Inwestorzy dla BOŚ i Warty
KPWiG wycofała z obrotu publicznego VOX Industrie - spółkę, która nigdy nie zadebiutowała na GPW, a dopuściła nowe emisje akcji: Softbanku, Howella, Kogeneracji i Banku Częstochowa. Zgodę na przekroczenie 33% głosów na WZA BOŚ otrzymała Skandinaviska Enskilda Captive, a Warty - belgijski KBC.
Zgoda Komisji na wejście Szwedów do BOŚ zakończy patową sytuację w banku. Można oczekiwać, że jeszcze w tym tygodniu Kredyt Bank, który próbował dokonać wrogiego przejęcia BOŚ, odsprzeda Enskildzie prawie 20% jego walorów. Akcji pozbędzie się też zapewne współdziałający z KB Rolmex (ok. 8%). Z kolei KBC będzie mógł zapisać się na nowo emitowane 2,07 mln walorów (ponad 34% kapitału) Warty. Belgowie porozumieli się wcześniej w tej sprawie z Kulczyk Holding.
Przy obecnej koniunkturze można liczyć wyłącznie na emisje akcji spółek już obecnych na giełdzie. Otwarte emisje przeprowadzą Kogeneracja i Howell. Ta pierwsza spółka chce wyemitować od 400 tys. do 4 mln akcji serii B (podwyższy to kapitał akcyjny od 3,6% do 36%). Przy obecnych notowaniach dałoby to spółce wpływy w granicach 20-200 mln zł. Z kolei Howell planuje emisję od 300 tys. do 1 050 tys. akcji serii F. 375 tys. papierów trafi do podtranszy otwartej, 375 tys. do podtranszy zamkniętej, czyli inwestorów wskazanych, a 300 tys. walorów przeznaczonych jest na program motywacyjny. W przypadku obu tych emisji wyemitowane będą też PDA.
Niebagatelna emisja Banku Częstochowa (1-1,5 mln akcji serii D) podwyższy kapitał akcyjny spółki od 61% do ponad 91%. Walory ma objąć inwestor lub inwestorzy strategiczni. Z emisji bank może pozyskać w granicach 20-35 mln zł. Z kolei Softbank wyemituje 1 319 312 akcji serii P i 32 748 akcji serii D. Obie serie przeznaczone są do objęcia za obligacje zamienne, podwyższą kapitał akcyjny o ponad 8%.
Komisja zgodziła się także na przeniesienie poza rynkiem regulowanym akcji Naftobudowy. Decyzja ta wiąże się z fuzją spółki z PIRPCH Naftobudowa Holding.