IDMSA wprowadza handel algorytmiczny
Od maja Dział Rynków Zagranicznych DM IDMSA wprowadza możliwość tworzenia własnych automatów transakcyjnych. Usługa udostępniona wybranym klientom w ramach platformy transakcyjnej IDM Trader pozwala na skuteczne podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
- Duże instytucje finansowe zarówno zagraniczne jak i polskie, takie jak banki, domy maklerskie oraz fundusze inwestycyjne coraz częściej z powodzeniem sięgają po automatyczne systemy służące do zawierania transakcji. Wychodząc naprzeciw panującym tendencjom oraz oczekiwaniom naszych klientów, udostępniliśmy moduł służący do programowania własnych algorytmów - tłumaczy Jakub Stolarczyk, Dyrektor Działu Rynków Zagranicznych DM IDMSA. - Zawieranie transakcji przy użyciu algorytmów jest szczególnie popularne na rynku Forex, gdzie w chwili obecnej już ponad 25 proc. obrotu realizowane jest właśnie w ten sposób - dodaje.
Szczególną zaletą handlu w oparciu o automatyczne systemy transakcyjne jest wyłączenie udziału emocji w trakcie procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych, co pozwala na efektywniejsze i bardziej racjonalne inwestowanie według opracowanej wcześniej strategii. Automatyczny system transakcyjny ocenia bieżącą sytuację i podejmuje, bądź tylko sugeruje daną decyzję. Kolejną zaletą systemu jest możliwość handlu 24 godziny na dobę, gdyż transakcje nie wymagają ingerencji inwestora, a przez to mogą być zawierane podczas jego nieobecności. Dodatkowo system umożliwia zaprogramowanie różnych algorytmów do obserwacji kilkunastu rynków jednocześnie. Ilekroć pojawi się okazja inwestycyjna na danym rynku, algorytm powiadomi o tym fakcie użytkownika wysyłając mu wiadomość e-mail.
- Biorąc pod uwagę wszelkie korzyści wynikające z handlu algorytmicznego nie wolno zapomnieć o jednym, a mianowicie nie da się całkowicie wyeliminować człowieka. Automat można wykorzystywać, ale należy również nadzorować jego prawidłowe działanie - zwraca uwagę Jakub Stolarczyk.
Na etapie tworzenia algorytmu użytkownik powinien sprawdzić, który wskaźnik da najlepsze efekty w przypadku wybranego instrumentu finansowego. W tym celu udostępnionych zostało kilka najprostszych narzędzi oraz edytor własnych formuł, dzięki któremu klient będzie mógł stworzyć dowolny wskaźnik. Następnie na bazie wybranego wskaźnika oraz wybranych parametrów takich jak interwał czasowy, okres czasu, długość średniej, klient dokonuje testów na wybranych danych historycznych. Po przetestowaniu strategii i wybraniu najlepszych wskaźników można zastosować optymalny system w rzeczywistości.
Istnieją dwa tryby pracy algorytmu. Pierwszy z nich zakłada samoczynne działanie systemu, tzn. samodzielne składanie zleceń transakcyjnych przez algorytm po wystąpieniu określonych zdarzeń. Drugi tryb (rekomendowany przez DM IDMSA) zakłada, że algorytm będzie jedynie powiadamiał klienta o okazji inwestycyjnej, zaś podjęcie decyzji o zawarciu transakcji będzie należało do inwestora.
Stworzenie własnego systemu inwestycyjnego wymaga od inwestora sporego doświadczenia, pewnych umiejętności dotyczących programowania, a także bardzo dobrej znajomości analizy technicznej, a w szczególności specyfiki i budowy różnych wskaźników, na których powyższa analiza się opiera.
- Z uwagi na zaostrzone przepisy prawne, usługa będzie dostępna dla osób posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie handlu w oparciu o algorytmy oraz języka programu. Przeszkolimy naszych klientów w zakresie stosowania modułu oraz na każdym etapie będziemy stanowili bieżące wsparcie dla korzystających z udostępnionych funkcji.
Dodatkowo klienci otrzymają ogólne zalecenia posługiwania się systemem wynikające z wiedzy i doświadczenia naszych pracowników testujących produkt. Każdy zainteresowany klient otrzyma dostęp do trzymiesięcznej wersji demonstracyjnej modułu - dodaje Jakub Stolarczyk.