HSBC: 10 najważniejszych czynników ryzyka w 2015 r.
Ekonomiści i analitycy HSBC przygotowali listę 10 najważniejszych czynników ryzyka w 2015 roku z perspektywy globalnej gospodarki i rynków finansowych.
Możliwe jest, że żaden z tych czynników ryzyka się nie zmaterializuje, niemniej jednak mamy nadzieję, że dadzą one do myślenia globalnym decydentom - napisali w raporcie, na łamach którego opisane zostały czynniki. Eksperci HSCB podzielili je na trzy kategorie: czynniki ryzyka związane ze wzrostem, czynniki ryzyka związane z polityką i czynniki ryzyka związane z funkcjonowaniem rynków finansowych.
Czynniki ryzyka związane ze wzrostem:
1. Globalna recesja - ryzyko osunięcia się globalnej gospodarki z powrotem w stan recesji w momencie, gdy banki centralne mają niewiele amunicji do pobudzania wzrostu.
2. Wątłe peryferia, wątłe centrum - ryzyko "rozlania się" słabości gospodarek peryferyjnych na kluczowe gospodarki tego regionu.
3. Twarde lądowanie Chin - ryzyko znacznego osłabienia wzrostu gospodarczego w Chinach.
4. Rozpowszechnienie reform na rynkach wschodzących - ryzyko, że władze kolejnych rynków wschodzących przeprowadzą głębokie reformy strukturalne w celu poprawy perspektyw wzrostu w długim okresie.
Czynniki ryzyka związane z polityką:
5. Przedwczesne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed - ryzyko zbyt wczesnego podniesienia stóp procentowych w USA, osłabienia wzrostu i ponownej zmiany taktyki przez Fed.
6. Rozczarowanie polityką Europejskiego Banku Centralnego - ryzyko, że EBC nie przeprowadzi łagodzenia ilościowego na oczekiwaną skalę ze względu na drażliwe kwestie polityczne i prawne.
7. Japońskie "helikoptery" - ryzyko, że pod wpływem osłabienia gospodarczego Bank Japonii wprowadzi nową, eksperymentalną politykę "pieniędzy z helikoptera".
Czynniki ryzyka związane z funkcjonowaniem rynków finansowych:
8. Nadmierna siła dolara amerykańskiego - ryzyko, że wyniki amerykańskiej gospodarki i tamtejsza polityka pieniężna będą odstawały od reszty świata, powodując nadmierne umocnienie dolara.
9. Zwyżka cen ropy naftowej - ryzyko przywrócenia równowagi w obszarze popytu i podaży ropy naftowej, częściowo wskutek spadku produkcji poza OPEC, co może prowadzić do wzrostu cen.
10. "Czarne dziury" w obszarze płynności - ryzyko częstszego występowania znacznych spadków w płynności na rynku.