infrastrukturalnych. Tego typu projekt jest w stanie wygenerować zapotrzebowanie na około 2 - 3,5 tys. pracowników w różnych branżach, z różnych firm wykonawczych. Co więcej, stanie się on motorem rozwoju regionu, w którym będzie realizowany, a instalacja wygeneruje lepsze wykorzystanie portu, kolei, dróg i autostrad. Co jest wartością dodaną samą w sobie - dodaje Jerzy Marciniak, prezes zarządu Azotów Tarnów.

Sprawdź bieżące notowania Lotosu na stronach BIZNES INTERIA.PL

Grupa Lotos

Polska grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych (paliw, olejów, asfaltów, smarów, parafin itp.). Najważniejszą jej częścią jest rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku Rudnikach, nad Martwą Wisłą - jest to największe przedsiębiorstwo na Pomorzu i druga pod względem przerobu rafineria w Polsce. Spółką matką grupy kapitałowej jest spółka Grupa Lotos SA, co powoduje, że dla uniknięcia nieporozumień używa się czasem nazw Grupa Lotos SA (dla spółki) i Grupa Kapitałowa Lotos (dla grupy kapitałowej).

Opr. MZB

BDM: Projekt na obecnym etapie zawiera wiele znaków zapytania m.in. w zakresie produkcji oraz finansowania projektu. Na etapie projektów finansowanie przedsięwzięcie jest wspólnie. Wybór projektu ma nastąpić do końca 2013. Następnie zostanie utworzona spółka specjalnego przeznaczenia, do której Lotos wniesie teren i inne wartości. Główny CAPEX będzie spoczywał prawdopodobnie po stronie Azotów. Inwestycja może być współfinansowana w ramach programu Inwestycje Polskie. Może być także finansowana kredytem. W zakresie produkcji

prawdopodobna jest albo produkcja olefin (etylen, propylen) i następnie polietylenu (surowcem

jest etylen), lub produkcja aromatów. Główne aromaty to benzen (wykorzystywany do produkcji kaprolaktamu w Puławach, który z kolei stanowi surowiec do produkcji poliamidu w Tarnowie), toluen czy ksylen.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: azot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »