Inwestycją w Hucie Głogów rozpoczynamy nową erę działalności - prezes KGHM
Inwestycją w największy piec zawiesinowy w Hucie Miedzi Głogów, KGHM wkracza w nową erę działalności - uważa prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki. Instalację tę uroczyście otwarto w piątek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
- KGHM wkracza w nową erę działalności, stając się liderem nie tylko pod względem wydobycia, ale również liderem wyznaczającym trendy innowacyjne i technologiczne - powiedział Domagalski-Łabędzki.
Prezes KGHM podkreślił, że inwestycja w największy na świecie piec zawiesinowy, który działa w Hucie Miedzi Głogów, powstała w oparciu o polską myśl technologiczną.
- W tę pracę zaangażowane były polskie spółki, polskie firmy i ta inwestycja powstała w oparciu o polski wkład intelektualny. I to jest szczególnie ważne i warto to podkreślić. Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem czterech lat pracy bardzo wielu ludzi - powiedział Domagalski-Łabędzki.
Dodał, że drogą rozwoju KGHM będą właśnie takie inwestycje, które zwiększają potencjał innowacyjny i są jednocześnie inwestycjami o kluczowym znaczeniu dla gospodarki państwa polskiego.
- Jest jednocześnie inwestycją, która wpisuje się w plan odpowiedzialnego rozwoju, który jest nowym trendem zapoczątkowanym w rozwijaniu hutnictwa w Polsce i w Europie. KGHM Polska Miedź SA jest firmą ważną dla regionu i dla całej polskiej gospodarki. I taką firmą pozostanie - powiedział prezes firmy.
Domagalski-Łabędzki podkreślił, że choć firma ma zasięg globalny i zainwestowała też zagranicą, to przede wszystkim pozostanie firmą o znaczeniu regionalnym dla całej polskiej gospodarki.
- Będziemy inwestować tutaj w Polsce, tutaj jest siedziba i główny przedmiot działalności - zadeklarował prezes.
Ponad 2,5 mld zł kosztowała budowa nowej linii produkcyjnej w należącej do KGHM Hucie Miedzi Głogów. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów.
Ta unikalna technologia pieca zawiesinowego jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów, gdzie nowy piec jest największy na świecie.
Wcześniej w tym oddziale huty wykorzystywano technologię pieców szybowych. Po modernizacji zostały one zastąpione piecem zawiesinowym, który umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci. Jak podkreślono, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań obniża koszty produkcji miedzi i zwiększa wydajność pracy.
- Obniżymy koszty, osiągnęliśmy lepszy efekt środowiskowy i ten nowy piec jest tańszy w eksploatacji - powiedział prezes Domagalski-Łabędzki.
Jak wyjaśnił dyrektor huty Andrzej Szydło, eksploatacja pieca zawiesinowego pozwala na większą wydajność oraz elastyczność w produkcji. "Taki piec można bez ryzyka wykorzystywać nawet tylko w 50 proc., gdy np. mamy ograniczony dostęp do koncentratu. Piece szybowe musiały być wykorzystywane na maksimum. Taka elastyczność nowej instalacji jest bardzo korzystna" - powiedział dyrektor.
W ramach inwestycji w zakładzie "Głogów I" powstał kompleks hal dla pieców zawiesinowego oraz elektrycznego. Wybudowano również m.in. budynek energetyczny wraz z turbiną elektryczną oraz suszarnię parową. Do końca roku nowa linia produkcyjna zostanie uzupełniona o tzw. prażak, czyli piec do prażenia koncentratu.
W efekcie inwestycji, której szacunkowy koszt to ponad 2,5 mld zł, powstała linia produkcyjna o wydajności 250 tys. ton miedzi "bister" (stop miedzi zawierający około 99 proc. tego pierwiastka) rocznie.
Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź - "Głogów I", "Głogów II" oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.
W Hucie Miedzi Głogów produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.
Sprawdź bieżące notowania KGHM na stronach BIZNES INTERIA.PL