Helsinki chcą połączenia
Giełda w Helsinkach jest zainteresowana połączeniem z GPW.
Ma to być dla HEX kolejny krok w konsolidacji rynków z regionu Bałtyku. Prezes warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki przyznał, że rozmowy na ten temat są prowadzone. Dotychczas za głównego kandydata na inwestora dla naszej giełdy uznawano Euronext.
- Mamy bardzo dobre kontakty z warszawską giełdą i jesteśmy zainteresowani połączeniem - stwierdził w wywiadzie dla agencji Reutersa Jukka Ruuska, prezes giełdy w Helsinkach. Przyznał jednak, że w tej chwili prowadzone są raczej "ogólne dyskusje niż konkretne rozmowy". - Kwestia konsolidacji z Warszawą to coś, na co jesteśmy otwarci - dodał.
Podobnego zdania jest Wiesław Rozłucki. - Giełda warszawska i fińska zastanawiają się nad strategiami rozwoju. Rozważamy, czy istnieją jakieś wspólne interesy, tak aby skala naszych operacji mogła być większa, aby koszty stałe, które są niemałe, rozłożyć na większą liczbę transakcji - stwierdził prezes warszawskiej giełdy.
O połączeniu naszego rynku z jakimś zagranicznym partnerem mówi się od kilku lat. GPW zapowiadała wcześniej, że w 2003 r. wyśle oferty współpracy do największych giełd europejskich. Do tej pory za najpoważniejszego kandydata na inwestora uznawało się sojusz parkietów: paryskiego, amsterdamskiego, brukselskiego i lizbońskiego, czyli Euronext, z którym GPW podpisała list intencyjny o współpracy w lutym br. - Szukamy najlepszych dla nas rozwiązań - zastrzega prezes GPW.
Kapitalizacja giełdy w Helsinkach wyniosła na koniec września niemal 127 mld euro i była prawie pięciokrotnie wyższa niż giełdy warszawskiej. Połączone giełdy stanowiłyby trzecią pod względem wielkości w regionie bałtyckim, ustępując tylko rynkom we Frankfurcie i Sztokholmie. HEX posiada już pakiety kontrolne w giełdach łotewskiej i estońskiej.
Na giełdzie w Helsinkach notowanych jest 150 spółek. Wartość rocznych obrotów na tym rynku to prawie 140 mld euro. Największą spółką jest producent telefonów komórkowych Nokia z kapitalizacją 69 mld euro. Głównymi akcjonariuszami giełdy są banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. W posiadaniu Skarbu Państwa znajduje się 4,5% kapitału zakładowego. HEX zatrudnia ok. 320 osób. Zysk netto w 2001 r. wyniósł 22,8 mln euro.