IMC zwiększyła zysk EBITDA o 16 proc. w 2014 r.
IMC odnotowało istotny wzrost kluczowych wyników operacyjnych i finansowych w 2014 r., pomimo trudnych warunków politycznych i gospodarczych panujących na Ukrainie. Spółka zrealizowała prognozę finansową na 2014 r., osiągając dynamikę wzrostu przychodów na poziomie 20 proc. do 138,3 mln dol. oraz wyniku EBITDA o 16 proc. do 57,4 mln dol. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej w 2014 r. wyniosły 25,2 mln dol.
W związku z deprecjacją hrywny w 2014 r., IMC odnotowało księgową stratę netto związaną z różnicami kursowymi w wysokości 73,5 mln dol. Niemalże cały ten deficyt (72,2 mln dol.) jest bezgotówkową stratą wynikającą z przeszacowania dolarowego zadłużenia ukraińskich spółek zależnych grupy - jest to konsekwencja polityki rachunkowości spółki, która jest prowadzona zgodnie z międzynarodowymi standardami MSSF. W rzeczywistości IMC nie ponosi żadnej straty związanej z posiadaniem dolarowego długu spółek zależnych, gdyż w całym 2014 r. 68 proc. ogólnych przychodów ze sprzedaży grupy pochodziły z eksportu i były denominowane w dol.
Biorąc pod uwagę powyższą stratę będącą następstwem różnic kursowych, czysta strata grupy IMC w 2014 r. wyniosła 47,3 mln dol. Natomiast z wyłączeniem ww. bezgotówkowej straty netto IMC odnotowało czysty zysk na poziomie 26,2 mln dol.
94 proc. swoich przychodów spółka uzyskała dzięki sprzedaży zbóż i roślin oleistych. W 2014 r. wolumeny sprzedaży w tym segmencie działalności IMC wzrosły o 72 proc. r/r do 648,7 tys. ton. Wzrost ten spowodowany był głównie zwiększeniem sprzedaży kukurydzy, kluczowej uprawy IMC, o 2,5 razy do 505,6 tys. ton. Jednak tak istotny wzrost wolumenu sprzedaży zbóż i roślin oleistych został częściowo zniwelowany przez spadek ich cen o 7-20 proc. w porównaniu z 2013 r. W efekcie wartość sprzedaży wzrosła o 28 proc. do 129,7 mln dol.
W 2014 r. w wyniku wzrostu banku ziemi uprawnej oraz zwiększenia wydajności głównych upraw, IMC zwiększyło produkcję zbóż i roślin oleistych o 27 proc. do 706 tys. ton.
Z kolei przychody ze sprzedaży w segmencie mleczarstwa zmniejszyły się o 30 proc. do 7,9 mln dol., głównie ze względu na obniżenie cen mleka w dolarach o 29 proc. r/r, co wynikało z dewaluacji hrywny, oraz zamknięcia rynku rosyjskiego dla ukraińskich produktów mlecznych.
Produkcja mleka w gospodarstwach rolnych IMC w 2014 r. wyniosła 22,5 tys. ton, czyli o 5 proc. mniej r/r w wyniku realizacji projektu optymalizacji pogłowia bydła mlecznego i związanym z tym ubojem najmniej produktywnych zwierząt (12 proc. całej populacji). W efekcie optymalizacji średnia wydajność w segmencie mleczarskim IMC wzrosła do 5,4 ton od 1 krowy dojnej, czyli o 2 proc. r/r.
- Wraz z dobrymi wynikami finansowymi i operacyjnymi w 2014 r., udało nam się zrealizować przy wsparciu naszych partnerów i konsultantów (IFC, Ernst & Young) bardzo ważne projekty jak np. optymalizacja struktury organizacyjnej grupy, poprawa wydajności procesów biznesowych, rozwój i podwyższenie kwalifikacji kadry, odmłodzenie personelu, stworzenie systemu motywacji pracowników. Stworzyliśmy podstawy do skutecznego działania Grupy oraz jej dalszego rozwoju i wzrostu w przyszłości. - podsumowuje Alex Lissitsa, prezes IMC.
- - - - -
Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni 136,7 tys. ha. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.
Opr. MD