Reklama

IPO: Polska oferta w pierwszej dziesiątce na europejskich rynkach

Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 44,6 mld euro - to wzrost o 39,2 mld euro, w porównaniu roku poprzedniego (5,4 mld euro). Odbyła się imponująca liczba 223 debiutów (w porównaniu do zaledwie 31 w pierwszym półroczu 2020 r.). Oferta Pepco Group na warszawskiej giełdzie znalazła się w pierwszej dziesiątce największych europejskich debiutów w drugim kwartale 2021 r. wynika z raportu analityków PwC.

Rekordowa aktywność IPO na europejskich giełdach

W pierwszym półroczu 2021 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 19 IPO wobec 5 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) osiągnęła 5,9 mld PLN (1,3 mld euro), z czego aż 5,4 mld PLN (1,2 mld euro) przypadło na dwie transakcje - IPO Pepco Group oraz Huuuge Games.

Polska wraca do łask?

Zainteresowanie debiutem giełdowym wśród spółek i inwestorów osiągnęło poziom niespotykany od kilkunastu lat. Widać to nie tylko w realizowanych z powodzeniem transakcjach, ale i zapowiedziach kolejnych IPO - lista potencjalnych kandydatów nieprzerwanie rośnie na wszystkich większych rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Z drugiej strony, duża liczba przygotowywanych i zapowiadanych debiutów spowodowała większy poziom selektywności i wrażliwości cenowej wśród inwestorów - powiedział cytowany w informacji partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

Reklama

Wśród 5 debiutów na rynku głównym w Warszawie, największym IPO w tym półroczu okazała się oferta Pepco Group o wartości 3,2 mld PLN (a uwzględniając opcję dodatkowego przydziału akcji - 3,7 mld PLN), która uplasowała się w czołówce pierwotnych ofert publicznych w pierwszym półroczu 2021 r. w Europie.

Na alternatywnym rynku NewConnect w minionym kwartale było natomiast 14 debiutów. Mimo, iż największą popularnością na NewConnect niezmiennie cieszą się spółki sektora technologii, przede wszystkim gamingowe, to największe IPO na NewConnect (o wartości 9,2 mln PLN) odnotowała spółka Stilo Energy z branży odnawialnych źródeł energii.

- Obecnie największe szanse na uruchomienie i zamknięcie z sukcesem IPO mają spółki, które przystępują do tego procesu dobrze przygotowane i gotowe na szybką realizację transakcji -  z uporządkowaną strukturą, informacjami finansowymi i procesami wewnętrznymi, oraz mogące się pochwalić unikatowym przekazem inwestycyjnym (equity story). Zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach w Europie, harmonogram (pipeline) transakcji wciąż wygląda bardzo solidnie, a dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 roku - dodaje Bartosz Margol.

PEPCO

29,9000 -0,7200 -2,35% akt.: 30.09.2022, 17:51
  • Otwarcie 30,9600
  • Max 31,0200
  • Min 29,1000
  • Kurs odniesienia 30,6200
  • Suma wolumenu 455 237
  • Suma obrotów 13 561 154,14
  • Widełki dolne 27,8800
  • Widełki górne 34,0400
Zobacz również: GRUPRACUJ BIGCHEESE POLTREG

Podsumowanie europejskiego rynku ofert pierwotnych w II kwartale 2021 r.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w pierwszej połowie 2021 r. łączna wartość IPO w Europie wyniosła 44,6 mld euro, co oznacza wzrost o 39,2 mld euro, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odnotowano 233 debiuty (wobec 31 w I półroczu 2020 r.).

W okresie od kwietnia do czerwca 2021 r.. miało miejsce 137 debiutów giełdowych o łącznej wartości 21.9 mld euro, przy czym jedynie 2 oferty przekroczyły próg 1 mld euro (tzw. megaoferty). Największym rynkiem pod względem wartości IPO w drugim kwartale 2021 r. została niemiecka Deutsche Börse z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,4 mld euro. Zaraz za nią za uplasował się Euronext Amsterdam (3,5 mld euro), a na miejscu kolejnym London Stock Exchange (3,1 mld euro).

-Drugi kwartał 2021 roku przyniósł rekordowe statystyki debiutów giełdowych w Europie. Dobra koniunktura na światowych rynkach akcji, mocne wskaźniki makroekonomiczne wspierane przez politykę monetarną, otwieranie gospodarek, i dodatkowo wzmocnione szeroką akcją szczepień - to czynniki, które uruchomiły bardzo dobre warunki do wysokiej aktywności w zakresie IPO w całej pierwszej połowie bieżącego roku - mówi Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

 W minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta przeprowadzona przez Allfunds Group plc. Reprezentująca sektor finansowy spółka, w ramach debiutu na Euronext Amsterdam, przeprowadziła ofertę o wartości 2,2 mld euro. Drugim pod względem wielkości IPO okazała się oferta Acciona Energia o wartości 1,3 mld euro. Na kolejnych miejscach, z wartościami oferty poniżej 1 mld euro, znalazły się Alphawave IP Group (London Stock Exchange, 995 mln euro), SUSE (Deutsche Börse, 975 mln euro) oraz About You Holding (Deutsche Börse, 842 mln euro).

- W dalszym ciągu zainteresowanie wzbudzają debiuty SPAC (special purpose acquisition company), skoncentrowane przede wszystkim na giełdach w Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Frankfurcie i Sztokholmie. Natomiast wspólnym mianownikiem większości przeprowadzanych dziś IPO są kwestie ESG i zrównoważonego rozwoju, które wielu inwestorów stawia w centrum zainteresowania podejmując decyzje o zaangażowaniu w IPO - dodaje Tomasz Konieczny.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »