Reklama

Innova Capital inwestuje w sektor przesyłu energii - przejęcie Grupy EnergoBit w Rumunii

Innova Capital, dzięki inwestycji w Grupę EnergoBit dostarczającą kompleksowe rozwiązania i usługi remontowo-inżynieryjne dla sieci przesyłowych niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz producentów energii elektrycznej, uzyskuje dostęp do perspektywicznego rynku, który w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej czekają w najbliższych latach znaczące inwestycje.

Innova Capital (Innova) wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zainwestują w oraz dokapitalizują Grupę EnergoBit, lidera na rumuńskim rynku produktów i usług świadczonych na rzecz operatorów sieci przesyłowych i producentów energii elektrycznej. Innova obejmie ok. 52,8 proc. akcji i pakiet kontrolny w spółce. Zamknięcie transakcji spodziewane jest w pierwszym kwartale 2013, po uzyskaniu odpowiednich zgód i spełnieniu się uzgodnionych warunków zawieszających .

Reklama

Grupa EnergoBit wyspecjalizowana jest w pięciu kluczowych obszarach: zarządzaniu projektami w formule "pod klucz" (turn key projects) dla sieci niskiego, średniego i wysokiego napięcia; w tym jako generalny wykonawca robót elektrycznych dla farm wiatrowych, innych producentów energii oraz sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, a także robót elektrycznych dla klientów przemysłowych i komercyjnych; instalowaniu i integracji systemów zarządzania oraz monitorowania sieci energetycznych; produkcji urządzeń, w tym stacji transformatorowych; utrzymaniu i konserwacji sieci oraz zaawansowanych usługach wykonawczych związanych z budową oraz remontami sieciami wysokiego napięcia. Spółka osiągnęła znaczący udział w rynku najbardziej zaawansowanych aplikacji, takich jak systemy SCADA, dla sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, który jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku oprogramowania dla przemysłu.

- To dla nas strategiczna inwestycja. Od długiego czasu szukaliśmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej spółki o tak silnej pozycji i potencjale wzrostu, będącej wyspecjalizowanym dostawcą usług i produktów dla sektora przesyłu, dystrybucji i produkcji energii elektrycznej. Kraje naszego regionu nie mają alternatywy. Infrastruktura przesyłowa zarówno w Polsce, jak i Rumunii jest zdekapitalizowana i wymaga w najbliższych latach dużych nakładów inwestycyjnych. Nie chodzi tylko o modernizację istniejących sieci. Powstają lub planowane są coraz to nowe inwestycje, a wraz z nimi rośnie popyt na usługi związane z integrowaniem różnego typu instalacji oraz przyłączaniem nowych zakładów - m.in. produkujących energię ze źródeł odnawialnych - do sieci energetycznej. To wielka szansa dla firm świadczących tego typu usługi - deklaruje Andrzej Bartos, partner zarządzający Innova Capital.

-Jest mi miło poinformować, że Grupa EnergoBit pozyskała nowych inwestorów, fundusz Innova Capital i EBOiR, i wzmocniona szybko wkracza w nowy etap rozwoju. Do współpracy zaprosiliśmy międzynarodowych inwestorów, których wiedza oraz wieloletnie doświadczenie pomoże nam skuteczniej wykorzystać pojawiające się na rynku możliwości. Innova Capital to zespół ekspertów, którzy zapewnią nie tylko finansowanie, ale i wartość w postaci kompetencji zarządczych i międzynarodowej sieci kontaktów. Doceniamy również fakt, że nasi partnerzy mają znaczące doświadczenie w branży energetycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i że wszyscy dzielimy wspólną wizję. Razem jesteśmy silniejsi i od dziś wspólnie, jako jeden zespół, będziemy pracować na dalszy sukces Grupy - powiedział Pal Peter, współzałożyciel Grupy EnergoBit.

- Grupa EnergoBit będzie kontynuować dotychczasową strategię, która przynosi znakomite efekty. Będziemy rozwijać produkty i usługi, szczególnie w obszarze utrzymania sieci energetycznych, produkcji i dostarczania sprzętu elektrycznego oraz świadczenia usług energetycznych. Z radością witamy na pokładzie Innova i EBOiR i wierzymy, że ich wsparcie przyczyni się do dalszego budowania fundamentalnej wartości Grupy - powiedział Florin Pop, Prezes Grupy EnergoBit.

Clifford Chance Badea, Roland Berger oraz Ernst & Young pełnili rolę doradców inwestycyjnych Innova przy transakcji EnergoBit.

Innova Capital

Innova Capital należy do czołówki środkowoeuropejskich funduszy private equity inwestujących w segmencie średnich przedsiębiorstw. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1994 r. do chwili obecnej fundusz Innova Capital zainwestował blisko 500 mln EUR w 40 przedsiębiorstw działających w 10 krajach regionu. W 2010 r. magazyn Unquote wyróżnił Innova Capital nagrodą Fundusz Roku Europy Środkowo-Wschodniej za emisję piątego funduszu Innova/5.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: przejęcie | Innova

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »